Trwa ładowanie...

Dieta dla cery trądzikowej

Zależność między spożywanymi pokarmami a trądzikiem z pewnością istnieje, jednak nie ma wiarygodnych wyników badań, które by ją w jakiś sposób wyjaśniały. Dieta dla cery trądzikowej to w dużej mierze kwestia indywidualna, gdyż u różnych osób różne produkty mogą stać się przyczyną zaostrzenia stanu cery. Dieta trądzikowa to po części dieta eliminacyjna, czyli skupiająca się na unikaniu żywności źle wpływającej na cerę, ale również dieta bogata w witaminy i minerały korzystne dla skóry.

1. Przyczyny trądziku

Chociaż nie ma reguły, która by określała, jakie produkty żywnościowe powodują powstawanie wyprysków na skórze, każda osoba cierpiąca na trądzik może wymienić kilka pokarmów, które w jej przypadku sprzyjają pryszczom.

Czekoladowy mit
Czekoladowy mit

Czekolada to przysmak, któremu trudno się oprzeć. Jest uwielbiana przez wszystkich ze względu na aromat,

zobacz galerię

Zobacz film: "Wygląd cery zależy od diety. Rozsądnie wybieraj to co jesz!"

Główną przyczyną trądziku są zaburzenia hormonalne w okresie dojrzewania. Hormony powodują nadprodukcję łoju kumulującego się w porach. Jeśli sebum nie może znaleźć ujścia, pory przeradzają się w pryszcze. Cera trądzikowa charakteryzuje się nawrotami problemów skórnych. Jej stan może być dobry do czasu, gdy jakiś czynnik ponownie wywoła powstawanie pryszczy. Czynniki te to kwestia indywidualna. Mogą to być spożyte pokarmy, zanieczyszczenie powietrza bądź stres. Ważne, aby obserwować swoją skórę i rejestrować to, co pogarsza jej stan. Dzięki temu na przyszłość można unikać przyczyn powstawania pryszczy.

Produkty spożywcze dla cery trądzikowej
Produkty spożywcze dla cery trądzikowej [7 zdjęć]

Dieta trądzikowa powinna być przede wszystkim dietą zdrową i zbilansowaną. Nie znaczy to jednak, że

zobacz galerię

Chociaż nie ma reguły, jakie produkty żywieniowe wywołują trądzik, wiele osób cierpiących na tę chorobę skórną skarży się na te same pokarmy. Do kategorii żywności, której należy unikać w przypadku trądziku należą między innymi tłuszcze nasycone. Ich źródłem są produkty zwierzęce – mięso, drób i nabiał. Warto je ograniczyć, jeśli zauważymy, że źle działają na naszą skórę. Chociaż nie jest to potwierdzone naukowo, wiele osób twierdzi, że stan ich trądziku zaostrza się po spożyciu czekolady. Nie znaczy to jednak, że czekolada w ten sam sposób podziała na każdą osobę zmagającą się z trądzikiem. Z reguły niekorzystne jest również spożywanie produktów zawierających zbyt dużą ilość konserwantów i soli.

2. Witaminy dla cery trądzikowej

Dieta trądzikowa powinna być przede wszystkim dietą zdrową i zbilansowaną. Najważniejsze jej elementy to:

  • witamina A – zawarta jest w tłuszczach rybich, wątrobie, nabiale, warzywach (w pietruszce, szpinaku, marchwi) oraz żółtych i pomarańczowych owocach;
  • witamina B2 – łagodzi stres, który źle wpływa na trądzik, a można ją znaleźć w produktach z pełnego ziarna zbóż, rybach, mleku, jajkach, mięsie i warzywach liściastych;
  • witamina B3 – poprawia krążenie i dotlenienie skóry, obniża poziom cholesterolu we krwi i pomaga w metabolizmie białek, cukrów i tłuszczu, jej źródłem są orzeszki ziemne, jajka, awokado, wątroba i chude mięso;
  • witamina E – zawarta w migdałach, orzeszkach ziemnych, ziarnach słonecznika, brokułach i olejach roślinnych, witamina ta jest silnym antyoksydantem, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników;
  • cynk – wzmacnia układ immunologiczny i poprawia stan cery, można go znaleźć w jajkach, produktach z pełnego ziarna zbóż, orzechach i grzybach.

Dieta dla cery trądzikowej powinna uwzględniać dużo warzyw i owoców, a eliminować konserwanty i tłuszcze. Nie warto jednak rezygnować z jakiegoś produktu tylko dlatego, że słyszeliśmy, że u kogoś wywołał trądzik – nie ma pewności, że nasza cera zareaguje w ten sam sposób.

Następny artykuł: Suplementy
Dieta dla cery trądzikowej
Dieta dla cery trądzikowej (Zdjęcie autorstwa [puamelia] / CC BY-SA 2.0)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.