Trwa ładowanie...

Szyna relaksacyjna – charakterystyka, zastosowanie, leczenie, stosowanie

Szyna relaksacyjna to specjalna, przezroczysta nakładka na zęby. Służy do tego, aby zniwelować wady zgryzu, przede wszystkim bruksizm. Dostosowana jest do każdego pacjenta indywidualnie. Jej działanie jest bardzo skuteczne. Czym jest szyna relaksacyjna, ile kosztuje i po jakim czasie widać różnicę jej użytkowania?

spis treści

1. Szyna relaksacyjna – charakterystyka

Szyna relaksacyjna, to przezroczysta nakładka na zęby, która jest dostosowywana dla każdego pacjenta w sposób indywidualny przez ortodontę. Szyny mają szerokie zastosowanie w stomatologii, pomagają niwelować wady zgryzu oraz urazy zębowe. Szyn relaksacyjnych używają co raz częściej ortodonci. Nakładki charakteryzują się różnym stopniem twardości, który dostosowywany jest do danego schorzenia. Okres noszenia szyn relaksacyjnych uzależniony jest od wielu czynników. Szyny relaksacyjne wykonywane są zazwyczaj z materiału biozgodnego, akrylowego, cechuje je odporność na uszkodzenia mechaniczne, skonstruowane są w taki sposób, aby nie naruszały struktury dziąseł, nie podrażniały ich. Są łatwe w użytkowaniu: łatwo się je czyści, ściąga i zakłada. Najodpowiedniejsze są dla pacjentów, którzy posiadają pełny stan uzębienia.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Szyny relaksacyjne – zastosowanie

Szyny relaksacyjne, wchodzą w skład szyn zgryzowych. Stosowane są w poważnych bólach głowy spowodowanych różnymi wadami zgryzu, problemach ze zwarciem zgryzu, ale przede wszystkim mają na celu wyleczyć bruksizm (zgrzytanie zębami w nocy).

3. Szyna relaksacyjne – leczenie

Aby rozpocząć leczenie szyną relaksacyjną, niezbędna jest wizyta u stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz bada schorzenie i kwalifikuje je do odpowiedniego leczenia. Jeżeli niezbędne okaże się użycie szyny relaksacyjnej, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, które ukaże dotychczasowy stan zębów. Ortodonta wykonuje odcisk linii zębowej (górnej i dolnej). W ciągu następnych kilku dni protetyk wykonuje odlew i konstruuje szynę relaksacyjną. Ortodonta dopasowuje wykonaną szynę do uzębienia pacjenta i tłumaczy jak należy użytkować szynę relaksacyjną.

Szynę zakłada się zazwyczaj na noc. Dzięki temu zęby nie mają możliwości stykania się, eliminowanie jest zgrzytanie zębami. Mięśnie żwaczowe zostają w ten sposób znacznie osłabione, a szkliwo zębów mniej się niszczy. Teoretycznie użytkowanie szyny relaksacyjnej nie jest bolesne, jednak w praktyce pacjenci w pierwszych dniach mogą odczuwać pewien dyskomfort, który szybko mija.

4. Szyna relaksacyjna – stosowanie

Regularne noszenie szyny relaksacyjnej daje wiele zalet:

  • Eliminuje problem zgrzytania zębami;

  • Minimalizuje hałas zgrzytania zębów;

  • Jest bezbolesna;

  • Jest niedroga.

Musisz to wiedzieć

Szyna relaksacyjne jest jedną z możliwości leczenia wad zgryzu. Jej największym atutem jest jej skuteczność i szybkość leczenia, oprócz tego jest niedroga i bardzo wygodna w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń ortodonty, gdyż tylko wtedy leczenie będzie miało sens. Nie można zapominać o jej zakładaniu, czyszczeniu oraz o wizytach kontrolnych. Regularne noszenie szyny relaksacyjnej z całą pewnością przniesie widoczne efekty.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Szyna relaksacyjna – charakterystyka, zastosowanie, leczenie, stosowanie
Szyna relaksacyjna – charakterystyka, zastosowanie, leczenie, stosowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.