Trwa ładowanie...

Popularne, ale groźne dla zdrowia. Dermatolog mówi, z czym przychodzą pacjentki

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
24.04.2023 16:15
Łuszczenie skóry i odpadanie płytek paznokciowych. To objaw alergii na popularny zabieg
Łuszczenie skóry i odpadanie płytek paznokciowych. To objaw alergii na popularny zabieg (Getty Images)

Paznokcie żelowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Dermatolodzy ostrzegają jednak przed ich stosowaniem. Okazuje się, że żele utrwardzane za pomocą lampy UV mogą stanowić przyczynę groźnych reakcji alergicznych, np. zaczerwienienia, łuszczenie skóry czy odpadania płytek paznokciowych.

spis treści

1. Dermatolodzy biją na alarm

Zdaniem specjalistów z zakresu dermatologii, coraz więcej osób cierpi na niebezpieczne alergie związane z wykorzystaniem produktów do tworzenia żelowych paznokci.

Dr Deirdre Buckley z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów wyznała dziennikarzom BBC, że pacjenci zgłaszający się do jej gabinetu w celu uzyskania pomocy, skarżą się na wysypki skórne, odpadanie płytek paznokciowych, a niektórych rzadkich przypadkach również na problemy z oddychaniem.

Zobacz film: "Specyfika zabiegów estetycznych"

2. Paznokcie żelowe mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo

Jakie substancje zawarte w kosmetykach do paznokci żelowych najczęściej wywołują uczulenie? To metakrylany, organiczne związki chemiczne powszechnie stosowane w produkcji materiałów do manicure.

Związki występujące w tak zwanych żelach mogą wywoływać stany zapalne i reakcje alergiczne, takie jak:

  • swędzenie skóry wokół paznokci,
  • pieczenie,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie,
  • łuszczenie skóry,
  • odpadanie paznokci.

Warto mieć świadomość, że długotrwałe narażenie na metakrylany może również prowadzić do niezwykle poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby płuc, astma, problemy z oddychaniem, a nawet problemy z sercem.

Producenci kosmetyków chętnie sięgają po te związki organiczne, ponieważ po utwardzeniu lampami stają się twarde i trwałe, co pozwala przedłużyć efekt zadbanych dłoni.

Rządowe Biuro ds. Bezpieczeństwa Produktów i Standardów potwierdziło, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie. W oświadczeniu znalazły się następujące informacje: "Wszystkie kosmetyki udostępniane w Wielkiej Brytanii muszą być zgodne z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Wymaga się udostępnienia listy składników, aby umożliwić konsumentom z alergiami identyfikację produktów, które mogą być dla nich nieodpowiednie".

3. Nieprawidłowy sposób korzystania z lampy UV a niebezpieczne reakcje alergiczne

Dr Buckley, która współtworzyła raport, wyznała w trakcie rozmowy z BBC, że problem alergii po zabiegach w salonach stylizacji paznokci jest niezwykle poważny i powszechny.

Ekspertka w dziedzinie dermatologii opowiedziała o przypadku pacjentki, która po zabiegu kosmetycznym paznokci miała pęcherze na rękach. Reakcja alergiczna zmusiła kobietę do wzięcia kilkutygodniowego urlopu od pracy.

Nieprawidłowy sposób korzystania z lampy UV do utwardzania lakieru może być przyczyną bolesnych działań niepożądanych.

Jeżeli zdecydujemy się na zabieg u kogoś kto nie został odpowiednio przeszkolony, musimy brać pod uwagę, że osoba ta nie dysponuje odpowiednią wiedzą na temat korzystania z produktów do manicure żelowego.

Warto również zdawać sobie sprawę, że jeśli stylizacja nie zostanie odpowiednio utwardzona w urządzeniu z lampami, szkodliwe metakrylany mogą przeniknąć do łożyska paznokcia i otaczającej go skóry, powodując podrażnienia i alergie. U chorych na astmę może dojść do zaostrzenia objawów chorobowych.

- Niezwykle ważne jest, by osoby wykonujące zabiegi z użyciem lakierów żelowych, były świadome potencjalnych zagrożeń związanych z tymi produktami, niezależnie od tego, czy produkt aplikowany jest w salonie czy w warunkach domowych - ostrzega ekspert.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze