Dieta na paznokcie
Łamliwość paznokci, rozdwajanie się krawędzi, matowość płytki, do tego nieciekawie wyglądające skórki i pęknięcia. Problemy z paznokciami wprawiają w zakłopotanie niejedną kobietę. Pogorszenie ich stanu jest konsekwencją braku cennych składników mineralnych i witamin w organizmie. Sposób na piękne paznokcie: wprowadzenie kilku wartościowych produktów do codziennego jadłospisu.
1. Dieta na zdrowe paznokcie
Zadbaj o to, co znajduje się na twoim talerzu. Zdrowe odżywianie wpływa na poprawę wyglądu nie tylko paznokci, ale także włosów i skóry. Warto poświęcić czas na przygotowanie odpowiedniego menu. To, jakie witaminy wybieramy, zależy od problemów, z jakimi się borykamy.
Przede wszystkim uwzględnij: mleko, sery, jarmuż, natkę pietruszki i sardynki. Produkty te są bogate w wapń, którego niedostateczne ilości powodują kruchość i łamliwość paznokci. Jednocześnie pamiętaj o mięsie czerwonym (szczególnie wołowinie), które jest źródłem dużej zawartości żelaza.
Żelazo wzmocni i utwardzi płytkę paznokciową. Cenne ilości Fe znajdziesz w smacznych przekąskach: suszonych śliwkach i morelach, rodzynkach, czekoladzie oraz w zielonych warzywach, np.: w szpinaku, szparagach, brokułach i groszku zielonym.
Pamiętaj, że organizm potrzebuje witaminy C do prawidłowego przyswajania żelaza. Niektóre składniki diety hamują wchłanianie żelaza, np. produkty bogate w błonnik, także kawa i herbata. Zdrowe paznokcie uwielbiają witaminy z grupy B, przede wszystkim B1, B2, B6. Duże pokłady tych witamin znajdziesz w ciemnozielonych warzywach (cukinia, ogórki zielone, fasola szparagowa), ziemniakach, bananach, mleku, serach, wątrobie i drożdżach.
2. Problemy z paznokciami
Magnez, cynk i krzem to niezbędne witaminy na paznokcie osłabione i rozdwajające się. Posiłki powinny zawierać ziarna zbóż, produkty mleczne (dla dodatkowych ilości magnezu), ryby i owoce morza, kiełki soi, pestki dyni i słonecznika (dla cynku). Niedoborowi krzemu można przeciwdziałać, spożywając marchew, pietruszkę i buraki oraz pijąc duże ilości wody.
Magnez, cynk i krzem to niewątpliwie witaminy wzmacniające paznokcie. Żeby je dostarczać organizmowi, należy codziennie zjadać około 7 g żelatyny (dwie łyżeczki). Możesz je dodawać do jogurtu naturalnego, twarożku, konfitur, a nawet swojego talerza zupy. Jedz galaretki – drobiowe, rybne lub owocowe. Staraj się często pić napar ze skrzypu polnego.
Zwłaszcza przy niedoborze cynku (bo nie zawsze jest to jednopierwiastkowa przyczyna) pojawiają się na paznokciach białe plamki. Jednocześnie paznokcie są za miękkie, elastyczne, co także jest przyczyną wielu zadarć. W takiej sytuacji pomoże cynkowa dieta na paznokcie: ostrygi, drób, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Często na śniadanie przyrządzaj mleko z własnym musli (garść płatków owsianych, siemię lniane, rodzynki i pokrojone suszone morele).
Przyczyny przebarwień lub pojawienia się na płytce poprzecznych prążków należy wiązać z zatruciem metalami ciężkimi, zaburzeniami przemiany materii lub mikrourazami kosmetycznymi, nawet z efektami ubocznymi kuracji antybiotykowych. Jeśli przebarwienia się pogłębiają, skonsultuj się z lekarzem.
Piękne paznokcie nie wymagają cudów. Skoncentrowanie się na racjonalnym odżywianiu zaprocentuje zdrowymi i mocnymi paznokciami. Dobrze dobrana dieta znakomicie wpłynie też na prawidłowe funkcjonowanie i doskonały wygląd całego ciała.