Trwa ładowanie...

Skarpety kompresyjne – charakterystyka, kiedy używać, które wybrać, zalety, rodzaje

Avatar placeholder
Daria Wejman 13.10.2022 11:39
Skarpety kompresyjne – charakterystyka, kiedy używać, które wybrać, zalety, rodzaje
Skarpety kompresyjne – charakterystyka, kiedy używać, które wybrać, zalety, rodzaje

Zastanawiasz się czy skarpety kompresyjne naprawdę wykonują swoją pracę? Nie wiesz jakie z nich wybrać, bo zastanawiasz się które są najlepsze? I przede wszystkim jakie jest ich zadanie? Zaraz dostaniesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.

spis treści

1. Skarpety kompresyjne – charakterystyka

Istnieje taki termin jak kompresjoterapia, która ma na celu leczenie żylaków i kończyn dolnych. Polega na tym, aby nosić coś, co będzie uciskało dane miejsce, mogą to być chusty, bandaże czy skarpety. Takie uciskanie kończyn ma na celu poprawę krążenia krwi. Akcesoria kompresyjne mają na celu uciskanie danej części ciała, gdyż tylko wtedy widoczne są efekty.

Skarpety kompresyjne są dobrym rozwiązaniem dla biegaczy
Skarpety kompresyjne są dobrym rozwiązaniem dla biegaczy (123RF)
Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Skarpety kompresyjne znalazły także swoje zastosowanie w sporcie, zwłaszcza w bieganiu na długich dystansach. Skarpety kompresyjne powinny być wykonane ze specjalnego materiału (elastanu), który ma za zadanie ściskać i opatulać łydki. W efekcie poprawia się wydolność mięśniowa podczas wykonywania treningu, natomiast po treningu mięśnie szybciej się regenerują.

2. Skarpety kompresyjne – kiedy używać?

Skarpet kompresyjnych możemy zacząć używać przy dłuższych wybieganiach albo dłuższych zawodach biegowych. Każdy biegacz powinien spróbować biegania w tych skarpetach, choć nie zbyt często, gdyż łydki przyzwyczajają się do ich działania, przez co nasze wyniki mogą się osłabiać, a osiągnięcia stać w jednym punkcie. Oprócz długiego biegania, skarpety kompresyjne sprawdza się świetnie podczas pokonywania triathlonu.

3. Skarpety kompresyjne – które wybrać?

Aby wybrać odpowiednie skarpety kompresyjne należy dobrze je dopasować do obwodu swojej łydki. Możemy pomylić skarpety kompresyjne ze zwykłymi skarpetami dostępnymi na rynku, które ieco uciskają. Za dobre skarpety kompresyjne musimy wyda sporo, bo ceny wahają się od 150 do 200 złotych.

Dowiedz się, czego nie jeść po treningu
Dowiedz się, czego nie jeść po treningu [9 zdjęć]

Chociaż produkty, które prezentujemy są wypełnione składnikami odżywczymi, nie dostarczają organizmowi

zobacz galerię

4. Skarpety kompresyjne – zalety

Zalet z użytkowania skarpet kompresyjnych jest kilka:

5. Skarpety kompresyjne - rodzaje

CW-X – pierwsza para skarpet zaskakuje swoją wysoką ceną. Wykonane są z miękkiej, rozciągliwej tkaniny torex. Dobrze wykonuje swą rolę uciskania łydki i jej okolic. Posiada także ściągacz pod kolanem, który może, ale nie musi być jej atutem.

Salomon Long Comp – kolejna propozycja wykonana jest z tkaniny poliestrowej. Skarpety kompresyjne Salomon Long Comp dzięki swej budowie mniej narażają stopy na obdarcia i pęcherze. Część stopy jest wykonana bardzo dobrze, stanowiąc dla niej rzetelny podpór i ochronę. Są wąskie, jednak dobrze uciskają mięśnie, spełniają swoją rolę z całą pewnością na plus.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

CEP – skarpety te gwarantują najwyższą jakość i skuteczne działanie. Te skarpety gwarantują lepsze samopoczucie w trakcie biegu, zupełnie nieodkryty wymiar biegania, lepsze wyniki, a także szybszą regenerację mięśni. Bezszwowa stopka ogranicza powstawanie otarć i pęcherzy. Ulepszone nici wspomagają biologiczną aktywacje komórek skóry. Dzięki trójwymiarowej strukturze, idealnie dopasowuje się do łydki.

Skarpety kompresyjne to dobre rozwiązanie do długich podróży samochodem, długich kilometrów spędzonych podczas biegu, jednak pamiętajmy zbyt częste ich używanie niekoniecznie dobrze wpłynie na wydolność mięśni, dlatego używajmy ich tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze