Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Sibutramina – działanie, wysiłek fizyczny, skutki uboczne

Avatar placeholder
23.04.2021 11:36
Sibutramina – działanie, wysiłek fizyczny, skutki uboczne
Sibutramina – działanie, wysiłek fizyczny, skutki uboczne

Sibutramina jest substancją, która zwiększa uczucie sytości, a jednocześnie podnosi wydolność organizmu. Niestety, choć ma duże zalety, jest substancją niedozwoloną w sporcie, a także bardzo negatywnie może wpływać na zdrowie. W jakich produktach znajdziemy sibutraminę? Jakie skutki uboczne może powodować sibutramina?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie sibutraminy

Sibutramina jest organicznym związkiem chemicznym, który ma za zadanie hamować apetyt. Dodawana do suplementów na odchudzanie. Sibutramina jest jednak związkiem znanym przez sportowców i choć Światowa Organizacja Antydopingowa uznała go za substancję zabronioną w sporcie, wciąż jest dodawany do suplementów dla sportowców.

Producenci nie zawsze również informują, że subitramina znajduje się w danym produkcie spożywczym. W produktach do leczenia otyłości sibutramina przede wszystkim przyspiesza przemianę materii i zmniejsza apety pacjenta.

Zobacz film: "Odżywki i suplementy diety [Wirtualna Poradnia]"

2. Zalety stosowania sibutraminy podczas wysiłku fizycznego

Sibutramina zmniejsza apetyt, a także ma działanie pobudzające. Co więcej, zwiększa wydolność organizmu, zwiększa intensywność ćwiczeń. Człowiek po spożyciu produktu z zawartością sibutraminy nie odczuwa szybko zmęczenia, więc może ćwiczyć więcej. Sibutramina przyspiesza przemianę materii i stymuluje pracę serca.

3. Skutki uboczne i działania niepożądane

Wydawałoby się, że subitramina ma wiele zalet – pomaga w leczeniu otyłości, zwiększa wydajność sportowców – ale niestety ma również bardzo poważne skutki uboczne. Dlatego też została wprowadzona na listę substancji zakazanych.

Skutki uboczne stosowania sibutraminy to: nudności, biegunki, zaburzenia snu, a także zaburzenia widzenia. Co więcej, poprzez zwiększenie wydajności organizmu i przyspieszenie pracy serca, sibutramina zwiększa ciśnienie tętnicze krwi, a co za tym idzie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

Sibutramina podowuje, że organizm działa na bardzo wysokich obrotach i może to być bardzo dużym obciążeniem. Z tego też powodu sibutramina nie powinna być przyjmowana przez osoby z chorobami serca oraz z nadciśnieniem tętniczym. Niewielka dawka produktu z sibutraminą u tych osób może prowadzić do śmierci.

Działania niepożądane sibutraminy to także zwiększenie agresywności i brak kontroli nad własnym zachowaniem, a także odczuwanie niepokoju, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia psychiczne, depresja, impotencja, uderzenia gorąca, potliwoś. Poważnym skutkiem ubocznym spożywania sibutraminy jest możliwość uzależnienia się od tego związku.

Jeżeli jednak producenci zanieczyszczają swoje preparaty sibutraminą i nie informują o nim w składzie, nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia. Dlatego należy kupować preparaty ze sprawdzonego źródła i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Przyjmowanie preparatów zanieczyszczonych i nieprzeznaczonych dla naszego organizmu, może zakończyć się tragedią.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze