Squash – zasady, sprzęt, zalety i wskazówki jak grać
Squash to dyscyplina sportowa, która polega na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w taki sposób, by utrudnić ponowne odbicie piłki przez przeciwnika. Jakie są zasady gry w squasha? Czym się różni od tenisa? Jak wybrać sprzęt: rakietę i buty?
1. Co to jest squash?
Squash to gra, która polega na odbijaniu piłki rakietą o ścianę pomieszczenia w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Przeciwnicy starają się poprowadzić ją tak, by piłka za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi.
Squash narodził się w Wielkiej Brytanii, na początku XIX wieku. Oficjalne reguły gry opracowano dopiero kilkadziesiąt lat później. Rozkwit sqasha przypada na lata 60. XX wieku. Dziś sport jest znany na wszystkich kontynentach. Do Polski trafił w latach 90. XX wieku. Wciąż zdobywa na popularności.
2. Squash a tenis
Squash to gra podobna do tenisa. To z niej zaczerpnięte są podstawowe chwyty i zagrania. Celem zarówno tenisa, jak i squasha, jest takie odbicie piłki, by utrudnić ponowne odbicie piłki przez przeciwnika. Choć obydwa sporty łączy granie przy pomocy rakiet i piłki, ich zasady są inne:
- w squasha gra się nie na korcie przedzielonym siatką, lecz w specjalnym, zamkniętym pomieszczeniu z rozrysowanymi liniami, które tworzą granice boiska,
- zawodnicy odbijają piłkę tak, by za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi. Piłka może odbijać się dowolną ilość razy od ścian bocznych i tylnej. Linia nie liczy się do pola i traktowana jest jako aut (inaczej niż w tenisie),
- rozgrywka trwa do momentu, aż któryś z zawodników źle odbierze piłkę lub utrudni odbiór przeciwnikowi (tzw. „stroke”),
- rakiety do gry w squasha mają bardziej owalny kształt. Są też inaczej zbudowane niż rakiety tenisowe. Piłka do squasha jest mniejsza i lżejsza.
3. Jak grać w squasha?
Jak grać w squasha? Należy znaleźć odpowiedni kort, a także zaopatrzyć się w sprzęt i odzież: koszulkę, spodenki, skarpety oraz odpowiednie buty. Ważne, by obuwie miało jasną podeszwę, a i się nie ślizgało (podłogą zwykle jest parkiet). Należy również zabierać ze sobą wodę i ręcznik.
Najważniejsza jest rakieta i piłki. Na początek wystarczą te, które można wypożyczyć w klubie. Przy regularnej grze, kiedy ciągłe wypożyczanie rakiety staje się nieopłacalne, można kupić swoją. Podstawowy model dobrej marki to wydatek około 150 zł. Na temat tego, która rakieta jest najlepsza, warto porozmawiać z profesjonalistą.
4. Zasady squasha
Rozgrywka squasha polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Odbija się piłkę rakietą w taki sposób, by ta uderzyła o ścianę. Następnie odbija ją przeciwnik. Zgodnie z tą zasadą, nie można odbić piłki podanej przez przeciwnika, zanim odbije się ona od ściany.
Zawodnicy na zmianę uderzają piłkę do chwili, w której jednemu z nich nie udało się wykonać poprawnego uderzenia (na przykład piłka odbije się od podłogi dwukrotnie lub przekroczy linię autu). Po odbiciu trzeba zrobić przeciwnikowi miejsce na dojście do piłki i uderzenie. Przeszkadzanie mu jest zabronione i może skutkować utratą punktu.
Gra rozpoczyna się serwisem. Pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety. Osoba ta serwuje dotąd, aż przegra wymianę, a serwis przejmuje jego przeciwnik.
Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do 11 punktów. Punkty zdobywa się w każdej wymianie. Pojedynek składa się z 5 setów. Set wygrywa ta osoba, która jako pierwsza uzyska 11 punktów. Zwycięża ten, kto wygra 3 z 5 setów.
Ważne są także wymiary kortu, które pozostają niezmienne od 1920 roku. Długość wynosi 9750 mm, zaś szerokość - 6400 mm. Kort zamknięty musi być ścianami ze wszystkich czterech stron. Ściana tylna zwykle jest szklana. Oficjalne wymiary kortu określa Międzynarodowa Federacja Squasha.
5. Zalety gry w squasha
Squash jest uznawany za jeden z najzdrowszych sportów na świecie. To dyscyplina, która pozwala się odstresować i odreagować, ale i pozbyć się tkanki tłuszczowej. Mówi się, że jedna rozgrywka pozwala spalić nawet 1000 kcal.
Squash jest grą bardzo szybką i dynamiczną, pełną gwałtownych startów i wyhamowań oraz zmian kierunku przemieszczania się. Piłka potrafi odbijać się bardzo szybko, dlatego czasem trzeba wykonywać naprawdę szybkie ruchy, by do niej dobiec i zdążyć ją odbić. To dlatego gra w squasha genialnie wpływa na kondycję, wydolność i sylwetkę, ponieważ rozwija całe ciało, angażując do pracy wszystkie partie mięśniowe.
Podczas squasha mocno pracują nogi, ramiona, brzuch, a także cały tułów. Gra świetnie wpływa na układ krążenia i zmniejsza ryzyko chorób serca. Ponadto uczy szybkiego podejmowania decyzji, poprawia motorykę, refleks i spostrzegawczość.