Presoterapia (masaż kompresyjny) - wskazania medyczne i estetyczne, przeciwwskazania, działanie
Presoterapia to masaż pneumatyczny (kompresyjny) wykonywany przez fale powietrza pod ciśnieniem. Presoterapia ma korzystny wpływ na zdrowie, ale również na wygląd i kondycję skóry. Jest stosowana przez chorych, sportowców i osoby po urazach lub zabiegach chirurgicznych. Co warto wiedzieć o presoterapii?
1. Co to jest presoterapia?
Presoterapia to masaż kompresyjny lub pneumatyczny, wykonywany za pomocą mankietów ze sprężonym powietrzem, które wywierają nacisk na ciało.
Kompresja wykonywana jest w kierunku do serca, co przypomina klasyczny masaż. Fale powietrza pod ściśle określonym ciśnieniem uciskają konkretne części ciała, co ma korzystny wpływ na zdrowie.
Presoterapia poprawia krążenie krwi w organizmie i przyspiesza przemianę materii. Efekt jest szczególnie zauważalny w przypadku zastojów limfy. Technika masażu została opracowana w latach 60. XX wieku i była wykorzystywana przez kobiety po mastektomii.
2. Wskazania medyczne do presoterapii
Masaż kompresyjny pozytywnie oddziałuje na zdrowie i może być stosowany w przypadku bardzo różnych chorób i dolegliwości. Najpopularniejsze wskazania do wykonania presoterapii to:
- otyłość,
- sinica] kończyn,
- zaburzenia troficzne skóry,
- regeneracja mięśni po urazach,
- zaburzenia krążenia krwi (niewydolność naczyń żylnych),
- profilaktyka zakrzepowo-zatorowa,
- zaburzenia układu krążenia,
- obrzęki,
- żylaki nóg,
- problemy z unaczynieniem,
- zaburzenia cyrkulacji chłonki,
- zespół Reynaud'a,
- mastektomia,
- zapalenie wielostawowe,
- przewlekłe zmęczenie.
3. Wskazania estetyczne do presoterapii
Wskazania estetyczne do masażu pneumatycznego to przede wszystkim redukcja blizn, cellulitu, modelowanie sylwetki, poprawa kondycji skóry i detoksykacja organizmu.
Presoterapia wykonywana jest też po zabiegu liposukcji, w przypadku wrażenia ciężkich nóg czy nadwagi. Masaż sprzyja również utracie zbędnych kilogramów za sprawą przyspieszania metabolizmu i procesu przemiany materii.
4. Przeciwwskazania do presoterapii
Przed wykonaniem masażu pneumatycznego warto skontaktować się z lekarzem i upewnić się, że kompresja będzie bezpieczna w przypadku konkretnej sytuacji zdrowotnej.
Presoterapia nie powinna być stosowana w okresie ciąży i menstruacji. Pozostałe przeciwwskazania to padaczka, niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze krwi, jaskra, infekcje skóry i choroby zakaźne.
Masaż może pogorszyć stan również w przypadku zakrzepowego zapalenia żył, zakrzepicy, nowotworów, niewydolności serca, poważnych stanów zapalnych i chorób nerek.
Z presoterapii wyklucza również wszczepiony rozrusznik serca lub metalowe implanty w ciele, jak również ciężkie zaburzenia krążeniowe i choroby z autoagresji.
Warto pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i niektóre z wymienionych przeciwwskazań umożliwiają skorzystanie z zabiegu pod pewnymi warunkami, o których poinformuje lekarz.
5. Działanie presoterapii
Urządzenie do presoterapii mechanicznie stymuluje naczynia krwionośne i limfatyczne, wykorzystując różne tryby pracy. Masaż poprawia krążenie płynów ustrojowych, co przekłada się na przyspieszenie metabolizmu i przemiany materii.
Usprawnia również transport tlenu i substancji odżywczych do tkanek. Kompresja wykazuje również korzystny wpływ na skórę, poprawia jej elastyczność, jędrność i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej.
Dodatkowo regeneruje mięśnie, z czego korzystają sportowcy po intensywnym wysiłku fizycznym. Widocznie zmniejsza cellulit, modeluje sylwetkę i sprzyja odchudzaniu. Redukuje obrzeki (również te pochodzenia limfatycznego) i usuwa wrażenie ciężkich, zmęczonych nóg.