Trwa ładowanie...

Bieganie na czczo – wpływ na organizm, wady, przygotowanie

 Monika Matuszko
23.04.2021 09:50
Bieganie na czczo – wpływ na organizm, wady, przygotowanie
Bieganie na czczo – wpływ na organizm, wady, przygotowanie (123RF)

Bieganie jest stałym elementem codzienności wielu osób, które prowadzą zdrowy styl życia. Biegać można po południu po pracy, wieczorem przed położeniem się do łóżka, a także rankiem zaraz po obudzeniu się. Czy w tym ostatnim przypadku warto jest biegać na czczo?

spis treści

1. Wpływ na organizm biegania na czczo

Podczas aktywności fizycznej przez pierwsze 20 minut organizm czerpie energię z glikogenu, który znajduje się w naszych mięśniach i wątrobie. Kiedy jego zapas zostanie wyczerpany, do pozyskania energii nasz organizm zaczyna wykorzystywać tłuszcze.

Jeśli budzimy się rano, to w naszym organizmie poziom glikogenu jest niski, a kwasów tłuszczowych wysoki. Rezultatem podjęcia w tym momencie aktywności fizycznej będzie spalenie o 20 proc. więcej tkanki tłuszczowej niż po zjedzeniu śniadania – wynika z badań prowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie Northumbrii.

Zobacz film: "Zachowasz formę i się nie zamęczysz. Pięć prostych patentów"

Dlaczego tak się dzieje? Organizm zaraz po obudzeniu się czerpie energię z cukrów, których o tej porze jest w wątrobie i mięśniach mało. W szybkim więc czasie je „zużywa” i „przestawia się” na pobieranie energii z tłuszczów, których poziom jest duży.

2. Wady biegania na czczo

Wszystko ma dwie strony medalu, tak samo i bieganie na czczo. Chęć szybszego spalania tkanki tłuszczowej, możemy niestety przepłacić zdrowiem. Podczas biegania przed śniadaniem, organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości tlenu, która ułatwiłaby spalenie trójglicerydów zmagazynowanych w tkance tłuszczowej. Skutkiem tego może też być szybkie męczenie się, spadek wydolności oraz powstanie zaburzeń koncentracji. Łatwo wtedy o powstanie kontuzji albo o omdlenia.

3. Przygotowanie do biegania

Jeśli chcemy biegać na czczo, nie zaczynajmy wcześniej niż po pół godziny od wstania, a przed rozpoczęciem biegu wypijmy szklankę wody z cytryną Po całej nocy nasze ciało jest nieco odwodnione, a dawka płynu nie wpłynie negatywnie na wykorzystanie węglowodanów i tłuszczów podczas wysiłku.

Trening nie powinien być intensywny i powinien trwać ok. 30 - 60 minut. Po jego skończeniu należy zjeść posiłek nie później niż godzinę po zakończonym biegu. Śniadanie po biegu powinno być bogate w białko i węglowodany. Można zjeść przykładowo shake z bananem i sezonowymi owocami, jajko sadzone, twaróg z warzywami, ryż z kurczakiem.

Jeśli wizja biegania na czczo i szybkiego spalenia tłuszczu jest dla ciebie atrakcyjna i chcesz tak biegać, zacznij najpierw od treningów wykonywanych nie na pusty żołądek. Aby zacząć biegać, powinieneś przygotować odpowiednie buty do biegania oraz wygodny strój. Przyda ci się także zegarek, albo specjalna aplikacja do biegania na telefon..

Przed rozpoczęciem treningu wykonaj rozgrzewkę, która rozgrzeje mięśnie i stawy, zmniejszy ryzyko powstania kontuzji, stanu zapalnego i zesztywnienia stawów. Po treningu pamiętaj o stretchingu czyli rozciągnięciu mięśni. Wzmocni on mięśnie i sprawi, że będą bardziej elastyczne.

Podsumowując, bieganie na czczo może przyczynić się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej, jednak niesie ze sobą także ryzyko kontuzji czy omdleń. Istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed treningiem, a także po jego zakończeniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze