Trwa ładowanie...

Świerzb - charakterystyka, objawy, leczenie, domowe sposoby, jak można się zarazić

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.08.2022 15:51
Świerzb to zakaźna choroba dermatologiczna, którą wywołuje świerzbowiec ludzki.
Świerzb to zakaźna choroba dermatologiczna, którą wywołuje świerzbowiec ludzki. (Adobe Stock)

Świerzb to zakaźna choroba dermatologiczna, którą wywołuje świerzbowiec ludzki. Choroba ta powoduje intensywny świąd oraz czerwoną wysypkę. Dodatkowo, w skórze pacjentów występują tunele świerzbowcowe. Jak wygląda świerzb? Co warto wiedzieć o leczeniu tego problemu zdrowotnego? Z jakimi chorobami można pomylić świerzb?

spis treści

1. Co to jest świerzb i jak można się nim zarazić?

Świerzb to choroba zakaźna, wywoływana przez gatunek zewnątrzpasożytniczego roztocza, świerzbowca ludzkiego (świerzbowca drążącego) Sarcoptes scabiei.

Świerzbem można zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Do zarażenia może dojść w trakcie zbliżenia płciowego. Zdarza się, że do zakażenia dochodzi również w wyniku używania ręczników, pościeli, bielizny lub ubrań innej osoby.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Choroba zakaźna często występuje w dużych skupiskach ludzi np. więzieniach, przedszkolach, szkołach podstawowych.

2. Jakie objawy wywołuje świerzb?

Objawy świerzbu zaobserwować można po około czterech tygodniach od zakażenia. Najbardziej charakterystycznym objawem świerzbu jest świąd skóry, nasilający się w nocy i po rozgrzaniu skóry. Ogniska chorobowe zazwyczaj zlokalizowane są w obrębie skóry między palcami.

Uporczywy świąd może być odczuwalny również w okolicach pachwin oraz miejsc intymnych. U osoby dotkniętej świerzbem występują również nory świerzbowcowe, powstające w wyniku aktywności roztoczy pasożytujących w głębszych warstwach skóry. Ich obecność można potwierdzić za pomocą badania dermatoskopowego.

Kolejnym objawem chorobowym są przeczosy skórne, powierzchowne ubytki, posiadające liniowy kształt. Przeczosy pojawiają się na skórze pacjenta wskutek drapania, samouszkadzania swędzących obszarów.

Na skutek świerzbu na ciele pacjenta pojawia się drobna, pęcherzykowata wysypka w kolorze czerwonym. Zaobserwować ją można w przestrzeniach między palcami, okolicach piersi, pachwin, narządów płciowych, pośladków, podeszw stóp.

Wraz z upływem czasu zaczerwienione grudki przekształcają się w pęcherzyki zawierające płyn surowiczy. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do zgrubienia oraz zrogowacenia chorej skóry.

3. Z czym można pomylić świerzb?

Z jakimi chorobami skórnymi można pomylić świerzb? Objawy świerzbu można pomylić z symptomami, które towarzyszą:

Świerzb łatwo pomylić także z innymi schorzeniami dermatologicznymi przebiegającymi z uporczywym świądem.

4. Leczenie świerzbu

Osoba, która zaobserwuje u siebie objawy świerzbu powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Leki na świerzb to przede wszystkim permatryna w postaci kremu. Dodatkowo, nieprzyjemne swędzenie można zniwelować za pomocą leków przeciwhistaminowych oraz kalaminy.

Permetrynę należy zaaplikować równomiernie na umytą skórę. Kąpiel można wziąć po około dziesięciu, dwunastu godzinach. W przypadku utrzymywania się objawów, kurację należy powtórzyć.

W przypadku świerzbu bardzo ważne jest, by terapii poddali się wszyscy domownicy. Pomocnym środkiem w zwalczaniu świerzbu jest również dziesięcioprocentowy roztwór benzoesanu benzylu.

Jest to jeden z najstarszych środków, którym leczono świerzbowca ludzkiego. Środek niweluje nie tylko świąd skóry, ale również swędzenie skóry głowy. Bez problemu można aplikować go na owłosioną skórę głowy.

5. W jaki sposób wytępić świerzb?

Osobom, które zastanawiają się jak wytępić świerzb? radzimy, aby przeprowadziły generalne sprzątanie mieszkania. Wskazane jest wypranie bielizny, koszulek, spodni, ręczników oraz pościeli w wysokiej temperaturze.

Dodatkowo, niezbędne jest wyczyszczenie przedmiotów codziennego użytku np. garnków, zabawek, ramek na zdjęcia.

6. Domowe sposoby na świerzb

Pacjenci często pytają o domowe sposoby na świerzb. Należy podkreślić, że leczenie świerzbu powinno odbywać się wyłącznie pod okiem lekarza. Domowe sposoby należy traktować jedynie jako dodatek do prawidłowej terapii.

Olejek z drzewa herbacianego dodany do kąpieli zadziała antybakteryjnie. Zredukuje ryzyko powstania zakażeń w obrębie zadrapanych miejsc.

Mąka ziemniaczana zmniejszy świąd i przyspieszy regenerację tkanek.

Do przemywania skóry mogą posłużyć także napary na bazie babki wąskolistnej, rumianku oraz kminku.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze