Wpływ blizn na życie
Każdy z nas na pewno ma jakieś blizny na swoim ciele. „Nazbieraliśmy” ich szczególnie dużo w okresie dzieciństwa. Czy pamiętacie zainteresowanie kolegów i koleżanek blizną po szczepionce? Z pewnością wielu czytelników odpowie, że tak. Są jednak blizny, wobec których nie jesteśmy obojętni, nawet po latach. Zmieniają one wygląd, ale wpływają również na wiele innych sfer życia.
1. Co to jest blizna?
Blizna to zmiana, która powstała na naszym ciele. Jest efektem skaleczeń, urazów, cięć operacyjnych, poparzeń, które sięgnęły głębszych warstw skóry. Czy wiecie, w jaki sposób powstaje?
- Na początku jest rana lub inne uszkodzenie skóry.
- Rana zaczyna się goić.
- Odbudowuje się system naczyń krwionośnych w miejscu uszkodzenia, tworzy się tkanka łączna – zastępcza, nazywana również ziarninującą, nie ma mieszków włosowych, nie wydziela łoju ani potu.
- Na tkance powstaje warstwa skóry.
Blizny mogą być mniejsze (czasem nawet niewidoczne) lub większe (np. po cesarskim cięciu). Niestety, zmiana ta pozostaje na skórze do końca życia.
2. Jak blizny wpływają na nasze życie?
Blizny, szczególnie te duże, najczęściej przypominają o jakimś nieprzyjemnym wydarzeniu z naszego życia. Za każdym razem, gdy na nie patrzymy, wracamy na chwilę do wydarzeń, które ją spowodowały. Dlatego tak trudno z nimi żyć na co dzień. Jeśli znajdują się w jakimś widocznym miejscu, to dodatkowo prowokują spojrzenia ludzi. Szczególnie trudne do zaakceptowania są blizny na twarzy, ponieważ mogą zupełnie zmienić jej wygląd.
Blizny są bardzo częstym źródłem kompleksów. Przez nie czujemy się mniej atrakcyjni od innych. Za tym idzie wycofanie się z kontaktów towarzyskich, a szczególnie relacji damsko-męskich. To jednak nie wszystko. Mogą być także przyczyną depresji, problemów ze snem, niepokoju.
3. W jaki sposób można pozbyć się blizn?
Wiele osób marzy, aby całkowicie pozbyć się szpecącej blizny ze swojego ciała. Czy to możliwe? Okazuje się, że nie. Możemy jedynie poddać się leczeniu, które sprawi, że nie będzie ona bardzo widoczna.
Istnieje wiele sposobów leczenia blizn. Oto niektóre z nich:
- peeling chemiczny – ta metoda jest dość bolesna; w zabieg jest wpisane ryzyko powstania nowych blizn; skóra po takim peelingu dosyć długo się goi,
- zabiegi laserowe – nie wystarczy jeden, potrzeba kilku wizyt w gabinecie,
- kuracja sterydami – polega na wstrzykiwaniu sterydów w zmienionym miejscu,
- operacja plastyczna – stosowana przy rozległych zmianach skórnych,
- mikrodermabrazja – usuwanie martwego naskórka, nie pomaga przy większych bliznach,
- dermabrazja – usuwanie warstwy skóry; zabieg, po którym trzeba więcej czasu na dojście do siebie; aby osiągnąć oczekiwany efekt, wystarczy umówić się na jedno spotkanie, jednak zdarzają się komplikacje, mogą np. pojawić się nowe blizny.
Koszty leczenia blizn wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Zabiegi są wykonywane w gabinetach dermatologicznych i klinikach medycyny estetycznej.