Trwa ładowanie...

Rekonstrukcja paznokcia - wskazania, przebieg zabiegu, pielęgnacja

 Kinga Olchowy
25.06.2021 15:40
Rekonstruckja paznokcia to zabieg, który przeprowadzony jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn
Rekonstruckja paznokcia to zabieg, który przeprowadzony jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (123rf)

Rekonstruckja paznokcia to zabieg, który przeprowadzony jest zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może dotyczyć paznokci u stóp i rąk, które zostały w jakiś sposób uszkodzone - mechanicznie lub chorobowo. To powszechnie wykonywany zabieg w gabinetach kosmetologicznych i podologicznych. Jak przebiega taki zabieg, kiedy go wykonać i ile kosztuje rekonstrukcja paznokcia?

spis treści

1. Wskazania do rekonstrukcji paznokcia

Rekonstrukcję paznokci wykonuje się u osób, które doznały urazu lub zmagają się z chorobą paznokci. Najczęściej do urazu dochodzi na skutek bardzo mocnego uderzenia, efektem którego jest krwiak podpaznokciowy lub na skutek naderwania paznokcia, przez co zaczyna od odchodzić od palca.

Rekonstrukcja może być konieczna także wtedy, kiedy pacjent zmagał się z wrastaniem paznokci i musiał wyleczyć problem chirurgicznie.

Zobacz film: "Zniszczone po hybrydzie paznokcie? Pomoże domowa odżywka"

Czasem zdarza się, że płytka pęka wzdłuż lub łamie się tak blisko skóry, że wywołuje ból i konieczne jest oderwanie części płytki razem z naskórkiem. Rekonstrukcję wykonuje się także, jeśli uszkodzeniu uległa macierz lub łożysko - wówczas paznokcie nie mogą naturalnie wzrastać.

Najczęstszą chorobą, która jest wskazaniem do rekonstukcji paznokcia, jest onycholiza. Wówczas płytka oddziela się od łożyska.

Do deformacji płytki dochodzi także na skutek:

  • niektórych chorób serca
  • łuszczycy
  • liszaja
  • marskości wątroby
  • zaburzeń krążenia
  • niewydolności oddechowej
  • przyjmowania niektórych leków.

Na zabieg rekonstrukcji paznokci powinny zgłosić się także osoby, które przeszły infekcję grzybiczą paznokci dłoni lub stóp. Wóczas jednak choroba musi być całkowicie wyleczona, aby możliwa była rekonstrukcja.

Paznokcie mogą uszkodzić się także na skutek stosowania silnych detergentów, zmywaczy lub nieumiejętnego pracowania frezarką czy pilnikiem.

1.1. Dlaczego warto poddać się rekonstrukcj paznokci?

Rekonstrukcja paznokcia chroni uszkodzoną płytkę, macierz i łożysko przed działaniem czynników zewnętrznych. To nie tylko kwestia eststyki - uszkodzony paznokieć jest podatny na infekcje, działanie bakterii i grzybów, a także może być przyczyną dolegliwości bólowych.

Masa używana do rekonstrukcji paznokci działa antybateryjnie i chroni przed działaniem chemicznych i mechanicznych czynników. Dzięki temu płytka może spokojnie regenerować się i rosnąć, a my możemy cieszyć się pełnym komfortem.

Rekonstrukcja panokcia pozwala także ustalić kierunek wzrostu naturalnej płytki i zapobiega wszelkim deformacjom. Doskonale zapobiega także nawrotom grzybicy.

2. Na czym polega rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcję paznokci wykonuje się w gabinecie kosmetologicznym lub podologicznym przy pomocy specjalnego żelu lub akrylu. Nie są to materiały, z których korzystają manikiurzystki. Posiadają one właściwości antybakteryjne i przeciegrzybicze, dzięki czemu pozwalają płytce na pełną regenerację.

Aby zabieg był możliwy do wykonania, pacjent musi posiadać przynajmniej 1/3 zmienionego chorobowo lub uszkodzonego paznokcia. Jeśli płytka jest wyjątkowo mocno uszkodzona, należy poczekać, aż nieco odrośnie, a w tym czasie stosować specjalne kosmetyki regenerujące i zabezpieczające.

Jeśli paznokcie są uszkodzone na skutek zakażenia grzybiczego, zabieg rekonstrukcji może być wykonany tylko na wyleczonym paznokciu. Preparaty stosowane podczas zabiegu posiadają co prawda właściwości przeciwgrzybicze, ale są stosowane jako działanie profilaktyczne, a nie lecznicze.

Jeśli pacjent kwalifikuje się do zabiegu, specjalista frezuje i dokładnie oczyszcza płytkę i skórki. Masa żelowa wypełnia wszelkie ubytki, a jej elastyczność pozwala na dowolne formowanie kształtu paznokcia. Następnie utwardza się całość w lampie. Tak przygotowany paznokieć utrzyma się przez kilka tygodni - w tym czasie naturalna płytka będzie miała czas na regenerację.

Jeśli po zdjęciu żelu okaże się, że ponowny zabieg jest konieczny, należy wykonać go po raz drugi, aby ochronić wzrastającą płytkę przed kolejnymi uszkodzeniami.

3. Proteza paznokcia

Protetyka paznokcia to nieco bardziej skomplikowany zabieg, który wykonuje się, kiedy ubytki w paznokciu są bardzo rozległe lub uszkodzenie bardzo skomplikowane. Po wykonaniu odlewu paznokcia tworzy się protezę dopasowaną idealnie do pacjenta.

Taka proteza utrzymuje się znacznie dłużej, niż paznokcie wykonane metodą żelową czy akrylową.

4. Ile kosztuje rekonstrukcja paznokcia?

Rekonstrukcja paznokcia metodą żelową to koszt ok. 80-100 złotych. Jeśli pod paznokciem obecny jest krwiak, jego usunięcie to dodatkowe 70 złotych. Za rekonstrukcję metodą akrylową zapłacimy ok. 120 złotych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze