Trwa ładowanie...

Włosy wypadają garściami? Od razu zacznij ją pić w dużych ilościach

 Aleksandra Zaborowska
10.08.2024 18:15
Włosy wypadają garściami? Od razu zacznij ją pić w dużych ilościach
Włosy wypadają garściami? Od razu zacznij ją pić w dużych ilościach (Getty Images)

Wypadanie włosów u mężczyzn może być spowodowane wieloma czynnikami. Niewielu jednak wie, że można je ograniczyć, regularnie sięgając po jeden napój.

spis treści

1. Przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn najczęściej wiąże się z wysokim stężeniem pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT) prowadzącym do tzw. łysienia androgenowego (które może występować także u kobiet). Na tempo łysienia wpływają jednak przede wszystkim predyspozycje genetyczne, ale i zaburzenia hormonalne.

Do innych czynników zaliczyć można:

  • stosowanie niektórych leków (np. beta-blokerów, retinoidów, przeciwpadaczkowych),

  • niedożywienie i zaburzenia wchłaniania,

  • niedobory witamin i minerałów,

  • choroby zapalne skóry,

  • choroby autoimmunologiczne,

  • urazy mechaniczne głowy,

  • niewydolność nerek czy wątroby,

  • stres,

  • używki,

  • otyłość i towarzyszące jej choroby.

Zobacz film: "Na kilka dni straciła wzrok. Wszystko przez farbę do włosów"

Jak podkreśla brytyjska trycholog i właścicielka kliniki The Hair Loss Clinic Eva Proudman, na wypadanie włosów może także wpływać regularne sięganie po jeden napój.

2. Jak wspomóc walkę z łysieniem?

Okazuje się, że ogromną rolę w zapobieganiu łysieniu, ale i stymulowaniu porostu nowych włosów odgrywa tak prozaiczny czynnik jak picie odpowiednich ilości wody.

"Włosy zawierają około 10 procent wody i potrzebują nawodnienia tak samo, jak reszta naszego ciała. Dlatego pij dużo wody w ciągu dnia, dążąc do nawet trzech litrów dziennie" - radziła Eva Proudman na swoim profilu na Instagramie.

Trycholożka podkreśla również znaczenie zbilansowanej diety bogatej w cenne źródła białka, takie jak chude mięso, ryby i rośliny strączkowe, które pobudzają produkcję keratyny. Istotne są także kwasy tłuszczowe omega-3, które zwalczają stany zapalne w skórze i wzmacniają cebulki włosów.

Proudman podkreśla także wagę skutecznego zwalczania stresu dla zdrowia i dobrej kondycji włosów. Trycholożka podkreśla, że suplementacja może również okazać się skutecznym rozwiązaniem, choć nigdy nie powinna zastępować zrównoważonej diety.

Są jednak substancje, które mogą dodatkowo wesprzeć walkę z wypadaniem włosów i stosowane leczenie. Mowa tu przede wszystkim o witaminie D, E, cynku i żelazie. Proudman podkreśla także, że pomocny może okazać się kolagen, choć jego skuteczność na wygląd i zdrowie włosów jest na razie potwierdzona ograniczonymi badaniami.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze