Trwa ładowanie...

Tych napojów nie pij po treningu

 Ewa Rycerz
28.12.2018 13:21
Po treningu, zamiast na kawę, lepiej postawić na koktajl z banana, jarmuży i wody kokosowej
Po treningu, zamiast na kawę, lepiej postawić na koktajl z banana, jarmuży i wody kokosowej (123RF)

2,5 litra - tyle wody tracimy przeciętnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Do regeneracji potrzebujemy węglowodanów i soli mineralnych, które można uzupełnić pijąc po treningu odpowiednie napoje. Czego z kolei pić nie wolno? Oto lista napojów niewskazanych po ćwiczeniach.

Odpowiedni poziom nawodnienia organizmu po treningu lub innym wysiłku fizycznym jest niezwykle istotny. Podczas ćwiczeń organizm traci wodę, w wyniku czego może dojść do odwodnienia. Pierwszymi jego objawami są: suchość w jamie ustnej, uczucie pragnienia, zaczerwienienie skóry, osłabione wydzielanie śliny, zaburzenia koordynacji ruchowej.

Aby do tego nie dopuścić, po każdym wysiłku fizycznym należy uzupełnić poziom płynów i substancji mineralnych. Jednak nie każdy napój to potrafi. Najlepszym wyjściem jest picie wody, wody kokosowej, specjalnych izotoników lub wód owocowych.

Co zatem jest na cenzurowanym?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

1. Kawa

To naturalny energetyk, w dodatku bardzo popularny, gdyż dzięki zawartości kofeiny kawa ma silne właściwośc pobudzające. Substancja ta, przyjmowana pomiędzy treningami ma podwójną funkcję: przyczynia się do wzrostu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych i powoduje, że obecny w mięśniach glikogen jest oszczędzany, co wydłuża trening.

Niestety, kofeina charakteryzuje się silnym działaniem moczopędnym, co nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Działanie to przyczynia się także do wypłukiwania z organizmu składników odżywczych. Kawa po treningu przyniesie więcej szkody niż pożytku.

2. Napoje energetyzujące

Owszem, dodają energii, ale podobnie jak kawa, nie są wskazane po wysiłku fizycznym. Ich spożywania nie poleca nawet Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej.

PTMS twierdzi, że skład tych napojów nie został opracowany w sposób, który zapewniałby optymalną ilość węglowodanów, która ułatwia ich szybkie i prawidłowe wchłanianie z żołądka i pomaga uzupełnić sole mineralne stracone podczas ćwiczeń.

3. Zielona herbata

Jest idealna przed treningiem – przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu. Działanie zielonej herbaty zostało potwierdzono w licznych badania, a substancje w niej zawarte pomagają w oczyszczaniu organizmu, tonizują, orzeźwiają i odświeżają.

Niestety, po intensywnym wysiłku fizycznym lepiej wypić napój bogatszy w łatwiej przyswajalne składniki mineralne. Zielona herbata nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze