Skalp – co to jest i jak o niego dbać?
Od czasu do czasu trafiamy na hasła takie jak nawilżanie skalpu czy pielęgnacja skalpu. Zastanawiamy się wówczas, o czym mowa. Skalp to jednak nic innego jak potoczna nazwa skóry głowy. Jak dbać o skalp na co dzień?
1. Skalp – co to jest?
Skalp większości z nas kojarzy się z wojennym trofeum. Jest to skrawek skóry głowy z włosami, który zdejmowano z głowy pokonanego wroga. Ściągniecie skalpu miało znaczenie kulturowe i magiczne. Praktykowały go plemiona Indian Ameryki Północnej. Dziś jednak słowo to odnosi się do czegoś zupełnie innego. To – po prostu – skóra głowy, którą należy pielęgnować, o czym jednak najczęściej zapominamy.
Dbamy o włosy – ich kondycję i modny wygląd, ale nie troszczymy się o skórę. A szkoda, bo to właśnie może być źródłem naszych kłopotów. Cebulki włosów są nieprawidłowo odżywiane, a to skutkuje osłabieniem i wypadaniem włosów.
Przesuszony skalp to dziś częsty problem. Powszechne stają się choroby sklapu. I, paradoksalnie, sami się do tego przyczyniamy, dbając o swój wygląd. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków, np. agresywnych środków myjących czy farbowanie chemiczne negatywnie wpływają na kondycję skóry głowy. Staje się przesuszona, pojawić się może łupież. Sygnałem alarmowym powinien być świąd skalpu. Co wówczas należy zrobić?
2. Jak nawilżyć skalp?
Podstawą jest właściwe nawilżenie oraz pielęgnacja. Warto zacząć od zmiany kosmetyków. Należy wybierać te dedykowane skórze wrażliwej, które nie zawierają alkoholu, substancji zapachowych, drażniących konserwantów oraz SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Alternatywą dla tradycyjnego farbowania mogą być farby roślinne (henna lub indygo), które w swojej ofercie ma coraz więcej salonów fryzjerskich.
Nawilżenie skalpu jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Warto stosować do tego celu łagodzące wyciągi roślinne, np. z aloesu lub siemienia lnianego. Wiele kobiet praktykuje również olejowanie skalpu. Tu dobrze sprawdzą się: oliwa z oliwek, olej z awokado oraz olej z pestek winogron. Nakłada się je ok. 30 minut przed myciem włosów. Rycyna na skalp, choć polecana, nie u każdego się sprawdzi. W niektórych przypadkach jeszcze bardziej wysuszy skórę.
Co jakiś czas warto też przeprowadzić oczyszczanie skalpu. Taki zabieg usunie zrogowaciały naskórek i łupież ze skóry głowy, ale też pozytywnie wpłynie na wygląd samych włosów. Peeling na skalp można przygotować z sody oczyszczonej, soli, cukru oraz węgla aktywnego. Sprawdzą się też fusy kawy wymieszane z szamponem
3. Sposoby na wrażliwy skalp
Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, odpowiednia pielęgnacja nie wystarczy. Ważne jest też, jaką fryzurę nosisz na co dzień. Włosy nie lubią być mocno ściągnięte, a właśnie to im fundujemy, kiedy wiążemy je w ciasny kucyk lub ciasny kok. To mocno osłabia ich kondycję. Najzdrowszą dla skalpu fryzurą jest luźny warkocz lub po prostu, rozpuszczone włosy, które zaleca się szczotkować za pomocą delikatnej szczotki.
Skórę głowy należy też chronić przed warunkami atmosferycznymi, m.in. ostrym słońcem. W lato nie bez przyczyny panie noszą kapelusze i chusty, a zimą – czapkę.