Henna rzęs – czy warto farbować rzęsy?
Codzienne malowanie rzęs bywa uciążliwe i czasochłonne. Sposobem na zaoszczędzenie czasu jest henna rzęs. Jaki odcień henny do rzęs wybrać i jak malować rzęsy henną?
1. Czym jest henna?
Hennę wykorzystywano do malowania ciała już od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie używali jej do malowania mumiom włosów, stóp lub dłoni. W czasach biblijnych kobiety malowały henną włosy i paznokcie.
Henna to proszek służący do barwienia włosów i skóry. Wytwarza się ją ze sproszkowanych liści lawsownii. Zawierają one czerwony barwnik – lawson, który zapewnia trwały i wyrazisty kolor.
Lawsonia inermis, nazywana również hennowym krzewem, to roślina rosnąca w krajach o tropikalnym klimacie - głównie w Afryce i Azji. Jest całkowicie bezpiecznym barwnikiem zawierającym wiele cennych składników takich jak: potas, wapń, magnez, kwas oleinowy oraz błonnik.
Szkodliwe są jedynie barwniki sztuczne takie jak m.in. parafenylenodiamina (PPD), która może wywoływać silne reakcje alergiczne. Henna najczęściej wykorzystywana jest do robienia tatuażów lub farbowania rzęs i brwi.
2. Henna rzęs – jaki odcień dobrać?
W przypadku henny rzęs powinniśmy stosować kolory ciemne. Najczęściej jest to kolor czarny. Oprócz henny czarnej do wyboru mamy hennę grafitową i brązową. Dobierając odcień, należy wziąć pod uwagę kolor włosów na głowie.
U kobiet o jasnych włosach można stosować nieco jaśniejsze kolory niż u brunetek. Jeśli gotowe odcienie nas nie zadowalają, możemy wymieszać różne barwniki, uzyskując oczekiwany przez nas kolor.
3. Henna rzęs – jak wykonać?
Przed farbowaniem rzęs warto się zastanowić, jaki rodzaj henny wybrać. Barwnik dostępny jest w postaci proszku lub kremu. Nieco lepszym wyborem będzie wybranie henny w kremie, gdyż jest łatwiejsza w użyciu i przechowywaniu.
Do farbowania będziemy potrzebować wody utlenionej, szczoteczki po tuszu do malowania rzęs, wazaliny, płatków kosmetycznych i pojemniczka na rozdrobnienie henny.
Rzęsy farbujemy henną w następujący sposób:
- Przed nakładaniem henny wykonaj demakijaż oczu, oczyść i osusz rzęsy. Nasmaruj okolice oczu wazeliną, aby zabezpieczyć je przed zafarbowaniem;
- Do pojemniczka dodaj odrobinę henny, a następnie dolej kilka kropel utlenionej wody. Mieszanka powinna mieć gęstą konsystencję;
- Barwnik nakładamy na rzęsy używając szczoteczki lub cienkiego, precyzyjnego pędzelka. Zaczynamy od brwi dolnych, a kończymy na górnych;
- Po około 10 minutach zmywamy hennę ciepłą wodą używając płatków kosmetycznych.
Jeśli przy nakładaniu poczujemy pieczenie skóry, należy natychmiastowo zmyć barwnik.
4. Henna rzęs – zmywanie barwnika
Po farbowaniu może okazać się, że wybrany kolor jednak nam nie odpowiada. Rozjaśnienie koloru lub całkowite zmycie barwnika nie sprawia żadnych problemów. Do zabiegu wystarczy płyn do demakijażu lub preparat do zmywania henny.
W celu uniknięcia błędów warto malować rzęsy w gabinecie kosmetycznym. Za malowanie rzęs wraz z modelowaniem brwi zapłacimy od 20-50 zł.
5. Henna rzęs – przeciwskazania
Henny rzęs lepiej nie wykonywać przy stanach zapalnych oka, jęczmieniu, ranach na powiekach lub opuchliźnie powiek. Niektórzy mogą być uczuleni na pewne składniki preparatów, dlatego przez farbowaniem warto wykonać test alergiczny.