Trwa ładowanie...

Zmiana pojawiła się na czole kobiety. "Jest jak polewanie kwasem. Dosłownie skwierczy"

 Karolina Rozmus
19.05.2022 17:37
Musi codziennie nakładać krem chemioterapeutyczny
Musi codziennie nakładać krem chemioterapeutyczny (Facebook)

Mała plamka na czole miała być nieszkodliwą egzemą, tymczasem okazała się nowotworem skóry. Lekarze zadecydowali o zastosowaniu specjalnego kremu chemioterapeutycznego, który ma powstrzymać namnażanie się komórek nowotworowych. Dla matki czwórki dzieci to koszmar, który porównuje do nakładania bulgoczącego kwasu na skórę.

spis treści

1. To nie była egzema, lecz rak skóry

Kiedy w 2008 roku Honoure Stark z Toronto zauważyła nietypową plamkę na czole, pomyślała, że to egzema. Zmieniła zdanie, gdy zmiana zaczęła się rozsiewać po całym ciele. Lekarze nie mieli wątpliwości, że to nowotwór. Konieczne było usuwanie chirurgiczne zmian, niestety po 30 takich zabiegach okazało się, że ta metoda nie jest wystarczająca.

Kobiecie zalecono stosowanie specjalnego kremu chemioterapeutycznego, którego składniki mają zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian nowotworowych. Lek musi być nakładany na sześć godzin dziennie, co dla matki czwórki dzieci jest niezwykle trudnym doświadczeniem.

Kobieta przyznaje, że unikała kremów z filtrem
Kobieta przyznaje, że unikała kremów z filtrem (Facebook)
Zobacz film: "Metoda ABCDE. Odróżnij czerniaka od pieprzyka"

Po kontakcie leku ze skórą Honoure czuje ból i pieczenie, które porównuje do oblania kwasem.

- Korzystanie z chemokremu jest jak polewanie kwasem skóry, która dosłownie skwierczy. Dokładnie tak się czuje i tak właśnie wygląda – przyznaje 53-latka.

Gdy bolesne ranki i podrażnienia po leku zaczynają się goić, na twarzy kobiety tworzą się strupy. Większości osób przywodzą na myśl którąś z chorób zakaźnych.

- Odeszli ode mnie ludzie. Kiedyś to raniło moje uczucia i czułam się odrzucona – wspomina. - Ludzie wskazywali na mnie i po prostu nie wiedzieli, czy mam chorobę zakaźną, czy ktoś brutalnie mnie skrzywdził, czy też miałam wypadek samochodowy - dodaje.

Swoją historią kobieta postanowiła podzielić się w mediach, by zwiększać świadomość na temat choroby nowotworowej. Przyznaje, że przez lata ignorowała zagrożenie, jakim może być rak skóry i unikała nakładania kremów z filtrem.

2. Rak skóry – jak go uniknąć?

Rakiem skóry zagrożone są zwłaszcza osoby wystawiające swoje ciało na promieniowanie słoneczne. Zarówno promienie UVA, jak i UVB są szkodliwe i mogą promować tworzenie komórek nowotworowych. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczać się przed słońcem.

Jak można zmniejszyć ryzyko nowotworu skóry?

  • unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach między 11 a 15,
  • stosuj filtry dobrane do pory roku, a także karnacji i czasu spędzonego na słońcu,
  • pamiętaj, by regularnie nakładać kremy z filtrem – nawet kilka razy w ciągu dnia,
  • w przypadku dzieci stosuj najwyższe filtry SPF,
  • nie dopuszczaj do oparzeń słonecznych,
  • regularnie kontroluj stan swojej skóry, szczególnie zwracając uwagę na to, jak wyglądają twoje znamiona.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze