Trwa ładowanie...

Szczoteczki do twarzy a trądzik

Avatar placeholder
20.03.2023 15:09
Szczoteczki do twarzy a trądzik
Szczoteczki do twarzy a trądzik (Adobe Stock)

Szczoteczki do twarzy a trądzik to popularny temat rozważań. Dermatolodzy w tej kwestii wydają się zgodni. Jaka jest ich opinia? Na czym według nich powinna polegać codzienna pielęgnacja cery trądzikowej? Co daje szczoteczka do twarzy? Jak jej używać?

spis treści

1. Szczoteczki do twarzy a trądzik – czy można stosować?

Szczoteczki do twarzy a trądzik – co sądzą o tym dermatolodzy? Choć szczoteczki do twarzy, soniczne, elektryczne i manualne, mają wiele zalet, nie każdy może z nich korzystać.

Z uwagi na swoje właściwości oraz intensywne działanie rozwiązanie to nie jest polecane dla osób z nasilonym trądzikiem, o skórze bardzo wrażliwej lub naczynkowej.

Przeciwwskazanie stanowi także AZS (atopowe zapalenie skóry), łojotokowe zapalenie skóry, egzema czy oraz łuszczyca, zapalenie mieszków włosowych, alergia, uszkodzenie skóry, pieczenie i świąd. Dlaczego?

Zobacz film: "Specyfika zabiegów estetycznych"

Zbyt intensywne mycie, to jest tarcie skóry szczoteczką do twarzy wywołuje podrażnienia, zaczerwienienie, przesuszenie, a nawet uszkodzenia naskórka. Może także niszczyć barierę hydrolipidową. Działa jak peeling mechaniczny.

W przypadku trądziku szczoteczki do twarzy dodatkowo roznoszą bakterie po zdrowej skórze. Gdy drobnoustroje wnikają w mikro-uszkodzenia, dochodzi do nasilenia oraz rozprzestrzeniania się krostek i grudek oraz powiększania się stanów zapalnych. Objawy trądziku się wzmagają. Jak zatem myć i pielęgnować twarz z cerą problematyczną?

2. Na czym polega codzienna pielęgnacja twarzy trądzikowej?

Trądzik to problem wielu osób, nie tylko nastolatków. Duże znaczenie mają nie tylko wahania hormonalne, ale i uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe (stres, złe odżywianie, silny stres).

Cera trądzikowa to przejaw zaburzonego funkcjonowania gruczołów łojowych, które odpowiadają za produkcję łoju (sebum). W trądziku łój wydzielany jest w nadmiernej ilości. W rezultacie pojawiają się różne zmiany, takie jak zaskórniki zamknięte i otwarte oraz grudki, krostki, także torbiele ropne. Dodatkowo skóra nieestetycznie błyszczy się, jest tłusta w dotyku. Dochodzi także do rozszerzenia porów.

Cera osób, które zmagają się z trądzikiem, wymaga szczególnego traktowania. Jakie są zalecenia dermatologów i kosmetyczek? Według nich pielęgnacja cery trądzikowej krok po kroku powinna uwzględniać: delikatne oczyszczanie, nawilżanie, tonizację i złuszczanie martwego naskórka.

Efektem jest zmniejszenie warstwy rogowej, unormowanie wydzielania łoju, poprawa ukrwienia skóry i w rezultacie wyciszenie zmian ropnych oraz poprawa wyglądu oraz kondycji skóry.

Do mycia cery trądzikowej należy stosować preparaty antybakteryjne, łagodzące stany zapalne, zmniejszające ilość sebum, usuwające zanieczyszczenia preparaty w formie pianek, żeli, emulsji micelarnych.

Pozostałe kosmetyki do delikatne peelingi (jeśli nie ma zmian ropnych), normalizujące toniki, a także kremy nawilżające i matujące, regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową.

Ważne, by pielęgnacja była delikatna, w kosmetyki nie zawierały alkoholu, lanoliny czy wosku pszczelego, sztucznych barwników i aromatów, także parabenów, SLS czy SLES. W przypadku braku poprawy bądź zaostrzeń należy skontaktować się z dermatologiem.

3. Szczoteczka do twarzy – opinie i efekty

Opinie dermatologów, kosmetyczek i użytkowniczek są zgodne: szczoteczka do twarzy to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pozwala na bardzo dokładne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i pozostałości po makijażu.

Co ważne, może dotrzeć do wszystkich zakamarków twarzy. Przy okazji odblokowuje pory i złuszcza martwy naskórek, przywraca cerze zdrowy, promienny wygląd. Dzięki masażowi kosmetyki wchłaniają się o wiele lepiej, pobudzone zostaje krążenie krwi. Można tym sposobem wzmocnić kondycję skóry i opóźnić objawy procesu starzenia.

Wyróżnia się kilka rodzajów szczoteczek do twarzy. To:

  • szczoteczka do twarzy manualna, która jest tania, niestety szybko się zużywa. Trzeba ją wymieniać co kilka tygodni,
  • elektryczna szczoteczka do twarzy, która jest zasilana bateriami. Kosztuje co najmniej kilkadziesiąt złotych, dodatkowy wydatek stanowią główki szczoteczek. Ich wymianę zaleca się raz na kwartał,
  • soniczna szczoteczka do twarzy. Jej działanie polega na wytwarzaniu fal dźwiękowych, które docierają do głębokich warstw skóry. Są bardziej efektywne niż pozostałe rodzaje szczoteczek do twarzy. Ich największa wadą jest cena.

Jak korzystać ze szczoteczki do twarzy, by nie podrażnić skóry?

Korzystając ze szczoteczki do twarzy należy pamiętać, bez względu na to, czy jest ona manualna, elektryczna czy soniczna, by nie należy używać jej codziennie. To może doprowadzić do podrażnienia skóry i zniszczenia warstwy ochronnej naskórka.

Nie mniej istotne jest, by nie stosować jej na sucho (pozwalają na to jedynie niektóre modele). Można wykorzystać samą wodę, ale i żel czy piankę do mycia twarzy (obowiązkowo w niewielkiej ilości). Proces czyszczenia powinien trwać około minuty. Na koniec, po każdym użyciu, nie wolno zapomnieć o dokładnym umyciu i wysuszeniu szczoteczki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze