Trwa ładowanie...

Ałun - właściwości, zastosowanie, bezpieczeństwo

 Kinga Olchowy
23.06.2020 15:16
Ałun to minerał, który jest znany już od starożytności.
Ałun to minerał, który jest znany już od starożytności. (GettyImages)

Ałun znany jest już od tysięcy lat. Ten naturalny kosmetyk od dawna służy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Nie może być stosowany przez wszystkich, ale jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych antyperspirantów. Jest dodoatkowo szalenie wydajny i przyjazny środowisku. Zobacz, czym jest i jak go prawidłowo stosować.

spis treści

1. Co to jest ałun?

Ałun to minerał, który jest znany już od starożytności. Jego właściwa nazwa to dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Ma postać kryształu, który jest obecny w przyrodzie, także w Polsce. Sam ałun jest więc produktem naturalnym, jednak ten, który trafia do eko-sklepów, jest przetworzony laboratoryjnie.

Ałun dostępny w sprzedaży ma z reguły w swoim składzie albo najpowszechniejszy potassum alum (ałun glinowo-potasowy), albo ałun glinowo-sodowy albo glinowo-amonowy. Wszystkie te składniki są rodzajami soli aluminium.

Zobacz film: "O której godzinie najlepiej stosować dezodorant?"

Są one stosowane także w drogeryjnych antyperspirantach, wraz z innymi składnikami. Ałun zawiera tylko jedną z danych soli.

2. Zalety i zastosowanie ałunu

Ałun ma dwa podstawowe zastosowania. Przede wszystkim używa się go jako naturalny antyperspirant, który nie blokuje wydzielania potu, ale hamuje namnażanie się bakterii, dzięki czemu zapobiega przykremu zapachowi. Działa przez 24 godziny. Można go stosować nie tylko pod pachami, ale także wszędzie tam, gdzie mamy problem z nadmierną potliwością, czyli np. na dłoniach i stopach.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skoro ałun ma właściwości antybakteryjne, jego drugim zastosowaniem jest także pomoc w łagodzeniu zmian trądzikowych i stanów zapalnych na skórze. Ma właściwości ściągające i pomaga w gojeniu się ran. Hamuje rozwój bakterii, a więc zapobiega pojawianiu się nowych wyprysków. Dodatkowo zwęża pory. Można więc nakładać go na twarz lub plecy (jeśli borykamy się z wypryskami w tych miejscach).

Ałun sprawdzi się także jako remedium na zacięcia przy goleniu, a także przy wszelkich ranach i mechanicznych uszkodzeniach skóry. Natychmiast tamuje krwawienie i przyspiesza gojenie. Należy jednak pamiętać, że nałożony na świeżą ranę może nieco szczypać.

Kolejną zaletą ałunu jest fakt, iż jest bardzo wydajny. Jedno, dwustugramowe opakowanie może wystarczyć nawet na 2 lata. Jest więc to także produkt przyjazny środowisku, ponieważ nie musimy co kilka miesięcy kupować nowego opakowania. Często też pakowany jest w szklane opakowanie.

3. Czy ałun jest bezpieczny?

Naukowcy wciąż spierają się na temat tego, czy sole aluminium mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wiadomo, że przenika do krwioobiegu, zarówno z ałunu, jak i innych antyperspirantów. Nie ma jednak badań, które wskazałyby na to, że jest to ilość, która mogłaby zagrozić naszemu zdrowiu.

Gdyby wchłanialność soli aluminium byłaby zbyt duża, takie produkty w ogóle nie byłyby dostępne w sprzedaży. Jeśli jednak obawiamy się ich stosowania, ałun nie jest kosmetykiem dla nas - składa się w całości z soli.

Kosmetolodzy i naukowcy zalecają, aby zrezygnować ze stosowania typowych antyperspirantów drogeryjnych, które blokują wydzielanie potu. Może być to niezdrowe dla naszgo organizmu. Działanie ałunu opiera się na hamowaniu rozwoju bakterii i przyrego zapachu, a nie na blokowaniu potu, przez co uważa się go za znacznie bardziej bezpieczny i naturalny.

4. Jak stosować ałun?

Ałun jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy zwilżyć go pod wodą (bardzo łatwo się w niej rozpuszcza), a następnie nanieść na wybrane partie skóry. Po zastosowaniu należy znów opłukać kryształ pod wodą i osuszyć.

Należy przechowywać go "na głowie".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze