Trwa ładowanie...

"Rubinki" na skórze. Gdy się pojawią, pędem do lekarza

Avatar placeholder
21.03.2023 13:34
"Rubinki" na skórze mogą wskazywać na poważne problemy - z wątrobą, hormonami i układem krążenia
"Rubinki" na skórze mogą wskazywać na poważne problemy - z wątrobą, hormonami i układem krążenia (Instagram)

Lekarze od dawna zachęcają do uważnego przyglądania się skórze. Być może udało ci się zauważyć małe czerwone punkty na swoim ciele? Zmiany potocznie nazywane są rubinkami i przez większość osób są kompletnie ignorowane, a nie zawsze powinny.

spis treści

1. Czerwone punkty na skórze

Te małe czerwone punkciki to hemangiomas senile, czyli naczyniaki starcze. Choć nazwa może sugerować, że to przypadłość wieku starczego, wcale tak nie jest. Rubinki mają tendencję do pojawiania się u kobiet już po 30. roku życia.

Te czerwone kropki na skórze nie są nowotworami złośliwymi i zwykle nie przekształcają się w nie. Są to jednak zmiany naczyniowe, których mimo wszystko nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli pojawia się ich sporo w krótkim czasie.

Zobacz film: "Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka"

2. Nie tylko mankament estetyczny

Rubinki same w sobie nie są objawem niepokojącym, ale jak wszystkie zmiany naczyniowe, należy je uważnie obserwować, zwłaszcza jeśli ich pojawieniu towarzyszą inne niepokojące objawy. A skąd właściwie biorą się te kropki?

Charakterystyczne punkty wynikają z nieprawidłowego rozszerzania się naczyń krwionośnych. U kobiet po 40. roku życia pojawienie się zmian najprawdopodobniej związane jest z aktywnością hormonów płciowych oraz starzeniem się ścian naczyń.

3. Ostrzeżenie od organizmu

Dlaczego jednak należy uważnie przyglądać się charakterystycznym zmianom? Niewykluczone, że ich pojawienie to znak ostrzegawczy od organizmu, że dzieje się coś niepokojącego. Nagłe pojawienie się sporej ilości może świadczyć o chorobie.

Specjaliści wyliczają, że rubinki mogą być objawem problemów hormonalnych, w tym chorób tarczycy, problemów z wątrobą, zaburzeń pracy układu pokarmowego, a także nadciśnienia tętniczego oraz nieprawidłowości w pracy układu krążenia. W rzadkich przypadkach wskazują na nowotwory NET.

4. Czy to już powód do niepokoju?

Nie oznacza to jednak, że z każdą kropką trzeba się wybrać do lekarza. Rubinki nie będą jedynym objawem choroby, inne sygnały wyprzedzą pojawienie się czerwonych kropek. Wizytę u specjalisty warto jednak rozważyć, gdy pojawia się ich bardzo dużo w krótkim czasie.

Jeśli towarzyszą ci inne niepokojące objawy, wtedy najlepiej zasięgnąć rady lekarza. Być może warto wybrać się na wizytę kontrolną i skonsultować pojawiające się na skórze zmiany. Specjalista zleci dalsze badania, które rozwieją wątpliwości.

5. Inne przyczyny zmian

Rubinki mogą także być związane ze stylem życia. Ich pojawienie się może wynikać ze stresu, zmęczenia, przyjmowania niektórych leków, niewłaściwą dietą, a nawet przetrenowaniem. Możliwe także, że są związane z czynnikami genetycznymi.

Jeśli czerwone punkty stanowią dla ciebie problem estetyczny, możesz się ich pozbyć u dermatologa. Zwykle sprawdza się laser lub elektrokoagulacja. Niestety istnieją spore szanse, że w krótkim czasie pojawią się nowe kropki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze