Trwa ładowanie...

Dlaczego szampon nie zawsze jest dobry dla naszych włosów i czego używać w zamian?

Avatar placeholder
19.09.2024 17:03
Dlaczego szampon nie zawsze jest dobry dla naszych włosów i czego używać w zamian?
Dlaczego szampon nie zawsze jest dobry dla naszych włosów i czego używać w zamian? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Szampon zaraz po mydle i żelu pod prysznic jest w Europie najczęściej używanym kosmetykiem. Producenci stają na głowie, by zaproponować klientom coraz lepsze formuły. Okazuje się jednak, że w niektórych rodzajach kosmetyku znajdują się chemiczne substancje, które mogą być szkodliwe dla naszych włosów. Jakie negatywne skutki mogą wiązać się z ich stosowaniem? Jakie alternatywy dla szamponu warto wypróbować?

spis treści

1. Szybkie przetłuszczanie się włosów

Kiedy stosujemy niektóre typy szamponów, włosy wymagają częstszego mycia. A wszystko za sprawą skomplikowanego składu preparatów – na skórze głowy gromadzą się substancje chemiczne, które zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. Często pojawia się wówczas nieestetyczny łupież, a skóra zaczyna nieprzyjemnie swędzieć. Zwiększa się także ilość produkowanego w mieszkach włosowych łoju, który potęguje efekt przetłuszczenia, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nosimy różnego rodzaju nakrycia głowy.

Czytaj więcej

Zobacz film: "Domowe sposoby na włosy - maseczki"

2. Przesuszanie się włosów

Problem ten daje się we znaki zwłaszcza osobom o kręconych fryzurach. Dzieje się tak na skutek odwodnienia kory włosów, do którego doprowadzić może niewłaściwa ich pielęgnacja, nadmierna ilość promieniowania słonecznego, a także dieta uboga w potrzebne składniki odżywcze. Kłopot taki może się nasilić na skutek zbyt częstego mycia. Jeżeli musimy korzystać z tradycyjnego szamponu, nie powinnyśmy robić tego częściej niż dwa razy w tygodniu.

3. Nagromadzenie chemikaliów

Nieco paradoksalnie szampon może zmyć z powierzchni włosów wszystko poza... samym sobą. Kosmyki mają porowatą strukturę i wszystkie zawarte w kosmetyku składniki pochłaniają jak gąbka. Nie zawsze jest to dla nich korzystne, zwłaszcza jeżeli wybieramy produkty niskiej jakości. Aby pozbyć się nagromadzonych chemikaliów, trzeba sięgnąć po specjalny, przeznaczony do tego preparat lub pozwolić włosom, by naturalnie odzyskały utraconą równowagę.

Co można zrobić, kiedy jesteśmy już świadomi szkód, jakie może wyrządzić tradycyjny szampon?

4. Przejdź na „no-poo”

Metoda no-poo zasadniczo polega na rezygnacji ze stosowania tego typu kosmetyków. Na początek, podczas mycia głowy, zamiast pieniącego się preparatu nanieśmy na włosy niewielką ilość odżywki. Jest ona mniej inwazyjna, pomaga utrzymać dobrą kondycję skóry głowy i ma właściwości nawilżające.

5. Wykorzystaj ocet jabłkowy

Stosowanie zamienników dla szamponów do włosów budzi kontrowersje, jednak ich faktyczne działanie uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji. Niektórzy uważają, że świetnie sprawdza się ocet jabłkowy, określany często mianem eliksiru dla zdrowia i urody. Oczyści on włosy od środka, usunie nagromadzony na ich powierzchni osad z wody i sprawi, że nabiorą pięknego blasku. Ze względu na działanie przeciwgrzybicze stanowi on także skuteczny środek pomocny w walce z łupieżem.

6. Sięgnij po naturalne szampony

Jeżeli powyższe rozwiązania nie przypadną ci do gustu, wypróbuj szampony roślinne. Nie zawierają one szkodliwych, chemicznych substancji, także tych pochodzących z organizmów modyfikowanych genetycznie. Znajdziemy w nich za to duże ilości cennych składników odżywczych, dzięki którym włosy odzyskają swoją witalność i sprężystość. Staną się ponadto odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, a skóra głowy przestanie się łuszczyć i swędzieć.

Warto pokusić się o wypróbowanie tej antyszamponowej mody i przekonać się, jakie efekty przyniesie. A może znasz inne ciekawe zamienniki dla tego preparatu?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze