Trwa ładowanie...

Technika jazdy quadem

Avatar placeholder
Ewa Janeczko 05.09.2013 13:38
Technika jazdy quadem
Technika jazdy quadem

Prawidłowa technika jazdy quadem pozwoli na bezpieczne pokonywanie różnych tras. Opanowanie podstawowych umiejętności potrzebnych do jazdy quadem jest koniecznością, by ten fascynujący sposób na uwalnianie adrenaliny i czucie wolności nie wiązał się ze zbyt dużym ryzykiem dla zdrowia lub nawet życia. Nauka jazdy quadem w wielu przypadkach może trwać zdecydowanie dłużej niż kilka dni. By stać się profesjonalistą w jeździe, potrzeba nawet kilku lat.

1. Bezpieczna nauka jazdy quadem

Jazda quadem często jest porównywana do jazdy na motorze. Kierowca opiera swój ciężar ciała na siedzeniu i chwyta za kierownicę. Jednak osoby, które spodziewają się, że jazda na quadzie jest podobna do jazdy na pojeździe dwukołowym mogą być trochę rozczarowane, a w szczególności osoby mające wrażenie, że kierowanie czterokołowcem jest prostsze. Oczywiście przy małych prędkościach i na prostej trasie sprawa nie jest skomplikowana. Jednak bardziej trudniejsza trasa i większa prędkość mogą spowodować, że jazda quadem zakończy się wywrotką i urazami ciała. Dlatego warto zawsze pamiętać o ochraniaczach, kaskach, dobrych butach, nałokietnikach i nakolannikach. Nałożenie kasku nie jest wymagane przez prawo, jednak warto podjąć takie działanie dla własnego bezpieczeństwa. Wywrotka może oznaczać między innymi poważny uraz głowy czy szyi. Jeśli osoba dopiero zaczyna swoją przygodę z quadem, należy poprosić o wskazówki osobę, która ma większe doświadczenie.

2. Podstawowe techniki jazdy quadem

Jednym z najważniejszych elementów techniki jazdy quadem jest odpowiednia pozycja podczas przejażdżki. W pozycji stojącej kolana są lekko zgięte, dzięki czemu ma miejsce dodatkowa amortyzacja i lepsza kontrola nad pojazdem. Ręce spoczywają na kierownicy, także są lekko ugięte i wysunięte na zewnątrz. Ugięte ręce będą pełnić funkcję amortyzującą zamiast kolan, kiedy kierowca usiądzie. Warto zapamiętać, że odpowiednia pozycja ciała zapewni dobre balansowanie, czyli kontrolę nad pojazdem. Ciało kierowcy powinno utrzymywać się w centrum quada. Jednak to nie znaczy, że pozycja nie powinna być zmieniana, wręcz przeciwnie – ciało powinno wędrować na boki, w tył i w przód, kiedy pokonywana jest jakaś przeszkoda lub zakręt. Jednak po wykonaniu manewru ciało powinno znowu wrócić na centralną pozycję.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Zakręcanie quadem

Jazda na quadzie na zakrętach przy małych prędkościach nie stanowi dużego wyzwania. Inaczej jest przy rozpędzonym pojeździe. Kierowcy wówczas odczuwają ściąganie pojazdu na zewnętrzną stronę zakrętu. Zatem przed pokonaniem zakrętu warto zwolnić, a następnie wychylić się delikatnie w tę samą stronę co zakręt. Dzięki temu ciężar ciała kierowcy zostanie przeniesiony do wewnątrz łuku. Jeśli kierowca quada skręca w lewo, prawa noga w tym samym momencie powinna silnie zapierać się o podnóżek. W ten sposób można skutecznie wykonać manewr zakręcania.

Przed wjechaniem pojazdem do wody należy dokładnie zbadać głębokość wody oraz siłę nurtu i sprawdzić, czy nie znajdują się w wodzie jakieś przeszkody, takie jak pnie czy duże kamienie. Nieostrożny wjazd do nieznanej wody może oznaczać zatopienie quada lub porwanie go wraz z nurtem. Jazda quadem po wodzie powinna odbywać się powoli i rozważnie.

Jazda na quadzie to fascynująca przygoda. Jednak aby taka przejażdżka była bezpieczna i niezapomniana, należy wcześniej zapoznać się z podstawowymi technikami kierowania tym pojazdem i skrupulatnie stosować się do nich.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze