Trwa ładowanie...

Trądzik na plecach

Obecność zmian trądzikowych w obrębie pleców jest wynikiem dokładnie takich samych przyczyn, jak w przypadku trądziku pospolitego okolicy twarzy. Do przyczyn tych zaliczamy nadprodukcję sebum skórnego oraz nadmierną proliferację martwych komórek skóry. W tym przypadku istotną rolę odgrywają również bakterie pasożytujące w okolicy naszej skóry.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Trądzik a geny

Niewątpliwie trądzik to schorzenie skóry, które może przechodzić z pokolenia na pokolenie. Główną rolę w tym procesie odgrywają geny. Twoje geny mogą mieć wpływ na produkowane w organizmie hormony, które z kolei mogą powodować nadmierne wydzielanie łoju skórnego.

W przypadku, gdy rodzic w okresie młodzieńczym miał problemy z trądzikiem – bardzo prawdopodobne jest to, że będzie je miało również dziecko.

Reasumując, hormony odgrywają istotną rolę w patogenezie trądziku. Produkcja sebum skórnego jest intensyfikowana przez androgeny - tak zwane „męskie” hormony. To właśnie dlatego zmiany trądzikowe pojawiają się z reguły w okresie dojrzewania, gdyż wtedy poziom hormonów w organizmie intensywnie wzrasta.

2. Jak leczyć trądzik pleców?

W przypadku osób dotkniętych trądzikiem, niezwykle istotna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem. Specjalista ten dobierze odpowiednią dla nas metodę leczenia trądziku.

Na rynku dostępne są preparaty doustne oraz preparaty do stosowania miejscowego. Dobór odpowiedniego z nich jest zależny od rodzaju oraz intensywności zmian trądzikowych na plecach. Bez wątpienia, szybsze rezultaty można osiągnąć poprzez stosowanie doustnych leków. Warto jednak wiedzieć, że choć środki doustne przynoszą szybsze rezultaty w leczeniu trądziku, to mogą one powodować występowanie większej ilości skutków ubocznych.

Poza stosowaniem odpowiedniego leczenia, bardzo istotne jest właściwe postępowanie w ciągu każdego dnia. Lekarze zalecają, aby osoby cierpiące na trądzik pleców unikały noszenia obcisłych ubrań. W szczególności wtedy, gdy mamy okres letni. Najlepiej jest ubierać się w przewiewną, bawełnianą odzież.

Bardzo istotne jest również to, aby każdego dnia brać prysznic zarówno rano, jak i wieczorem. Przydatne mogą być także specjalistyczne żele przeciwtrądzikowe do mycia, które w składzie zawierają szereg substancji łagodzących objawy trądziku.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby nie nosić na plecach ciężkiego plecaka. Tego rodzaju ciężar mógłby spowodować powstawanie obrzęków w obrębie zmian skórnych oraz ich namnażanie w innych obszarach ciała.

Trądzik na plecach to coraz częściej występujące schorzenie skórne. Pamiętajmy jednak, że stosując się do wyżej wymienionych wskazówek oraz konsultując się z lekarzem, możemy skutecznie zapobiec rozwojowi tych nieestetycznych zmian.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.