Trwa ładowanie...

Roboty pomogą niepełnosprawnym!

Dużym problemem dla osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu jest to, że właściwie nie mogą samodzielnie wykonywać nawet podstawowych codziennych czynności. Zostają z tego powodu praktycznie wyłączeni z życia i wymagają stałej, często całodobowej opieki medycznej. Mimo dużych postępów medycyny, nadal niestety nie wszystkim można skutecznie pomóc. Specjaliści starają się znaleźć wyjście z tej trudnej sytuacji, na razie jednak zatrudnienie opiekunki jest najlepszym rozwiązaniem. Na pewno jednak lepiej byłoby, gdyby osoba z porażeniem kończynmiała możliwość także samodzielnego wykonywania choć części potrzebnych jej czynności.

1. Nadzieję daje robot-asystent

W Willow Garage (Healthcare Robotics Lab, znanej z konstruowania maszyn mających pomagać ludziom w różnym zakresie) powstał robot, dzięki któremu przynajmniej część niepełnosprawnych może uzyskać pewną dozę samodzielności. Urządzenie nazywa się PR2, a jego zadaniem jest wykonywanie poleceń wydawanych przez użytkownika, który sam nie jest w stanie odpowiednio sprawnie się poruszać.
Testerem, a jednocześnie współpracownikiem laboratorium, jest Henry Evans – w wieku zaledwie 40 lat doznał on rozległego udaru mózgu, w wyniku którego nie tylko został niemal całkowicie sparaliżowany, ale utracił także możliwość posługiwania się mową do komunikacji z innymi. Gruntowna i długa rehabilitacja pozwoliła jedynie przywrócić mu zdolność poruszania głową i jednym z palców – używa go od tej pory do obsługi komputera.
Jako osoba przyzwyczajona do korzystania z pomocy elektroniki, wydawał się dobrym kandydatem do testów nowego urządzenia. Kiedy więc skontaktował się z twórcami projektu robota PR2, Willow Garage zdecydowała się podjąć z nim stałą współpracę.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Teraz Henry testuje obsługę interfejsu PR2

Prace dążą do tego, aby robot mógł zastępować mężczyznę w czynnościach, których sam nie może wykonać. Niektóre z nich są dla osób sprawnych tak oczywiste, że niemal ich nie zauważamy – kiedy coś nas na przykład swędzi, odruchowo się drapiemy i nie poświęcamy tej sprawie większej uwagi. Henry jednak, mimo przebytej rehabilitacji, od 10 lat nie mógł tego zrobić samodzielnie – pozwoliło mu na to dopiero użycie PR2.
Jest to oczywiście tylko jedna z szeregu czynności, jakie osoba kontrolująca robota może wykonać. Testowane są obecnie między innymi: wysyłanie PR2 w wybrane miejsce, sterowanie ruchami jego ramion, ale również znacznie bardziej skomplikowane zadania – jak na przykład golenie twarzy.

3. Robot będzie przystosowany do potrzeb właściciela

Henry Evans steruje robotem PR2 za pomocą dostępnych mu ruchów głowy i palca. Inni niepełnosprawni oczywiście będą musieli mieć interfejs dostosowany do swoich własnych potrzeb i możliwości. Na razie jednak z prób wynika, że choć obsługa przy tak nikłym zakresie ruchów jest trudna, to jednak jak najbardziej możliwa.
Celem projektu jest stworzenie robota, który będzie mógł w znacznym stopniu zastąpić niesprawne ciało jego posiadacza, pozwalając mu w ten sposób na wykonywanie dużej części codziennych czynności bez pomocy innych osób.

Ewelina Czarczyńska

Mgr Anna Bocheńska
Roboty pomogą niepełnosprawnym!
Roboty pomogą niepełnosprawnym!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.