Trwa ładowanie...

Dieta kulturysty - definicja, masa a rzeźba, budowa masy mięśniowej, redukcja tkanki

Avatar placeholder
23.04.2021 09:57
Dieta kulturysty - definicja, masa a rzeźba, budowa masy mięśniowej, redukcja tkanki
Dieta kulturysty - definicja, masa a rzeźba, budowa masy mięśniowej, redukcja tkanki (123RF)

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda dieta kulturysty. Prawdopodobnie wiele osób będzie zawiedzionych, ale dieta kulturysty wygląda tak samo, jak każdej innej osoby. W diecie kulturysty ważniejszy od produktów jest jednak odpowiedni dobór składników odżywczych. Dieta kulturysty wygląda więc inaczej w czasie budowania masy mięśniowej, a inaczej w czasie redukcji tkanki tłuszczowej. Dietę kulturysty charakteryzuje raczej upór i determinacja niż wyszukane dania i składniki.

spis treści

1. Co to jest dieta kulturysty?

Kulturyści wykonują dużą pracę mięśni, która wymaga dużej dawki energii. Dieta kulturysty to nie tylko jedzenie, ale też odpowiednia dawka suplementów. Intensywny wysiłek fizyczny, jakiemu musi podołać ciało kulturysty, sprawia, że wiele minerałów i witamin zostaje wypłukanych, dlatego też kulturyści uzupełniają swoją dietę o specjalne suplementy diety, które nie są przeznaczone dla osób uprawiających normalną aktywność fizyczną.

Dieta kulturysty na pewno zostanie uzupełniona o aminokwasy BCAA, odżywki białkowe, białko (proteiny), witaminy i minerały oraz kreatynę.

Dieta kulturysty musi być uzupełniana o specjalne suplementy diety
Dieta kulturysty musi być uzupełniana o specjalne suplementy diety (Shutterstock)
Zobacz film: "Dieta kulturysty"

2. Dieta na masę i rzeźbę

Budowanie masy mięśniowej przeplata się z okresem redukcji. Trudności, które sprawiają te okresy to bardzo indywidualna sprawa. Jednej osobie łatwiej przychodzi budowanie masy mięśniowej, a druga będzie szybko i z łatwością tracić podskórną tkankę tłuszczową. Wszystko zależy bardziej o silnej psychiki i predyspozycji niż diety. Jednak niezależnie od genetyki, dieta kulturysty w każdym z tych okresów powinna zawierać:

  • odpowiednią ilość makroskładników,
  • odpowiednią ilość kalorii,
  • odpowiednio dopasowane składniki i suplementy diety,
  • odpowiedni plan treningowy rozpisany na cały okres przygotowań w zależności do obranego celu.

3. Budowa masy mięśniowej

Dieta kulturysty w czasie okresu budowania masy mięśniowej jest dużo przyjemniejsza i łatwiejsza w stosowaniu dla kulturysty. Dieta kulturysty może być czasem urozmaicona przez cheat meal'e (kaloryczny posiłek niezgodny z normalnym planem diety kulturysty jak np. pizza lub hamburgery). Taki przerywnik w diecie kulturysty pozytywnie wpłynie na psychikę i podbuduje morale kulturysty, które niejednokrotnie jest nadszarpnięte przez sztywny plan treningu i diety kulturysty. Dieta kulturysty w okresie budowy masy mięśniowej pozwala kulturystom na dużo więcej. Większe ilości pożywienia w diecie kulturysty dodają mu sił i chęci do ćwiczeń. Dlatego w tym okresie warto podjąć się bardziej intensywnych treningów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Redukcja tkanki mięśniowej

Dieta kulturysty w okresie redukcji polega na okrojeniu ilości kalorii spożywanych w ciągu dnia i zwiększeniu intensywności treningów. Uzupełnienie diety kulturysty o większą ilość powtórzeń i krótsze przerwy między ćwiczeniami pozwoli na spalenie podskórnej tkanki tłuszczowej. W tym okresie zarówno dieta kulturysty, jak i treningi są nastawione na czerpanie energii do ćwiczeń z zapasów tłuszczu. W czasie redukcji warto sięgnąć np. różnego rodzaju kiszonki, odżywki białkowe w postaci izolatów białka serwatkowego oraz węglowodanów, ale po treningu. W czasie redukcji warto uzupełnić dietę kulturysty o trening cardio.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze