Trwa ładowanie...

Tajski masaż

Tajski masaż
Tajski masaż

Masaż tajski to starożytny masaż klasyczny, który ma właściwości masażu leczniczego i masażu relaksacyjnego. Łączy w sobie techniki jogi, akupresurę i refleksologię (masaż stóp). Jest to masaż całego ciała, który według filozofii Tajów powinien skupiać się na rozciąganiu i uciskaniu miejsc zwanych „sen”. Tajski masaż leczniczy ma bardzo pozytywny wpływ na organizm: przyspiesza przemianę materii, stymuluję krew i limfę, pozwala się zrelaksować, zmniejszyć napięcie mięśniowe i w pełni odpocząć.

spis treści

1. Czym jest masaż tajski ?

Masaż tajski to masaż tradycyjny, który stanowi integralną część kultury Tajów. Według legendy, jego tajemnica pochodzi jeszcze z czasów, kiedy żył Budda, a wymyślił go jego lekarz – Shivago Komarpaj. Jednak legenda ta nie jest do końca prawdziwa, a sam masaż jest o wiele bardziej skomplikowany. Zawiera on bowiem wpływy z Indii, Chin i innych państw azjatyckich, leżących na południu kontynentu. Jego oryginalna nazwa brzmi: „nuat phaen boran”, co oznacza starożytny masaż klasyczny. Masaż tajski jest rodzajem tzw. masażu głębokiego, który łączy akupresurę, elementy jogi, rozciągania oraz refleksologię (uciskanie odpowiednich punktów na stopach). Masaż tajski może być wykonywany w rożnych salonach kosmetycznych, jak również w domu. Dzięki niemu odzyskasz siłę i chęć do życia. Sztuka masażu tajskiego została usystematyzowana w XIX wieku, a obecnie za najlepszą szkołę tego rodzaju masażu uważa się Królewską Akademię Masażu w Tajlandii.

2. Jak wykonać masaż tajski?

W czasie masażu ciało osoby masowanej układane jest w wybrane pozycje zapożyczone z jogi. Są to pozycje z jogi statycznej, np. leżenia przodem, tyłem, bokiem, dlatego też często masaż ten nazywany jest „jogą dla leniwych”. Osoba masowana powinna być ubrana w luźne ubranie i leżeć na specjalnym materacu. Osoba wykonująca tajski masaż używa swoich dłoni, kciuków, łokci, przedramion i stóp. Masaż przebiega po liniach „sen”, czyli kanalikach, po których cząsteczki ciała ludzkiego, zwane według filozofii Tajów „lom” lub „powietrze”, wedrują po organizmie. Masaż koncentruje się na ucisku i wyciąganiu tych miejsc. Sesja masażu tajskiego powinna trwać co najmniej 2 godziny. W tym czasie powinny zostać uciśnięte i rozciągnięte wszystkie części ciała, a osoba masowana powinna przyjmować kilkanaście różnych pozycji.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Jakie są zalety masażu tajskiego?

Masaż tajski to masaż całego ciała. Łączą się w nim wielowiekowe metody leczenia, które poprawiają kondycję nie tylko fizyczną, ale również emocjonalną i intelektualną. Masaż tajski przynosi nam wiele korzyści, m.in.:

  • przyśpiesza przemianę materii;
  • stymuluje krążenie krwi i limfy;
  • wzmacnia cały układ odpornościowy;
  • redukuje napięcie;
  • przywraca ciału elastyczność;
  • powoduje szybki wzrost sił witalnych. W czasie masażu używane są

olejki do masażu zapachowe z lawendy, palisandru, jaśminu, które wprowadzają we wszechogarniający relaks. Również wystrój orientalny wnętrza oraz nastrojowa muzyka pozwalają zaznać odprężenia i spokoju. Masaż tajski jest odpowiedni niemal dla wszystkich osób. Sprawia on, że człowiek staje się odprężony, zrelaksowany, oderwany od codzienności. Z masażu mogą skorzystać również osoby:

  • aktywnie uprawiające sport;
  • starsze;
  • młode matki, które chcą powrócić do formy po ciąży.

Masaż tajski pozwala złagodzić dolegliwości związane z wiekiem. Jest również przydatny sportowcom, u których zmniejsza wystąpienie kontuzji. Masaż powysiłkowy doceniony będzie na pewno przez osoby aktywne fizycznie. Dzięki niemu regeneracja mięśni skracana jest do minimum. Młode mamy mogą skorzystać z zabiegów relaksacyjno-wyszczuplających, dzięki którym ich ciało stanie się znowu jędrne, szczupłe i to jeszcze dzięki relaksowi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze