Trwa ładowanie...

Bicze szkockie

Bicze wodne to jedna z technik używana w fizykoterapii. Zabiegi na ciało z użyciem biczy szkockich mogą być używane zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim w ośrodkach rehabilitacji oraz uzdrowiskach, ale także w ośrodkach spa. Bicze szkockie mają szereg zalet, m.in. usuwanie napięcia mięśniowego, ujędrnienie skóry oraz pobudzenie krążenia krwi. Panie, które borykają się z problemem „pomarańczowej skórki”, czyli cellulitu, powinny wypróbować bicze szkockie.

spis treści

1. Zalety hydroterapii

Bicze szkockie
Bicze szkockie

Bicze szkockie, czyli jedną z metod polewania ciała odpowiednimi strumieniami wody, wykorzystuje się

zobacz galerię

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zabiegi hydroterapeutyczne były stosowane już w starożytnym Rzymie. Już wtedy bowiem wierzono w zbawienne działanie kąpieli. Rzymianie uważali wodę za eliksir życia. Hydroterapia może wykorzystywać wodę pod różnymi postaciami:

 • ciekłą,
 • stałą,
 • gazową.

Wybór konkretnej techniki zależy oczywiście od celu, jaki chcemy osiągnąć. Zabieg z wykorzystaniem biczy szkockich opiera się na sile ciśnienia wody oraz jej temperaturze. Bicze szkockie to zabieg polegający na polewaniu ciała na zmianę strumieniem deszczowym i kolczastym. Przez pierwsze 2 minuty woda ma temperaturą 40 st. C, przez kolejne pół minuty 20 st. C – po czym powtarza się zmiany temperatury od początku. Strumień wody ma na tyle duże ciśnienie, że oddziałuje silnie na powierzchnię skóry i tkanki głębokie. Połączenie działania dwóch czynników: zmian temperatury oraz działania mechanicznego, zwiększa skuteczność zabiegu. Bicze szkockie mogą być stosowane na całe ciało bądź tylko na niektóre części ciała, np. dotknięte cellulitem lub bólami reumatycznymi.

2. Bicze szkockie na skórę

Ta metoda jest stosowana również jako zabieg kosmetyczny cieszący się dużą skutecznością. Bicze szkockie to zabieg odchudzający, ujędrniający i antycellulitowy, a także poprawiający ukrwienie skóry, gdyż:

 • pobudza przemianę materii,
 • działa antycellulitowo.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu biczami szkockimi:

Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu na ciało, można się mu poddawać nawet codziennie.

3. Zalety biczy szkockich

Bicze szkockie to niezwykle korzystna metoda w leczeniu wielu dolegliwości, która oprócz tego odgrywa ważną rolę w poprawie estetyki skóry. Oto kilka zalet tej metody:

 • działa jak masaż,
 • stabilizuje działanie układu nerwowego,
 • pobudza krążenie,
 • relaksuje ciało i umysł,
 • dotlenia tkanki,
 • zmniejsza lub niweluje nadmierne napięcie mięśni,
 • zmniejsza ból stawów po wysiłku fizycznym,
 • zmniejsza ból stawów przy chorobach reumatycznych, zwyrodnieniach stawów i rwie kulszowej,
 • pobudza przebieg procesów metabolicznych.

Bicze szkockie to nie tylko sposoby na cellulit. W jakich schorzeniach stosuje się tę metodę hydroterapii? Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w leczeniu schorzeń kostnych i stawowych, a także przy schorzeniach krążenia, dysfunkcjach układu nerwowego i zanikach mięśniowych. Zaleca się ją osobom otyłym i zmagającym się z cellulitem. Bywa także formą rehabilitacji po urazach, takich jak złamania czy skręcenia i urazy tkanek miękkich.

Mgr Joanna Hirszler
Bicze szkockie
Bicze szkockie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.