Trwa ładowanie...

Tatuaże z henny nie zawsze są bezpieczne. Zobacz, kiedy nie wolno ich stosować

Avatar placeholder
17.05.2021 16:48
Tatuaże z henny nie zawsze są bezpieczne. Zobacz, kiedy nie wolno je stosować
Tatuaże z henny nie zawsze są bezpieczne. Zobacz, kiedy nie wolno je stosować (Getty Images)

Nadchodzi lato, a razem z nim powraca moda na tatuaże z henny. Są one łatwo dostępne, ale nie zawsze bezpieczne. Niektóre mieszanki do tatuaży zawierają groźne dla zdrowia barwniki.

spis treści

1. Czym jest henna?

Tatuaże z henny stały się nieodłącznym elementem wakacyjnych wypraw. Na plażach, w parkach czy na letnich festiwalach możemy znaleźć stoiska oferujące takie tatuaże. Rysunki wykonane z henny na skórze znikają po jakimś czasie, więc wiele osób uważa to za znakomitą przygodę. Często tatuaże są robione dzieciom i młodzieży.

Czy tatuaże henną są bezpieczne?
Czy tatuaże henną są bezpieczne? (Getty Images)

Henna to rodzaj barwnika. Jest pozyskiwana z egipskiego ligustru lub drzewa henny. Barwnik ten jest używany od czasów starożytnego Egiptu do farbowania skóry, włosów i paznokci, a także tkanin.

Zobacz film: "Sposób na popękane pięty. Wypróbuj w domu"

W Indiach tatuaże z henny są często stosowane podczas uroczystości religijnych takich jak wesela i święta. Tradycyjna i naturalna henna ma kolor pomarańczowy. Obecnie jednak można spotkać również hennę czarną, która nie jest wytwarzana z naturalnych składników, tylko chemikaliów. To właśnie przed nią ostrzegają eksperci.

2. Czy tatuaże henną są bezpieczne?

Brytyjska służba zdrowia (NHS) ostrzega, że te tatuaże z henny mogą zawierać wysokie poziomy toksycznego barwnika chemicznego, którego stosowanie na skórze jest nielegalne.

Pasta z czarnej henny zawiera bowiem parafenylenodiaminę (PPD). W UE ten środek chemiczny można legalnie stosować w farbach do włosów, ale w mieszankach do tatuaży już nie.

"Po nałożeniu na skórę w postaci tymczasowego tatuażu z czarnej henny, PPD może spowodować oparzenia chemiczne i prowadzić do reakcji alergicznych" - powiedział dr Chris Flower, dyrektor generalny Stowarzyszenia kosmetyków i perfumerów.

W niektórych przypadkach tatuaże z czarnej henny mogą prowadzić do obrzęku, powstawania pęcherzy i trwałych blizn na skórze.

Kolejnym skutkiem ubocznym może być ogólnie zwiększenie wrażliwości na PPD. Oznacza, że później reakcja alergiczna będzie występować nawet na dozwolone farby do włosów.

Ostatnio brytyjska piosenkarka Natasha Hamilton ostrzegała, aby nie pozwalać dzieciom na tatuaże henną. Jej 6-letnia córeczka po wykonaniu takiego tatuażu cierpiała na poważne reakcje alergiczne.

Z kolei w przypadku 38-letniej Brytyjki Julie McCabe reakcja alergiczna doprowadziła do śmierci. Kobieta zmarła w 2012 roku po tym jak zastosowała farbę do włosów. Wcześniej bezpiecznie używała tej samej farby. Dochodzenie wykazało, że tatuaż z czarnej henny, który Julie zrobiła w 2007 roku, zwiększył jej reakcję na PPD.

Eksperci więc radzą osobom, które kiedykolwiek miały tatuaż z henny, zachować szczególną ostrożność i wykonać test przed farbowaniem włosów. Podkreślają jednocześnie, że prawdziwa henna, która jest bezpieczna w użyciu, ma kolor pomarańczowy - często z czerwonym lub brązowym odcieniem.

Zobacz również: Tatuaż henną

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze