Trwa ładowanie...

Siniaki - przyczyny, apteczne i domowe sposoby na siniaki

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 19.09.2022 15:34
Siniaki najczęściej są efektem uderzenia lub nacisku.
Siniaki najczęściej są efektem uderzenia lub nacisku. (adobestock)

Siniaki to nieestetyczne zmiany na ciele, które powstają na skutek urazu, uderzenia lub mocnego nacisku. Mogą być również zwiastunem choroby lub niedoboru witaminy C, K czy rutyny. Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?

spis treści

1. Czym są siniaki?

Siniaki to podskórne krwiaki wywołane wylewem krwi na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu 7-10 dni, zmieniając kolor z ciemnoczerwonego na siny, a później zielonkawo-żółty, co ma związek z przemianami hemoglobiny poza układem krążenia.

W tym czasie można zastosować domowe sposoby na przyspieszenie gojenia lub cierpliwie poczekać. W sytuacji, gdy siniaki bardzo długo utrzymują się na skórze warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Siniaki przyczyniły się również do nazwania borowika ponurego mianem grzyba siniaka, ponieważ po dotknięciu miąższu natychmiast zostają na nim sine plamy.

2. Przyczyny powstawania siniaków

Siniaki to efekt uszkodzenia naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek, co zdarza się najczęściej na skutek uderzenia lub nacisku. Choć u niektórych osób siniaki często pojawiają się na skórze pomimo braku urazu.

Może świadczyć to o występowaniu choroby lub niedoborów witamin czy składników mineralnych. Wśród przyczyn powstawania siniaków wymienia się:

Siniaki częściej występują u osób starszych, jak również u osób nadużywających alkoholu. Podatność na uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych zwiększa zażywanie aspiryny, ibuprofenu, kortykosteroidów oraz leków przeciwzakrzepowych, jak również skłonności genetyczne.

3. Apteczne sposoby na siniaki

Siniaki znikają samoistnie, ale zajmuje to zwykle około dwóch tygodni. W tym czasie warto sięgnąć po produkty dostępne bez recepty, które przyspieszają gojenie i zmniejszają obrzęk.

Najlepiej sprawdzą się preparaty w postaci żelu, kremu lub maści na bazie nagietka, kasztanowca lub arniki. Siniaki skutecznie zwalcza również heparyna, ze względy na właściwości przeciwkrzepliwe i poprawiające krążenie krwi.

Można sięgnąć również po chłodzące aerozole, szczególnie wtedy, gdy siniaki zajmują większy obszar na ciele i wywołują dyskomfort. W aptekach dostępne są także specjalne maści i kremy na stłuczenia dedykowane sportowcom, które składają się z kilku składników zmniejszających opuchliznę, tkliwość miejsca urazu oraz przyspieszają wchłanianie krwi.

4. Domowe sposoby na siniaki

Poza aptecznymi sposobami istnieją również domowe metody, które przyspieszają gojenie podskórnych krwiaków. Od razu po uderzeniu należy przyłożyć do ciała zimny okład, co zminimalizuje wylew krwi.

Można sięgnąć po mrożonkę, kostki lodu lub ściereczkę zamoczoną w zimnej wodzie czy kwaśnym mleku. Do siniaka warto przykładać również liście kapusty, watę skropioną octem, przekrojoną cebulę czy świeżego ananasa.

Przyspieszyć gojenie może również domowa maść z czosnku i oliwy, przygotowana z rozgniecionych ząbków czosnku, wymieszanych z tłuszczem w proporcji 5:2. Miejsce urazu należy posmarować, a następnie przykryć gazą na kilkadziesiąt minut.

Po upływie doby od pojawienia się siniaka należy przyłożyć ciepły kompres lub wziąć gorącą kąpiel, połączoną z masażem tego miejsca. Warto uzupełnić również ilość witaminy C w diecie, sięgając po zielone warzywa lub jagodowe owoce.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze