Trwa ładowanie...

Pryszcze na pośladkach – przyczyny, wygląd, leczenie

Avatar placeholder
23.08.2022 15:03
Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem wielu kobiet.
Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem wielu kobiet. (Adobe Stock)

Pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem kobiet i mężczyzn w różnym wieku, tak dorosłych, jak i dzieci. Choć zmiany są kojarzone z niedostateczną bądź nieodpowiednią higieną, przyczyn ich pojawienia się jest naprawdę wiele. Jak wyglądają zmiany? Co robić, by się ich pozbyć?

spis treści

1. Jak wyglądają pryszcze na pośladkach?

Pryszcze na pośladkach to zmiany, które są nie tylko nieestetyczne, ale i dokuczliwe. Zdarza się, ze towarzyszy im zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie i silny świąd, a nawet ból. Wiele zależy od tego, z jakiego powodu się pojawiły, czyli co jest przyczyną powstania zmian. Bardzo powszechne są potówki, które są wynikiem zaparzenia się skóry od potu. Wyglądają jak małe pęcherzyki pod naskórkiem.

Pryszcze - czerwone, zwykle lekko bolesne guzki - pojawiają się wskutek zablokowania porów w wyniku nagromadzenia martwych komórek i łoju. Nie bez znaczenia jest nieodpowiednia higiena i zaburzenia gospodarki hormonalnej. Inne często pojawiające się zmiany są typowe dla przebiegu rogowacenia okołomieszkowego.

Wówczas obserwuje się twarde grudki. Charakterystyczna jest także suchość i szorstkość skóry pośladków (to tzw. efekt tarki). W przypadku trądziku zmiany mają charakter silnie zapalny, a wykwity są duże i wyraźnie skoncentrowane. W przebiegu choroby na skórze pojawiają się ropne krosty, owrzodzenia, guzki i torbiele.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Z kolei czyraki to zmiany wypełnione ropną treścią oraz krwią. Bywają bardzo bolesne, mogą też powodować uporczywy świąd. Z czasem pękają, powodując powstawanie otwartych ran i nadżerek oraz związany z tym ból. Charakterystyczne jest występowanie tak zwanego czopa martwiczego.

2. Przyczyny pryszczy na pośladkach

Pryszcze na pośladkach mogą być objawem wielu nieprawidłowości i zaburzeń o zróżnicowanej etiologii i patogenezie. W większości przypadków zmiany świadczą o rozwoju infekcji mieszków włosowych (zapalenie mieszków włosowych).

Krosty mogą być też wynikiem łuszczycy odwróconej, rogowacenia okołomieszkowego (powodem jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych) lub trądziku skupionego, będącego konsekwencją nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych przy jednoczesnej nadprodukcji łoju.

Ta jedna z najcięższych i najtrudniejszych w leczeniu postaci choroby diagnozowana jest najczęściej u mężczyzn. Trądzik skupiony powoduje także pryszcze na plecach, ramionach i twarzy.

Zdarza się, że pryszcze na pośladkach to objaw ropnego zapalenia gruczołów łojowych czy czyraczności. Czyraki to skórne wykwity związane z pojawieniem się bakteryjnej infekcji mieszków włosowych, najczęściej wywołanej przez gram dodatnie gronkowce. Na tego typu infekcje narażone są zwłaszcza osoby chorujące na cukrzycę oraz zmagające się z niedoborami odporności.

Bywa, że krostki na pupie to skutek przegrzania i przepocenia, manifestujący się głównie u noworodków, niemowląt, ale i starszych dzieci noszących pieluszki. To jeden z typowych symptomów pieluszkowego zapalenia skóry.

Zmiany na skórze pośladków u dorosłych mogą być konsekwencją:

  • zaniedbań higienicznych,
  • nieodpowiedniej pielęgnacji skóry,
  • noszenia ciasnych, nieprzewiewnych ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów,
  • prania odzieży, zwłaszcza bielizny, w uczulających detergentach (alergia na składniki piorące).

Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta: uboga w składniki mineralne i witaminy, zasobna w nasycone kwasy tłuszczowe, tłuszcz trans i cukry proste.

3. Jak pozbyć sie krost na pośladkach?

By pozbyć się pryszczy na pośladkach, konieczne jest ustalenie przyczyny problemu. Ma to związek z tym, że w zależności od schorzenia stosuje się różne metody terapii. Czasem wystarczą domowe sposoby na krosty na pośladkach i odpowiednia pielęgnacja.

Sprawdza się peeling i szczotkowanie skóry na sucho, ale i stosowanie kosmetyków. Dobrze, by kremy i balsamy zawierały mocznik, kwas salicylowy, kwasy AHA, nadtlenek benzoilu, witamina C, witamina A i jej pochodne. Czasem to jednak za mało.

Zdarza się, że konieczne jest włączenie leków, także antybiotyków. Wymaga ich na przykład czyraczność. Wówczas podaje się antybiotyki doustne, stosuje także środki antyseptyczne. By zniwelować dolegliwości bólowe, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie czopa martwiczego czy nacięcie czyraka.

Antybiotyki stosuje się również w przypadku ropnego zapalenia gruczołów łojowych (także leki sterydowe) czy trądziku skupionego (także retinoidy, kwas azelainowy oraz salicylowy, nadtlenek benzoilu. Wskazana jest także laseroterapia, krioterapia czy wypalanie kwasem trójjodooctowym.

Ponieważ pryszcze na pośladkach mogą wynikać z nieprawidłowej higieny, ale i mieć związek z chorobami, nie wolno ich bagatelizować. Gdy pomimo starań problem nie mija, jest dokuclziwy bądź nawraca, należy skontaktować się z dermatologiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze