Tusz hipoalergiczny
Jeżeli masz problem z alergią na kosmetyki do makijażu, nosisz soczewki kontaktowe bądź po prostu masz wrażliwe oczy, zakup tuszu hipoalergicznego do rzęs sprawi, że będziesz czuć się znacznie bardziej komfortowo. Wybór takiego produktu może być wyzwaniem, gdyż termin „hipoalergiczny” nie jest jasno określony. Znalezienie tuszu będzie kwestią czasu i oceny reakcji oka. Unikaj wodoodpornych tuszów, tych kolorowych, a także tych zawierających włókna pogrubiające.
1. Hipoalergiczny – co naprawdę oznacza ten termin?
Dla wielu osób, które kupują kosmetyki, termin „hipoalergiczny” jest mylący. To, że kosmetyk jest hipoalergiczny oznacza, że produkt nie zawiera w składzie potencjalnych alergenów i prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej jest znacznie niższe niż w przypadku innych produktów. Wybierając tusz do rzęs, warto wiedzieć, które składniki mogą być odpowiedzialne za taką reakcję. Z tego względu, jeżeli masz problem z alergią, zwracaj uwagę na etykietę kosmetyków i składniki w nich zawarte. Do grona potencjalnych alergenów należą m.in.:
- Benzyl alcohol (alkohol benzylowy),
- Benzyl benzoate (benzoesan benzylu),
- Benzyl cinnamate (cynamonian benzylu),
- Benzyl salicylate (salicylan benzylu),
- Butylphenyl methylpropional (lilial),
- Cinnamal (aldehyd cynamonowy),
- Cinnamyl alcohol (alkohol cynamonowy),
- Citral (cytral),
- Citronellol (cytronellol).
Podczas gdy będziesz zastanawiać się nad tuszem do rzęs, zwracaj uwagę na określenia takie jak „wodoodporny”, „wydłużający” oraz „pogrubiający”. Składniki stosowane w tuszach w celu osiągnięcia efektu ich wydłużenia bądź pogrubienia mogą podrażnić oczy. Często zawierają one w składzie włókna, które w łatwy sposób mogą przedostać się do oka. Ponadto zwracaj uwagę na listę INCI umieszczoną na opakowaniu. Im jest ona krótsza, tym lepiej dla twojego oka. W wielu drogeriach jest możliwość przetestowania tuszu przed zakupem. Dzięki temu będziesz miała pewność, czy kosmetyk ten nie spowoduje podrażnienia. Upewnij się jednak, że tester nie jest stary. Jeżeli dany produkt cię uczula, zachowaj listę jego składników. Może to być pomocne w późniejszym czasie w celu zawężenia listy substancji podejrzanych o podrażnienie twoich oczu.
Pamiętaj o tym, aby po upływie dwóch miesięcy wymieniać tusz do rzęs. Nawet najbardziej hipoalergiczny tusz w miarę upływu czasu może zostać zanieczyszczony przez bakterię. Konsekwencją jego ponownego zastosowania będzie infekcja oka. Niekiedy bywa również tak, że produkt stosowany przez ciebie od dawna, nagle spowodował uczulenie. Może to być efekt jego nadkażenia przez bakterię lub zwyczajnie twoje oczy uwrażliwiły się na jego składniki. Dosyć często się to zdarza, gdyż zanieczyszczenia obecne w powietrzu wpływają na kondycję skóry i zwiększają jej podatność na alergię. Wtedy koniecznie poszukaj innego tuszu.
2. Co zrobić, aby mieć pewność, że tusz jest hipoalergiczny?
Zacznij czytać recenzje dotyczące danego tuszu do rzęs. Oczywiście każdy z nas w różny sposób może reagować na dany preparat i fakt, że nie uczula on innych nie daje ci gwarancji, że nie uczuli on również ciebie. Jednak im więcej pozytywnych opinii, tym większe prawdopodobieństwo, że tusz będzie odpowiedni dla ciebie. Na opakowaniu tuszu szukaj informacji dotyczącej hipoalergiczności produktu i badań okulistycznych. Jeżeli masz z tym problem, poproś sprzedawcę o pomoc. Niekiedy w sklepach dostępne są próbki tuszów do rzęs – nie bój się o nie poprosić.
Tusz hipoalergiczny to doskonały kosmetyk w przypadku osób, które mają problemy z alergią bądź częstymi podrażnieniami oczu w wyniku działania produktów do makijażu. Pamiętaj jednak, że oznaczenie o hipoalergiczności produktu nie daje ci gwarancji, że produkt ten cię nie uczuli. Na pewno ryzyko jest mniejsze, ale nadal musisz być czujna i uważać przy wyborze tuszu.