Picie drożdży - składniki odżywcze zawarte w drożdżach, efekty, skutki uboczne, napój z drożdży
Jeśli twoim problemem są problemy skórne i przetłuszczająca się cera, powinieneś koniecznie uwzględnić drożdże w swojej diecie. Picie drożdży wspiera pracę układu immunologicznego, poprawia stan skóry, włosów oraz paznokci. Napój na bazie drożdży przeciwdziała również przemęczeniu oraz wyczerpaniu psychicznemu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat picia drożdży?
1. Drożdże i ich składniki odżywcze
Drożdże (Saccharomyces cerevisiae) to nic innego jak grzyby jednokomórkowe. Produkt ten jest powszechnie stosowany w wyrobach piekarniczych i cukierniczych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prozdrowotne właściwości drożdży wykorzystywano już w czasach starożytnych.
Grecki lekarz Hipokrates, uznawany za prekursora współczesnej medycyny, zalecał picie napoju przygotowanego z drożdży dla wzmocnienia i odżywienia organizmu oraz oczyszczenia jelit.
Drożdże to cenne bogactwo witamin. Znajdziemy w nich między innymi witaminy z grupy B (ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, witaminę B12). W składzie drożdży znajdują się również minerały, takie jak:
Drożdże zawierają również biotynę, która wpływa na prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Istotnie wpływa na stan naszych włosów, skóry oraz paznokci.
2. Jakie efekty daje picie drożdży?
Picie drożdży korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, łagodząc stres oraz objawy wyczerpania psychicznego. Ponadto, picie drożdży:
- zapobiega wypadaniu oraz siwieniu włosów,
- eliminuje problem przetłuszczających się włosów,
- sprawia, że włosy stają się sprężyste,
- wzmacnia paznokcie,
- przyspiesza porost tzw. baby hair,
- wpływa korzystnie na stan naszej skóry, eliminując trądzik, stany zapalne, przebarwienia, czy problem nasilonego łojotoku,
- dzięki zawartości chromu, przeciwdziała nadwadze oraz otyłości,
- jest pomocne przy problemach układu pokarmowego (np. biegunce).
3. Skutki uboczne picia drożdży
Picie drożdży w przypadku niektórych osób może powodować skutki uboczne. Przedawkowanie zalecanej dziennej dawki napoju z drożdży może prowadzić do przykrych dolegliwości. Wśród najpopularniejszych działań niepożądanych wymienia się zaburzenia układu pokarmowego. Dzienna dawka drożdży nie powinna przekraczać 40-50 gram.
Pamiętajmy również o tym, by nie zjadać surowych drożdży, ponieważ spożywanie tego produktu na surowo wpływa negatywnie na naszą florę bakteryjną.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Jak przyrządzić napój z drożdży?
Jak przyrządzić napój z drożdży? To banalnie proste. Do przygotowania napoju potrzebujemy następujących składników:
1/3 kostki drożdży, 100 ml gorącej wody.
Sposób przygotowania:
Świeże drożdże rozdrabniamy za pomocą widelca, a następnie zalewamy wrzątkiem. Mieszamy do momentu rozpuszczenia. Kiedy mikstura wystygnie, wypijamy ją. Kurację opartą o picie drożdży warto stosować przez co najmniej 2 miesiące.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl