Trwa ładowanie...

Podstawy żeglowania

Podstawy żeglowania
Podstawy żeglowania

Żeglarstwo to sport, którego podstawy można łatwo przyswoić, ale na zdobycie doświadczenia potrzeba lat praktyki. Początkujący żeglarz na każdym kroku uczy się nowych rzeczy, a kiedy ktoś połknie bakcyla żeglowania, chce wiedzieć o tym sporcie jak najwięcej. Żeglowanie to hobby na lata. Jeśli twoja przygoda z żeglarstwem dopiero się zaczyna, powinieneś przyswoić sobie podstawy. Bez nich każda wyprawa będzie stanowiła zagrożenie dla zdrowia. Także doświadczeni żeglarze powinni pamiętać o najważniejszych zasadach, którymi rządzi się żeglowanie.

spis treści

1. Nauka żeglarstwa

Jeśli chcesz wiedzieć, ****jak żeglować, by nie zrobić sobie i innym krzywdy, zastosuj się do poniższych wskazówek.

  • Zacznij od spokojnych, niezbyt uczęszczanych wód. Przy lekkim wietrze i znacznej przestrzeni nauka żeglowania jest bezpieczniejsza.
  • Wybierz małą łódź, będzie ci łatwiej nią manewrować.
  • Zacznij od łodzi z jednym żaglem.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo. Przed wyprawą poinformuj kogoś o tym, że będziesz żeglował. Ponadto weź kamizelkę ratunkową i koniecznie opanuj umiejętność pływania, zanim zaczniesz naukę żeglarstwa.
  • Przed każdym żeglowaniem sprawdź wiatr i warunki atmosferyczne. Na wszelki wypadek weź cieplejsze ubranie – pogoda może nagle się zmienić.
  • Naucz się kontroli żagli. Najlepsi żeglarze potrafią dopasować ustawienia żagli do wiatru i wody. Żagle powinny być stosunkowo płaskie przy bardzo lekkim lub bardzo silnym wietrze, pełne podczas umiarkowanego wiatru.
  • Ćwicz celowe wywracanie łodzi, w ten sposób będziesz wiedział jak zareagować, gdy wydarzy się to bez twojego udziału.
  • W czasie żeglowania miej się na baczności – bom może w każdej chwili zmienić kierunek i uderzyć cię w głowę lub spowodować wyrzucenie cię poza burtę.
  • Jak najwięcej czasu spędzaj na żeglowaniu, to jedyny sposób na to, by zostać dobrym żeglarzem. Jak mówi znane przysłowie: „Praktyka czyni mistrza”. W przypadku żeglarstwa jest to aż nadto prawdziwe.
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Patent żeglarski

Gdy będziesz już potrafił obsługiwać żagle i jacht, wówczas możesz wyrobić sobie tzw. patent żeglarza jachtowego. Nie jest to nic innego niż dokument przypominający prawo jazdy, który potwierdza twoje umiejętności. Od 2008 roku patent żeglarski powinna wyrobić sobie każda osoba, która planuje p ływać jachtem żaglowym dłuższym niż 7,5 metra. Na krótsze jachty niewymagane jest wyrobienie patentu. Aby uzyskać patent żeglarski, należy zdać egzamin, który programem obejmuje podstawowe wiadomości na temat prawa żeglarskiego oraz bezpiecznego przemieszczania się po wodach śródlądowych. Sprawdzana jest także znajomość budowy jachtu, podstawy udzielania pierwszej pomocy oraz manewrowanie jachtem. Ponadto osoba zdająca ten egzamin powinna umieć interpretować zjawiska meteorologiczne i komunikaty nadawane przez radiostację.

Żeglarstwo to sport dla ludzi żądnych wrażeń i lubiących kontakt z naturą. Aby żeglowanie nie skończyło się wypadkiem, należy stosować się do zasad bezpieczeństwa i zachować czujność, będąc na łodzi. Poza tym warto zapoznać się z vademecum żeglarstwa morskiego i ciągle uczyć się nowych rzeczy o żeglarstwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze