Czy można usunąć tatuaż?
Według statystyk około 10% populacji ma na ciele jakiś tatuaż. Połowa z nich obawia się usuwania tej „ozdoby” ciała za pomocą lasera. Niewątpliwie jest to obecnie najskuteczniejsza metoda medycyny estetycznej. Najnowsze techniki laserowe pozwalają usunąć tatuaż przy minimalnych skutkach ubocznych. Ślad, który laser pozostawia po redukcji tatuażu jest zdecydowanie mniej widoczny, niż ten pozostawiany w wyniku dawniej stosowanych metod.
1. Kto może skorzystać z laserowego usuwania tatuażu?
Każdy tatuaż jest niepowtarzalny, a technika jego usuwania musi być dostosowana do potrzeb indywidualnej osoby. W przeszłości tatuaże usuwano za pomocą wielu różnorodnych metod. Niestety skutkiem ubocznym tego było to, że pozostawiały one na powierzchni ciała bardzo nieestetyczne blizny. Ponadto niektórzy próbują usunąć tatuaż na własną rękę w warunkach domowych, wykorzystując metodę salabrazji, co też pozostawia nieładne ślady na skórze. Tatuaże, które nie zostały skutecznie usunięte, są wskazaniem do wykonania zabiegu przy użyciu lasera. Plusem zabiegu jest to, że nie powoduje on nadmiernego bliznowacenia w obrębie skóry. Gdy zdecydujesz się już na usunięcie tatuażu, poszukaj odpowiedniego, renomowanego dermatologa lub specjalnego centrum medycyny estetycznej. Odpowiednio wykwalifikowany personel musi zapewnić ci właściwą opiekę i leczenie. Jeżeli to możliwe, dobrze by było uzyskać rekomendację od lekarza rodzinnego do takiego specjalisty, który będzie profesjonalistą w usuwaniu tatuaży.
2. W jaki sposób laser usuwa tatuaż?
Laserowe usuwanie tatuażu to metoda dosyć skomplikowana. Polega ona na działaniu na skórę wysokiej intensywności wiązki światła lasera, która powoduje rozdzielenie pigmentów tatuażu. Pigmenty w kolorze czarnym są najłatwiejsze do usunięcia, gdyż przyciągają laser. Inne kolory mogą być niwelowane jedynie przez konkretny typ lasera. Liczba zabiegów może być różna w zależności od wielkości tatuażu, jego koloru, koloru skóry pacjenta oraz głębokości, na jakiej znajduje się tatuaż. Z reguły tatuaże są usuwane w ciągu dwóch do czterech wizyt. Niekiedy jednak potrzebna jest większa ilość sesji. Przeszkolony personel powinien ocenić sytuację i doradzić ci, jak długo może potrwać proces usuwania tatuażu.
Przed zabiegiem wykonuje się próbę laserową, która umożliwi lekarzom dobranie najbardziej efektywnej energii lasera przy jak najmniejszym podrażnieniu naświetlanej skóry. Podczas zabiegu pacjent otrzymuje specjalne okulary ochronne, które zabezpieczą jego oczy przed światłem lasera. W przeciwnym razie mogłoby dojść do uszkodzenia wzroku. Następnie pacjent przyjmuje pozycję, która będzie dla niego wygodna, a jednocześnie umożliwi lekarzowi dostęp do tatuażu. Podczas gdy lekarz naświetla powierzchnię skóry laserem, pacjenci z reguły odczuwają ból porównywalny do nakłucia cienką igiełką. Niektórzy bardzo dobrze tolerują taki zabieg, innym jest wręcz ciężko ze względu na niski próg bólu. Niekiedy lekarze przepisują pacjentowi receptę na jakiś krem znieczulający bądź robią zastrzyki przeciwbólowe w miejscu, gdzie będzie wykonywany zabieg.
Mały tatuaż wymaga mniejszej ilości impulsów, dlatego zabieg jest krótszy, a tatuaż można szybciej usunąć. Jednak w każdym przypadku należy później ponownie powtórzyć zabieg. Z każdym zabiegiem tatuaż powinien robić się stopniowo jaśniejszy. Po zabiegu, w obrębie leczonego obszaru stosuje się specjalistyczny żel chłodzący, który uśmierza ból. Pacjent zostaje poproszony o stosowanie miejscowo antybiotyków w kremie lub maści. Na leczone miejsce nakłada się bandaż i zakleja się go plastrem – ma to zapobiec ewentualnym podrażnieniom i infekcji. Przez okres kilku tygodni należy bezwzględnie unikać słońca.
Zanim w ogóle wykonamy na swoim ciele tatuaż, zastanówmy się nad tym kilka razy. Może na początek lepiej wykonać tatuaż z henny, który po upływie miesiąca zniknie z powierzchni naszej skóry? Coraz więcej osób po jakimś czasie decyduje się na usunięcie wykonanego wcześniej tatuażu. Obecna technika stosowana w medycynie oferuje nam wiele zabiegów laserowych. Między innymi umożliwia redukcję tatuażu w bardzo dużym stopniu. Jednak ślad po tatuażu pozostanie na skórze już na zawsze.