Trwa ładowanie...

Szampon przeciwłupieżowy – czym jest łupież, jak wybrać właściwy

Łupież stanowi problem dla szerszej grupy osób, jeśli dolegliwość zostanie zbagatelizowana to może zamienić się w poważny problem natury dermatologicznej. Najczęściej stosowanym sposobem na walkę z łupieżem jest szampon przeciwłupieżowy. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który nie tylko zlikwiduje kłopotliwy łupież, ale też zadba o skórę głowy i włosy.

Jaki powinien być szampon przeciwłupieżowy? Od czego zależy skuteczność szamponu przeciwłupieżowego? Przede wszystkim dobry szampon powinien likwidować drożdżaki, które wywołują łupież. Przy dużym łupieżu kuracja powinna być wsparta domowymi sposobami.

spis treści

Zobacz film: "Pirytionian cynku pomoże ci pozbyć się łupieżu"

1. Szampon przeciwłupieżowy – czym jest łupież?

Jak wygląda łupież? Najczęściej spotykaną formą łupieżu jest łuszczący się naskórek na głowie, może on być w różnych ilościach, występuje częściej u mężczyzn, ale też u kobiet, które są w okresie menopauzy. Łupież może się objawiać nie tylko łuszczeniem naskórka, ale też świądem skóry.

Szampon przeciwłupieżowy powinien nie tylko likwidować łupież, ale też dbać o skórę głowy i włosy
Szampon przeciwłupieżowy powinien nie tylko likwidować łupież, ale też dbać o skórę głowy i włosy (123RF)

Jakie są przyczyny łupieżu? Pojawieniu się tej dolegliwości sprzyja ogólne osłabienie organizmu, choroby dermatologiczne, ale przede wszystkim nieprawidłowa higiena. Jakie są inne przyczyny? Łupież może powodować przewlekła alergia, nieprawidłowa gospodarka hormonalna, źle dobrana dieta, zakażenia drożdżami.

Łupież może wywoływać też bardzo twarda woda, niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry na głowie, zbyt suche powietrze, a nawet za długie noszenie czapki czy innego nakrycia głowy.

Za łupież odpowiedzialne są drożdże, które ma na głowie każdy nawet zdrowy człowiek. Jednak zbyt duża ich ilość wywołuje łupież, dlatego profilaktyka łupieżu polega na redukcji tych drożdży. Duże znaczenie w takiej sytuacji ma szampon przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje już powstały łupież, ale też zapobiega powstawaniu nowego.

2. Szampon przeciwłupieżowy – jak wybrać właściwy?

Właściwie dobrany szampon przeciwłupieżowy powinien działać na kilku poziomach, czyli musi likwidować powstały łupież, eliminować świąd skóry, a także chronić skórę głowy przed powrotem wstydliwej dolegliwości. Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien obniżać liczbę drożdżaków, które wywołują łupież, ponieważ to jest główna przyczyna.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

W składzie szamponu przeciwłupieżowego musi się znaleźć ketokonazol, pirytonian cynku, a także siarczan selenu. Ketokonazol jest substancją, która ma działanie przeciwgrzybiczne, szampon przeciwłupieżowy, który zawiera tą substancje zagwarantuje szybkie i widoczne efekty kuracji.

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy powinien też dbać o włosy i skórę głowy, zapewniać jej nawilżenie, złagodzenie podrażnień, które powstały w wyniku częstego drapania.

Co jeszcze powinien zawierać szampon przeciwłupieżowy? Warto kupić ten, który ma allantoinę, glicerynę, panthenol, które nie tylko zmniejszają objawy łupieżu, ale też wpływają kojąco na skórę głowy. Szampon przeciwłupieżowy powinien też mieć odpowiedni odczyn pH, czyli wartość 5,5.

Szampon przeciwłupieżowy – czym jest łupież, jak wybrać właściwy
Szampon przeciwłupieżowy – czym jest łupież, jak wybrać właściwy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.