Trwa ładowanie...

Podrażnienia słoneczne a zmiany chorobowe skóry

Avatar placeholder
Diana Maciąg 05.09.2013 13:59
Podrażnienia słoneczne a zmiany chorobowe skóry
Podrażnienia słoneczne a zmiany chorobowe skóry

Podrażnienia słoneczne zdarzają się częściej lub rzadziej u większości ludzi. Częste przebywanie na słońcu, niewystarczająca przed nim ochrona lub zwykła ignorancja może doprowadzić do zmian chorobowych skóry, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dlatego nigdy nie lekceważmy wpływu słońca na cerę oraz uważajmy, by uniknąć podrażnień słonecznych.

spis treści

1. Słońce a cera

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z faktu, że skóra jest największym organem w ciele człowieka. Jest zbudowana z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz warstwy komórkowej. Skóra ma za zadanie ochraniać ciało przed patogenami, zabezpieczać mięśnie oraz inne organy, jest naturalnym izolatorem, reguluje temperaturę ciała i syntetyzuje witaminę D.
W związku z jej znaczeniem ważna jest odpowiednia ochrona przed słońcem, które emituje promienie UV odpowiedzialne za zmiany chorobowe skóry. Opalanie jest grzechem, który popełniany jest nagminnie i często kończy się podrażnieniem lub poparzeniem słonecznym, co w konsekwencji może prowadzić do zmian skórnych (np. trądziku) oraz chorób skóry.

2. Choroby skóry wywoływane przez słońce

Podrażnienia słoneczne są najczęstszym negatywnym skutkiem nadmiernej ekspozycji na słońce. Podrażnienia słoneczne mogą objawiać się wysypką i/lub swędzeniem.

Poparzenia słoneczne
należą do najcięższych form podrażnień słonecznych i są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do powstania raka skóry. Osoby, które bardzo często się opalają bez zabezpieczenia skóry odpowiednimi filtrami są kilkakrotnie bardziej narażone na choroby skóry, w tym raka skóry.

Zobacz film: "Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?"

Przede wszystkim, nawet jeśli nadmierne przebywanie na słońcu nie doprowadzi do podrażnień słonecznych ani nie wywoła żadnej choroby i tak będzie przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Promieniowanie słoneczne powoduje utratę elastyczności skóry, odbarwienia oraz zmarszczki.

3. Jak uniknąć podrażnień słonecznych?

Zbyt częste przebywanie na słońcu prowadzi do podrażnień słonecznych, które mogą spowodować choroby skóry w przyszłości. Jednak zdrowa dawka słońca jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki słońcu skóra pochłania witaminę D niezbędną do wchłaniania wapnia.

Aby uniknąć negatywnych skutków opalania należy używać kremu z filtrem (nie mniejszym niż SPF 15). Ponadto, jeśli to możliwe, należy unikać wychodzenia na słońce w godzinach między 10 a 15, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Należy też przyjrzeć się i zbadać wszystkie znamiona i plamki, które znajdują się na ciele.

Zdrowa opalenizna nie jest jednak niemożliwa. Można ją osiągnąć stosując się do powyższych zaleceń lub skorzystać z szerokiej gamy produktów oferujących opaleniznę w tubce. Należy jednak pamiętać, że o ile samoopalacz lub bronzer nie zawiera filtra UV, nie chroni on przed negatywnym skutkiem promieni słonecznych i mogą wystąpić podrażnienia słoneczne u osoby stosującej jedynie taki kosmetyk i wystawiającej się na słońce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze