Trwa ładowanie...

Jeździectwo konne

Avatar placeholder
Małgorzata Kazbieruk 05.09.2013 13:40
Jeździectwo konne
Jeździectwo konne

Jeździectwo to termin określający wszystkie sporty konne wraz z powożeniem. Światowa Organizacja Jeździecka uznaje następujące sporty konne: rajdy długodystansowe, skoki, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, powożenie, woltyżerkę oraz reining. Jazda konna i sporty z nią związane mają swój początek już w starożytnej Grecji. Kolebką sportu konnego oraz współczesnej sztuki jeździeckiej jest Italia, gdzie powstawały pierwsze ośrodki nauki jazdy na koniu. Do uprawiania tego sportu potrzeba licznych akcesoriów jeździeckich, takich jak specjalny strój i buty do jazdy konnej.

1. Rajdy długodystansowe i skoki

Rajdy długodystansowe zostały uznane dopiero w 1985 roku i od tego czasu zaczyna się ich rozwój. Rajdy długodystansowe to połączenie treku (dyscypliny sportowej popularnej w USA i Europie Zachodniej) z wyścigiem konnym. Rajdy organizuje się na całym świecie i polegają one na tym, aby koń i jeździec pokonali określony dystans w jak najkrótszym czasie. Rajdy mogą być jednodniowe, zawodnicy muszą wtedy pokonać dystans 160 km, co zajmuje zazwyczaj 10-12 godzin. W sporcie tym najlepiej sprawdzają się konie rasy arabskiej i angloarabskiej.

Rozgrywki skoków odbywają się na ogrodzonym placu na świeżym powietrzu lub w hali, na których ustawia się kilka lub kilkanaście przeszkód. Koń i jeździec muszą pokonać je w określonej kolejności i czasie, uważając na to, aby było jak najmniej zrzutek, nieposłuszeństwa, wyłamań, zatrzymań przed przeszkodą oraz upadków.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW)

Jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów konnych, należy do dyscyplin olimpijskich. To wszechstronne sprawdzenie umiejętności konia i jeźdźca. Rywalizacja trwa trzy dni, podczas których odbywają się trzy próby. Pierwszego dnia skład sędziowski ocenia postawę konia podczas biegu o różnym natężeniu. Dodatkowo jeździec musi wykonać odpowiednie figury, wyznaczone przez sędziów. Drugiego dnia oceniany jest bieg konia po zróżnicowanym terenie. Jest to tzw. próba wytrzymałości. Ostatni dzień konkursu to już to, co wszyscy wielbiciele jeździectwa lubią najbardziej, czyli skoki przez przeszkody.

3. Ujeżdżanie i woltyżerka

Ujeżdżanie polega na tym, że jeźdźcy wykonują określone figury na czworoboku. Figury te to wynik pracy nad rozwinięciem naturalnych zdolności ruchowych konia. Dzięki znajomości podstaw tej dyscypliny, można uprawiać inne rodzaje sportu jeździeckiego, jak skoki przez przeszkody (co jest jedną z trzech części WKKW).

Woltyżerka jest to gimnastyka artystyczna na koniu, wykonywana przez jednego zawodnika lub drużynę. Trenować można w każdym wieku, nie ma określonej granicy i sport ten można uprawiać nawet po ukończeniu 18 roku życia. Woltyżerka wymaga specjalnie wyszkolonego konia, który będzie zrównoważony i bardzo łagodny. Dobrego konia wyróżnia długi, szeroki i niewrażliwy grzbiet, który pozwala na swobodne wykonywanie ćwiczeń przez zawodników.

4. Powożenie i reining

Powożenie należy do najstarszych dyscyplin konnych, która swój początek bierze z olimpiad greckich, gdzie rozgrywano wyścigi kwadryg, a w starożytnym Rzymie – wyścigi rydwanów. Powożenie przeżywało swój renesans w połowie XIX wieku.

Reining to sport konny w stylu westernowym, polegający na jak najdokładniejszym przejechaniu schematu. Jeźdźcy wykonują przejazd w galopie, prowadząc konia jedną ręką. Niekiedy reining nazywany jest ujeżdżaniem w stylu western.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze