Warkocz dobierany francuski, holenderski i kłos. Jak je zrobić?
Warkocz dobierany pasuje każdej posiadaczce dłuższych włosów. Jest fryzurą wygodną, kobiecą, a przy tym niezwykle uniwersalną. Sprawdza się zarówno na co dzień, jak i od święta, niezależnie od okoliczności. Jakie są rodzaje warkoczy? Jak je zrobić?
1. Co to jest warkocz dobierany?
Warkocz dobierany to ponadczasowe uczesanie, która sprawdza się w wielu okolicznościach. Jeśli chodzi o fryzury dla dziewczynek - to klasyka. Doskonale sprawdza się także w przypadku kobiet.
Warkocze – o bardziej ciasnym, jak i luźnym, nonszalanckim splocie - można zaplatać zarówno na co dzień (do pracy, do szkoły, na zakupy, na siłownię, na randkę i spotkanie z przyjaciółmi), jak i od święta (na rodzinny obiad, uroczystość komunijną. To także doskonała fryzura na wesele, zwłaszcza w stylu boho czy rustykalnym).
Warkocze – dobierane i klasyczne proste - są wygodne, kobiece, urocze, schludne, a jednocześnie finezyjne. Pasują do większości kształtów twarzy. Można je wykonywać pojedynczo, jak i po dwa czy kilka.
Warkocze dobierane mogą biec zarówno w linii pionowej czy poziomej głowy, ale i po skosie. Czasem obejmują wszystkie włosy, kiedy indziej ich część (warkocz dobierany jest robiony na przykład wzdłuż linii grzywki czy wokół głowy. To tak zwany wodospad). Możliwości jest naprawdę wiele.
2. Rodzaje warkoczy
Z definicji warkocz to forma uczesania, które zaplata się zwykle z trzech pasm długich włosów, zabezpieczając je przed rozplątaniem wstążką, gumką czy frotką. Wariacji na temat warkocza jest mnóstwo. Są szalenie różnorodne. Wyróżnia się kilka rodzajów warkoczy. To na przykład warkocz francuski, holenderski, angielski, kłos i dobierany kłos.
Warkocz angielski
Warkocz angielski to prosty warkocz klasyczny, w którym splata się ze sobą trzy równe pasma, przekładając je naprzemiennie:
- prawe pasmo nad środkowym (tak, że ono staje się środkowym),
- lewe pasmo nad środkowym (tak, że ono staje się środkowym),
- ponownie prawe pasmo nad środkowym,
- ponownie lewe pasmo nad środkowym, aż do zaplecenia włosów na pożądanej długości.
Warkocz dobierany francuski
Klasykiem wśród „dobierańców” jest warkocz dobierany francuski (warkocz francuz) to klasyczny warkocz dobierany, który plecie się podobnie jak warkocz angielski: na przemian lewe i prawe pasmo nad środkowym z tą różnica, że:
- wybiera się nieduże pasmo włosów z czubka głowy i dzieli je na 3 części,
- zaczyna się zaplatanie od niewielkich pasm na czubku głowy,
- za każdym razem do przekładanego pasma dobiera się cienkie pasemko luźnych włosów.
Warkocz dobierany holenderski
Wariacją na temat „francuza” są warkocze holenderskie. To drugi, nieco mniej popularny, rodzaj warkocza dobieranego, który od warkocza francuskiego różni się tym, że poszczególne pasma przekłada się pod poprzednimi, a nie nad (jak w przypadku warkocza klasycznego). To dlatego nazywa się go odwróconym warkoczem. Warkocz holenderski można zaplatać też bez dobierania włosów.
Warkocz bokserski
Pozostając w temacie holenderskich warkoczy dobieranych, trzeba zwrócić uwagę na warkocze bokserskie. Zaplata się je tak samo, jednak warkocz ma o wiele luźniejszy splot, co optycznie zwiększa objętość włosów. Taką formę nadaje się mu już po zapleceniu.
Warkocz kłos
Kolejnym rodzajem warkocza dobieranego jest kłos, nazywany także jodełką. To rodzaj warkocza o charakterystycznym splocie, które przypomina kłos (lub wzór jodełki).
Robi się go, dzieląc włosy nie na trzy, a na dwa pasma i przekładanie pomiędzy nie cienkiego pasemka wydzielonego kolejno z lewej i prawej strony włosów. Istnieje też jego inna wersja. To dobierany kłos.
Warkocz dobierany kłos
Aby zrobić dobierany kłos, trzeba zacząć zaplatanie od góry głowy:
- dzieląc pierwsza pasmo na dwie części,
- przeplatając pomiędzy nie cienkie pasemko wydzielone z lewej,
- przeplatając pomiędzy nie cienkie pasemko wydzielone z prawej strony, dobierając do niego cienkie pasmo z luźnych włosów.
Doczepiane warkoczyki
Jeśli mowa o warkoczach, to sporą popularnością cieszą się także warkoczyki syntetyczne (warkoczyki afrykańskie) doczepiane przez fryzjera. Ich tworzenie na głowie polega na wplataniu w pasma naturalnych włosów pasm z włosów syntetycznych.
Warkocze plecione są ręcznie lub przy użyciu specjalnych maszynek. Mają wiele zalet i z pewnością są oryginalną fryzurą, ale z ich noszeniem wiąże się wiele niedogodności.
Przede wszystkim bardzo obciążają naturalne włosy, dlatego czasem warkoczyki po rozpleceniu mogą wymagać ścięcia. Poza tym na początku noszenia warkoczyków może pojawić się napięcie skóry, uczucie ściągnięcia, ciężaru na głowie oraz swędzenie skóry głowy.