Akcesoria jeździeckie
Akcesoria jeździeckie są niezbędne do bezpiecznej i przyjemnej jazdy konno. Już w dawnych czasach były bardzo popularne i każdy jeździec nie wyobrażał sobie przejażdżki bez ulubionego siodła czy bryczesów. Obecnie, artykuły do jazdy konno niewiele różnią się od tych, na których jeździli nasi pradziadkowie. Wszystkie akcesoria dla konia, prócz derki, wykonane są zazwyczaj z prawdziwej skóry, która po określonym czasie użytkowania dopasowuje się do ciała zwierzęcia.
1. Akcesoria do jazdy konnej
Nie sposób wymienić wszystkich elementów koniecznych do jazdy konno. Jednak każdy, kto pragnie wypróbować jeździectwo, musi znać kilka najpotrzebniejszych rzeczy, dzięki którym jazda konna jest bezpieczna i sprawia dużą frajdę.
Najważniejsze akcesoria jeździeckie to:
- Siodło
Istnieje wiele rodzajów siodeł, przystosowanych do różnych potrzeb. Najczęściej używa się siodła ogólnoużytkowego (wszechstronnego), ale istnieją też siodła: skokowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, westernowe oraz wojskowe. W hipoterapii stosuje się siodło o uproszczonej budowie, zwane gapą, które umożliwia rehabilitację pacjenta. Istnieją również siodła damskie, które dzielą się na skokowe i do jazdy po terenie płaskim. Rusztowanie siodła to tzw. stelaż, wykonany z drewna, metalu lub plastiku. Pokrycie tego elementu jest wykonane z wyściółki, która chroni kręgosłup konia przed urazami oraz umożliwia mu swobodne poruszanie.
- Derka
Koń okrywany jest derką, zanim założy się siodło, aby uniknąć otarć i niepotrzebnego cierpienia zwierzęcia.
- Rząd koński
Kompletny osprzęt umożliwiający pracę z koniem pod siodłem. Do rzędu można wliczyć:
- czaprak (płócienna, filcowa sukienka pod siodłem, chroniąca grzbiet konia przed otarciem, nazywana potnikiem),
- strzemię (metalowe pałąki zawieszone na skórzanych paskach po obu stronach siodła),
- popręg (przebiega pod brzuchem konia, łącząc obie strony terlicy),
- puśliska (skórzane rzemienie, na których wiszą strzemiona),
- kantar (rodzaj uproszczonej uzdy),
- uzda (nazywana również ogłowiem, jest rodzajem uprzęży rzemiennej na głowę konia z wędzidłem wkładanym do pysku zwierzęcia),
- wodze (skórzane pasy połączone z wędzidłem, za pomocą których jeździec utrzymuje kontakt z pyskiem konia i przekazuje mu sygnały),
- wędzidło (element ogłowia wkładany koniowi do pyska w celu przekazywania sygnałów),
- bat (narzędzie złożone z rzemienia i sznura na pręcie lub kijku, stosowane do popędzania zwierząt, dawniej do wymierzania kar cielesnych, czyli plag),
- ostrogi (metalowe kabłąki z kolcem lub zębatym kółkiem przypinane do butów jeździeckich, ułatwiające jeźdźcowi subtelniejsze prowadzenie konia).
2. Strój do jazdy konnej
- Toczek
Jest to nakrycie głowy zapinane pod brodą, które chroni głowę jeźdźca w czasie jazdy przed urazami i zranieniami. Wykonane jest przeważnie z włókna szklanego, jest wskazanym elementem ubioru jeździeckiego. Obecnie, toczki jeździeckie są coraz częściej zastępowane kaskami.
- Bryczesy
Bardzo ważną częścią sprzętu jeździeckiego są bryczesy. Są to spodnie przeznaczone do jazdy konnej, posiadają tzw. leje. Są to specjalne wzmocnienia, skórzane lub materiałowe doszyte na kolanach, lub leje długie, które naszyte są na całej powierzchni stykania się bryczesów z siodłem.
Każdy jeździec ma obowiązek zatroszczyć się o komfort i bezpieczeństwo jazdy konnej. Nie można zapomnieć o zapewnieniu odpowiednich warunków zwierzęciu. W tym celu warto zakupić ochraniacze do jazdy konnej na ścięgna, nadgarstki i stawy skokowe.