Wingsuit flying
Sporty ekstremalne są niezwykle różnorodne, ale łączy je jedno – potrzeba wiele odwagi, by spróbować. Nie wystarczy kondycja fizyczna. Jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów ekstremalnych jest wingsuit flying. Jest to sport, który polega na szybowaniu w powietrzu, mając na sobie wingsuit, czyli kostium do latania. Na śmiałków, którzy decydują się na skoki z tym sprzętem, mówi się latające wiewiórki, ponieważ w czasie lotu przypominają ten gatunek zwierząt. Na czym polega wingsuit flying i jaka jest historia tego sportu?
1. Historia wingsuit flying
Skakać można niemal z każdego wysoko położonego miejsca. Skoczek ma na sobie wingsuit oraz spadochron przeznaczony do podniebnych skoków. Wingsuit jest znany także jako birdman suit lub squirrel suit. Jego cechą charakterystyczną jest fragment materiału pomiędzy nogami i między rękoma a tułowiem, który optycznie zwiększa powierzchnię ciała skoczka i daje mu możliwość unoszenia się w powietrzu dzięki sile wiatru. Szybowanie w wingsuit flying kończy się otwarciem spadochronu i tradycyjnym lądowaniem.
Pierwsze kostiumy do szybowania zostały uszyte w latach 30. XX wieku. Wówczas wingsuit był wykonany między innymi z płótna, drewna, jedwabiu, stali, a nawet kości wieloryba. Nie był to jednak wyrób wysokiej jakości. Między 1930 a 1961 rokiem aż 72 z pierwszych 75 skoczków zginęło podczas testowania swoich kostiumów. W połowie lat 90. francuski skoczek Patrick de Gayardon opracował wingsuit, który był nie tylko znacznie bezpieczniejszy, ale i bardziej efektywny niż dotychczasowe kostiumy. Jednak w 1998 roku de Gayardon zginął podczas testowania zmodyfikowanego pojemnika na spadochron. W tym samym roku Australijczyk Tom Begic wymyślił i zbudował własny wingsuit, który był zbliżony do oryginału de Gayardona, ale łatwiejszy do manewrowania i pozwalający na lepsze wyniki. Rok później Jari Kuosma i Robert Pecnik połączyli siły i stworzyli bezpieczny wingsuit w przystępnej cenie. Zaprojektowany przez Pecnika BirdMan Classic był pierwszym ogólnie dostępnym kostiumem do wingsuit flying.
2. Squirrel suit a prawdziwe latające wiewiórki
Główną różnicą pomiędzy kostiumem do wingsuit flying a rzeczywistą latającą wiewiórką jest fakt, że ogon wiewiórki służy jako ster, a zwierzę jest w stanie samo zwolnić podczas opadania, podczas gdy skoczek potrzebuje do tego spadochronu. Na określonej wysokości skoczek wingsuit flying, podobnie jak spadochroniarz, ma za zadanie otworzyć spadochron, by bezpiecznie wylądować. Wingsuit flying jest dużo bardziej skomplikowaną formą aktywności fizycznej niż skoki ze spadochronem. Wymagania stawiane skoczkom są wysokie. Aby wziąć udział w skokach, należy być doświadczonym skoczkiem spadochronowym. Warto także odbyć szkolenie w tym kierunku.
Sporty ekstremalne dostarczają dreszczyku emocji, ale nie należy zapominać o ryzyku, które się z nimi wiąże. Nawet doświadczeni skoczkowie miewają kontuzje, dlatego decyzję o uprawianiu wingsuit flying warto dobrze przemyśleć.