Trwa ładowanie...

Tylko 30 minut marszu dziennie może wydłużyć życie!

7 maja 2017 w okolicach Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbędzie się II edycja „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”. To unikatowe wydarzenie sportowe organizowane przez Fundację Zaskoczeni Wiekiem działającej w ramach Exercise is Medicine w Polsce. Spacer integruje ludzi w każdym wieku, a pokazujące jednocześnie, że aktywność fizyczna jest dla wszystkich bez wyjątku.

1. Spacer po zdrowie - zaproś swojego lekarza

Pierwsza edycja tego wydarzenia i jej ogromne powodzenie, było siłą napędową do stworzenia ze „Spaceru po zdrowie – zaproś swojego lekarza!” imprezy cyklicznej, która odbywać się będzie co roku. W minionym roku w spacerze wzięli udział również seniorzy i najmłodsi, którzy maszerujących obserwowali z poziomu dziecięcego wózka.

Idea marszu, integrowanie pokoleń, a także ludzi z różnych środowisk i z różnymi schorzeniami, nie tylko pokazuje zdrowotny wpływ marszu, ale również budowanie społecznej odpowiedzialności i świadomości. Ta funkcja edukacyjna spaceru to bardzo wartościowy aspekt organizacji wydarzenia, które promuje zdrowy styl życia i aktywność fizyczną dedykowaną każdemu, kto tylko ma na to ochotę.

Zobacz film: "Polka pobiła rekord świata w 24-godzinnym biegu"

Dowiedz się, dlaczego warto spacerować
Dowiedz się, dlaczego warto spacerować [8 zdjęć]

Badania wykazały, że regularne spacery spowalniają rozwój cukrzycy typu 2. Odporność na insulinę prognozuje

zobacz galerię

To właśnie wartość ruchu poprzez spacer. Nie trzeba przechodzić specjalistycznych badań, by stwierdzić, czy sport ten można uprawiać. Wystarczą wygodne buty i motywacja.

Co roku coraz więcej badań naukowych udowadnia zbawienny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie. Ruch zapobiega wielu chorobom, pomaga utrzymać wysoką jakość życia w trakcie leczenia chorób przewlekłych, jednocześnie jest pozbawiony efektów ubocznych. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że gdyby zamknąć ruch w opakowania, byłby najczęściej przepisywanym lekiem na świecie.

Zobacz także:

Jest nieskończenie wiele form ruchu, biorąc jednak pod uwagę wielowiekowe doświadczenie człowieka, najprostszą i najlepiej zrozumiałą dla wszystkich formą ruchu jest chodzenie.

O godzinie 11:00 na warszawskich błoniach w pobliżu Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbędzie się „Spacer po zdrowie – zaproś swojego lekarza!”. Uczestnicy będą maszerować 30 min. Jest to minimalny czas, który jest sugerowany przez najnowsze badania prowadzone nad spacerem w wielu światowych instytucjach, jak Harvard Medical Institute.

Przed spacerem, ok. godziny 10:00, wszyscy będą mogli wziąć udział w warsztatach i rozgrzewce prowadzonej przez Joannę Zabłocką-Leonowicz, która poprowadzi warsztat „Zdrowy Kręgosłup” oraz rozciąganie połączone z relaksem. Joanna jest fizjoterapeutą, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz trenerem personalnym, instruktorem Pilates, instruktorem bodyART. Zdobyła prestiżowy w Europie dyplom Aerobic & Step Licence, a także International Instructor bodyART™ by Robert Steinbacher.

Wojtek Świątek poprowadzi warsztaty Nordic Walking oraz rozgrzewkę. Wojtek to Międzynarodowy Instruktor Nordic Walking z 12 letnim doświadczeniem, prowadzący liczne szkolenia, warsztaty i pokazy. Propagator tej formy aktywności ruchowej w całej Polsce. Autor wielu artykułów i wykładów związanych z szeroko rozumianą rekreacją i chodzeniem z kijami.

Zobacz także:

Bernadetta Bocek-Piotrowska poprowadzi także warsztaty Nordic Walking. Bernadetta jest instruktorką Nordic Walking. Skończyła prawo, ale jej pasją stał się sport. Ma się czym pochwalić. Jest MŚ juniorów w 1990 na 15 km dow. – 4 m, 19-krotna mistrzyni Polski, 11-krotna wicemistrzyni kraju. Czterokrotna uczestniczka Mistrzostw Świata (Falun: 7 m. na 30 km dow.), Mistrzyni Słowacji (1994), triumfatorka Biegu Piastów (1994), trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (Albertville 1992, Lillehammer 1994, Nagano 1998).

Rafał Perl poprowadzi marsz. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie (specjalizacja trenerska – trener pływania). Dziedzicznie obciążony sportem. W przeszłości wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w wioślarstwie oraz zawodnik Kadry Narodowej Polski. Dziś opiekun i trener wielu medalistów Mistrzostw Polski w pływaniu. Trener olimpijczyka Dawida Szulicha – Londyn 2012. Trener personalny, instruktor Nordic Walking.

Spacer ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie
Spacer ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie (123RF)

Wydarzenie organizowane wspólnie z Biegiem Wegańskim. Organizatorkami wydarzenia są lek. med. Anna Plucik-Mrożek, Prezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem” i prekursorka Fitnessu Medycznego w Polsce oraz Małgorzata Perl, założycielka klubu Perła Wellness oraz Wiceprezes Fundacji “Zaskoczeni wiekiem”.

Dodatkowe informacje znajdziecie Państwo na stronach: zaskoczeni.com oraz bieg wegański

A także na Facebooku.

Zapisów można dokonać tutaj

Tylko 30 minut marszu dziennie może wydłużyć życie!
Tylko 30 minut marszu dziennie może wydłużyć życie!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.