Zwiedzanie jaskiń
Turystyka jaskiniowa to oryginalny sposób spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Polega na zwiedzaniu obiektów jaskiniowych dostępnych bez użycia sprzętu wspinaczkowego, czyli jaskiń o układzie poziomym. Obecnie w Polsce istnieje 19 jaskiń, które są przystosowane dla ruchu turystycznego lub znajdują się na szlaku turystycznym. Większość z nich znajduje się w Tatrach, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Sudetach i Beskidach, Górach Świętokrzyskich i na Pomorzu Gdańskim.
1. Jaskinie w Polsce
Zwiedzanie jaskiń można rozpocząć od Ojcowskiego Parku Narodowego w kierunku południowej Polski. Od tego miejsca zaczyna się ekscytująca podróż po świecie stalaktytów, stalagnatów i innych skalnych nacieków. W niewielkich odległościach od siebie znajduje się tutaj ponad 10 przeznaczonych na zwiedzanie jaskiń. Wrażenia niemożliwe do opisania.
Najciekawsze jaskinie w Polsce:
- Smocza Jama to najbardziej znana polska jaskinia. Znajduje się pod Wawelem, a legendę o smoku wawelskim zna chyba każde dziecko. Smocza Jama to 276-metrowy system korytarzy, w większości ciasnych i błotnistych, które dostępne są tylko dla grotołazów. Smocza Jama prowadzi w głąb wzgórza zamkowego.
- Jaskinia Łokietka – Dolina Prądnika. Według legendy miał ukrywać się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego. Łokietek przebywał w niej 6 tygodni, a życie uratował mu pajączek, który utkaną siecią zasłonił otwór wejściowy. Długość trasy to 270 m, ściany są ciemne i okopcone, korytarze krótkie, nacieków właściwie brak.
- Jaskinia Ciemna – Dolina Prądnika. W słoneczne dni snop światła padający przez otwór wejściowy rozświetla sale jaskini w bardzo malowniczy sposób. Jaskinia od wieków cieszyła się dużą popularnością (w 1787 r. zwiedzał ją król August Poniatowski).
- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (Masyw Śnieżnika) to najpiękniejsza jaskinia naciekowa w Polsce. Pokaźnych rozmiarów sale i korytarze urozmaicone są kolorowymi naciekami, które urokliwie kontrastują z ciemnymi skalnymi ścianami. Jaskinia Niedźwiedzia jest stale w trakcie tworzenia – woda ściekająca ze stalaktytów w dalszym ciągu ją buduje.
- Dziura niedaleko Zakopanego jest często celem przyjemnych spacerów turystów, choć zasadniczo tworzy ją pojedyncza sala z oknem w górnej części. „Dziura” po góralsku znaczy jaskinia; w Dziurze podobno ukrywał się jeden z ostatnich zbójników.
- Jaskinia Mylna w Dolinie Kościeliskiej to najciekawsza propozycja polskiej turystyki jaskiniowej. Jaskinia ta posiada skomplikowany układ korytarzy, co dla odważniejszych może stanowić nie lada wyzwanie. Napotkać tu można pewne trudności jaskiniowe – część szlaku stanowią niskie korytarze z kałużami, które należy pokonywać „na kolanach”. Rekomendowana dla zwiedzania w grupie.
- Jaskinia Raj (Góry Świętokrzyskie) – jedna z najładniejszych jaskiń Polski, choćby ze względu na gąszcz stalaktytów zwanych „makaronami”. Ciekawostką jest, że w jaskini Raj znaleziono szczątki narzędzi sprzed 50 tys. lat, kiedy zamieszkiwał ją człowiek. Trasa ma długość 240 m.
- Groty Mechowskie (Pomorze Gdańskie) są niewielkim systemem niskich korytarzy o długości 61 m, jednak ich zwiedzanie w towarzystwie mieszkanki wsi Mechowo jest prawdziwą przyjemnością. Oprócz doznań wzrokowych (wejście do jaskini otaczają ciekawe, wypreparowane przez wodę kolumny, będące wizytówką jaskini), usłyszymy także legendę o podziemnym tunelu łączącym jaskinię z klasztorem w Żarnowcu. Warto przyjrzeć się naciekom kalcytowym, np. „krwawiącemu sercu”.
Polska turystyka jaskiniowa zaczyna nabierać dynamiczności, zmienia się jej negatywna opinia związana z prasowymi doniesieniami o wypadkach czy naruszeniach równowagi ekologicznej. Potwierdzeniem tego są oferty organizatorów imprez turystycznych, w których coraz częściej można znaleźć interesujące jaskinie.