Kwas oleinowy w kosmetyce - gdzie go szukać? Dlaczego warto?
Kwas oleinowy to nienasycony kwas tłuszczowy, który wywiera pozytywny wpływ zarówno na organizm, jak i wygląd skóry czy włosów. Warto zadbać o jego obecność zarówno w diecie, jak i kosmetykach. W jakich produktach do pielęgnacji skóry twarzy, ciała i włosów go szukać? Dlaczego warto po nie sięgać?
1. Co to jest kwas oleinowy?
Kwas oleinowy to jednonienasycony kwas tłuszczowy. Jest zbudowany z łańcucha z 18 atomów węgla posiadającego jedno wiązanie nienasycone. Jest kwasem omega-9 (tworzy je razem z kwasem erukowym i nerwonowym). Nazwa ta pochodzi od struktury substancji, gdzie przy 9 atomie węgla występuje wiązanie podwójne.
Najcenniejszym naturalnym źródłem kwasu oleinowego jest oliwa z oliwek. Zawierają go także żółtka jaj, olej rzepakowy, olej rybi (tranie) czy awokado (również olej z awokado).
2. Jak działa kwas oleinowy w kosmetykach?
Acidum oleicum w kosmetyce należy do grupy funkcyjnej składników aktywnych. Ze względu na swoje właściwości i walory z powodzeniem odnajduje się w także w tej gałęzi przemysłu.
Jak działa kwas oleinowy? Lauric Acid w kosmetykach:
- jest emolientem z grupy tłustych. Po aplikacji pozostawia na skórze film ochronny. Dzięki temu zapobiega utracie nadmiernej ilości wody z naskórka, pośrednio wpływa na poziom nawilżenia skóry,
- odżywia, zmiękcza oraz wygładza skórę,
- wygładza włosy, dodaje im blasku, wpływa na dobrą kondycję włosów,
- zapobiega powstawaniu zmarszczek, spłyca drobne, już istniejące, spowalnia procesy starzenia.
- odświeża skórę,
- ma działanie antyoksydacyjne, ponieważ jest zasobny w tokoferole działające jako przeciwutleniacze,
- wykazuje działanie fotoochronne, zapobiega uszkodzeniu naskórka, które powodowane jest przez wolne rodniki wytwarzane podczas ekspozycji skóry na promieniowanie UV,
- wpływa na metabolizmu włosów, może hamować łysienie, czyli nadmierne wypadanie włosów,
- ma działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne.
Kwas oleinowy wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję skóry i włosów, ale i kosmetyków, które go zawierają. Ma to związek z tym, że wpływa na jego konsystencję, ułatwia aplikację, zapobiega kruszeniu się na przykład pomadek do ust czy antyperspirantów w sztyfcie.
3. Kwas oleinowy — zastosowanie w kosmetyce
Z dobroczynnych właściwości kwasu oleinowego można korzystać sięgając zarówno po gotowe kosmetyki, których jest składnikiem, jak i stosować różne oleje. Najbardziej wartościowym źródłem jest oliwa z oliwek, pochodząca z owoców drzewa Olea europaea L., zwanego potocznie drzewem oliwnym.
Kwas oleinowy zawiera także olej z ogórecznika, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej lniany, olej z orzechów ziemnych, ale również polej rzepakowy czy olej słonecznikowy. Można je dodawać do różnych preparatów, ale i nakładać na wilgotną skórę czy olejować włosy.
4. Kwas oleinowy — w jakich kosmetykach go szukać?
Kwas oleinowy występuje w naturalnych olejach roślinnych w formie płynnej. Aby go uzyskać, stosuje się metodę zwaną ekstrakcją. To proces wyodrębnienia danego związku za pomocą dyfuzji.
Substancja znajduje się również w składzie formuł wielu kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Produkty, do których dodawany jest najczęściej, to:
- kremy do pielęgnacji twarzy,
- balsamy i masła do ciała,
- kosmetyki do makijażu,
- peelingi do ciała,
- żele pod prysznic, mydła,
- antyperspiranty,
- pomadki ochronne,
- preparaty po opalaniu,
- kremy do dłoni oraz stóp,
- kremy z filtrami UV (SPF),
- odżywki i maski do włosów.
5. Czy kwas oleinowy jest bezpieczny?
Kwas oleinowy zwykle nie podrażnia i nie wywołuje alergii. Uznaje się go za składnik bezpieczny, dopuszczony do stosowania nawet u dzieci, kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nawet przy stosowaniu dużych jego ilości, nie zaobserwowano działań niepożądanych. Jest dobrze tolerowany przez skórę.
Warto jednak zwrócić uwagę na jego komedogenność, co oznacza, że sprzyja powstawaniu zaskórników. Nie powinny go stosować osoby z cerą problematyczną, taką jak cera trądzikowa czy tłusta.
6. Kwas oleinowy a zdrowie
Kwas oleinowy to substancja, która pozytywnie wpływa na organizm nie tyko w sytuacji, gdy jest stosowana zewnętrznie, ale i wewnętrznie. Co to znaczy? Choć ustrój człowieka kwas oleinowy jest w stanie wyprodukować sam z innych kwasów tłuszczowych, warto dostarczać go organizmowi wraz z dietą (nie jest niezbędnym nienasyconym kwasem tłuszczowym NNKT).
Dlaczego to ważne? Okazuje się, ze kwas oleinowy ma wiele walorów prozdrowotnych: chroni przed miażdżycą i innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (a zwiększa poziom HDL „dobrego” cholesterolu), pozytywnie wpływa także na poziom glukozy i wrażliwość organizmu na insulinę. Zawiera dużą dawkę witaminy E – naturalnego przeciwutleniacza.