Skrzyp polny w kosmetyce – właściwości, działanie i zastosowanie
Skrzyp polny jest rośliną, która jest postrzegana jako uciążliwy chwast. Dla wielu osób jest jednak cennym surowcem zielarskim, który wykorzystuje się tak w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Jakie właściwości skrzypu polnego wpływają korzystnie na włosy i paznokcie oraz skórę?
1. Co to jest skrzyp polny?
Skrzyp polny (Equisetum arvense L.) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Występuje głównie w Europie. Rośnie na dziko na wilgotnych łąkach, przydrożach, polach, w ogrodach, na miedzach i skarpach czy nasypach kolejowych.
Roślina posiada wiele właściwości prozdrowotnych, stad jest szeroko wykorzystywana w ziołolecznictwie (ma działanie moczopędne, przeciwobrzękowe, odtruwające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, wzmacniające, regulujące przemianę materii) oraz branży kosmetycznej. Wspomaga leczenie wielu schorzeń oraz pielęgnację ciała, tak skóry, jak i włosów i paznokci. Cennym surowcem jest całe lub rozdrobnione ziele skrzypu.
2. Właściwości skrzypu polnego
Skrzyp polny to bogactwo składników aktywnych, takich jak krzem (jest źródłem łatwo przyswajalnej krzemionki, która jest niezbędna do utrzymywania prawidłowej elastyczności skóry, błon śluzowych i tkanki łącznej oraz jest składnikiem włosów i paznokci), flawonoidy (łagodzą stany zapalne, uszczelniają naczynka krwionośne oraz neutralizują wolne rodniki), także minerały, takie jak magnez, potas czy wapń.
Jakie są właściwości skrzypu polnego. Okazuje się, że roślina:
- poprawia jędrność i elastyczność skóry, zapobiega powstawaniu zmarszczek,
- łagodzi podrażnienia i stany zapalne skóry,
- wspomaga proces gojenia drobnych ran i zadrapań,
- normalizuje pracę gruczołów łojowych, działa przeciwtrądzikowo,
- uszczelnia kruche naczynka krwionośne,
- wspomaga wzrost włosów i paznokci,
- wzmacnia osłabione cebulki włosowe,
- poprawia kondycję suchych i zniszczonych włosów,
- chroni przed łupieżem,
- zmniejsza widoczność rozstępów,
- zapobiega przedwczesnemu siwieniu włosów (neutralizuje wolne rodniki, które są jedna z głównych przyczyn siwienia),
- regeneruje rozdwajające, łamliwe paznokcie,
- chroni przed stresem oksydacyjnym.
3. Kiedy stosować skrzyp polny?
W pielęgnacji wykorzystuje się:
- skrzyp polny na twarz. Wskazania do stosowania skrzypu polnego lub kosmetyków, które go zawierają, to cera naczynkowa, skóra o cerze zmęczonej, starzejącej się, trądzik,
- skrzyp polny na włosy. Wskazaniem jest wypadanie włosów, słaba kondycja włosów,
- skrzyp polny na paznokcie. Wskazaniem są kruche, łamliwe i rozdwajające się paznokcie.
4. Jak stosować skrzyp polny?
Jeśli chodzi o produkty z Equisetum arvense, popularna jest herbata ze skrzypu polnego, płukanka ze skrzypu na włosy, napar ze skrzypu polnego, wywar ze skrzypu, skrzyp polny w tabletkach, suszony skrzyp polny czy sok ze skrzypu polnego.
Dostępne są także kosmetyki, które zawierają skrzyp polny, na przykład do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku i czyraków, ale i płukania włosów oraz środków pieniących do kąpieli.
Zewnętrznie odwary ze skrzypu polnego wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła, okładów w leczeniu oparzeń, owrzodzeń i stanów zapalnych skóry. Napar może być stosowany do mycia skóry o cerze zmęczonej, starzejącej się lub z innych powodów trudnej do pielęgnowania. Świeży sok ze skrzypu tamuje krwawienia.
Wewnętrznie odwary z ziela stosuje się w chorobach skórnych, łuszczycy i przy wypadaniu włosów, ale i stanach zapalnych dróg moczowych, kamicy, cukrzycy, obrzękach, krwawieniach z płuc, dróg moczowych, macicy i jelit, przy zaburzeniach przemiany materii, pękaniu naczyń krwionośnych, schorzeniach wątroby.
5. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania skrzypu polnego? Okazuje się, że tak. To przede wszystkim zapalenie nerek i inne zaburzenia pracy nerek, zaburzenia pracy serca i choroby układu sercowo-naczyniowego, dna moczanowa, niedobór witaminy B1, nadmiar krzemu.
Skrzyp polny, pomimo właściwości leczniczych, może mieć negatywy wpływ na zdrowie. Na co szkodzi skrzyp polny? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że roślina wypłukuje z organizmu witaminę B1 (posiada antywitaminę B1, czyli związek przeszkadzający w jej wchłanianiu w organizmie).
Dlatego w okresie przyjmowania skrzypu polnego zaleca się włączanie do diety artykułów spożywczych, które są jej bogatym źródłem. To produkty zbożowe z pełnego ziarna, drożdże, strączki, kiełki pszenicy, a także orzechy. Z uwagi ba działanie moczopędne należy pamiętać o optymalnym nawodnieniu organizmu.
Ostrożność przy przyjmowaniu preparatów ze skrzypem powinny też zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Ponadto po produkty zawierające roślinę nie powinny sięgać osoby z zaburzeniami pracy serca i nerek oraz cierpiące na kłębuszkowe zapalenie nerek.