Trwa ładowanie...

Domowy dezodorant – działanie, właściwości i proste przepisy

Avatar placeholder
16.04.2021 15:05
Domowy dezodorant nie podrażnia wrażliwej skóry.
Domowy dezodorant nie podrażnia wrażliwej skóry. (123rf)

Domowy dezodorant to alternatywa dla kosmetyków z drogerii i idealna opcja nie tylko dla zwolenników naturalnych kosmetyków, ale również alergików i osób o wrażliwej skórze. Naturalny kosmetyk jest tani, prosty w przygotowaniu, a jego skład jest bezpieczny i znany. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest domowy dezodorant?

Domowy dezodorant to dobra alternatywa dla kosmetyków ze sklepowych półek, które często zawierają aluminium i parabeny. Zawarte w nich substancje mogą powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne, a także sprzyjać rozwojowi poważnych chorób.

Teoretycznie wybór kosmetyków w sklepach jest spory, jednak tak naprawdę niełatwo jest znaleźć dezodoranty ekologiczne, naturalne i bezpieczne. Stąd popularność domowych kosmetyków, które nie zawierają związków chemicznych, które mogą podrażniać skórę.

Domowe dezodoranty cieszą się uznaniem osób, które preferują kosmetyki naturalne, pozbawione szkodliwych związków chemicznych. Doceniają je również osoby, które są alergikami, mają wrażliwą skórę bądź gdy dokuczają im podrażnienia pod pachami pojawiające się po goleniu lub wskutek wrastających włosków.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Zalety i wady produktu

Domowe dezodoranty mają wiele zalet. Ponieważ opierają się na naturalnych składnikach, takich jak olej kokosowy, soda oczyszczona czy wosk pszczeli, są bezpieczne, skutecznie neutralizują zapach potu, zabijają bakterie i grzyby, ale i pielęgnują oraz nawilżają skórę.

Naturalny dezodorant nie blokuje wydzielania potu, a jedynie neutralizuje jego zapach. Prowadzi również do wyciszenia stanów zapalnych skóry. Warto pamiętać, że taki produkt ma też wady.

Ponieważ nie zawiera substancji konserwujących, dość szybko się psuje. Nie każdy też jest uniwersalny i skuteczny dla każdego, stąd czasem trzeba wypróbować kilka produktów, by znaleźć ten, który się sprawdza.

Zobacz także:

3. Jak stosować naturalny dezodorant?

Ponieważ domowe dezodoranty mogą mieć wiele postaci, aplikuje się je różnie: za pomocą wacika, szpatułki, dłoni, sztyftu lub butelki ze spryskiwaczem. Można je nakładać pod pachami, w pachwinach, na stopach czy dłoniach, zarówno po kąpieli, jak i przed wyjściem z domu.

Ważne jest, by po nałożeniu naturalnego antyperspirantu, zwłaszcza w kremie lub w sztyfcie, należy odczekać chwilę, by składniki kosmetyku zostały wchłonięte przez skórę i nie pozostawiły tłustych plam na ubraniach. Dezodorantu w pudrze nie wolno używać w okolicach intymnych.

4. Przepis na naturalny dezodorant

Naturalny kosmetyk jest tani, prosty w przygotowaniu, a jego skład jest bezpieczny i znany. Co ważne składniki produktu, które hamują pot i jego nieprzyjemny zapach w połączeniu ze skórą, można znaleźć zarówno w kuchni, jak i sklepie zielarskim.

Do wykonania domowego dezodorantu można wykorzystać ulubione przyprawy lub zioła, a także olejki eteryczne, na przykład olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek różany, olejek rozmarynowy czy kompozycję olejków eterycznych: cytrynowego, rozmarynowego i z drzewa herbacianego.

Jak zrobić domowy dezodorant: w sztyfcie, w kremie, w spray’u lub w pudrze? Okazuje się, że to banalnie proste. Aby przygotować domowy dezodorant w kremie, należy przygotować: olej kokosowy (1/2 szklanki), sodę oczyszczoną (1/4 szklanki), skrobię ziemniaczaną lub mąkę kukurydzianą (1/4 szklanki) oraz ulubiony olejek eteryczny (kilka kropli).

W naczyniu należy połączyć płynny olej z sodą, skrobią oraz olejkiem. Następnie trzeba przelać masę do szklanego słoiczka. Wymieszaną przechowuje się w słoiczku. Kosmetyk można aplikować dłonią lub szpatułką.

Do stworzenie domowego antyperspirantu w pudrze można wykorzystać mąkę ziemniaczaną (łyżka) i sodę oczyszczoną (łyżeczka), a także kilka kropli olejku eterycznego.

Składniki wystarczy wymieszać i nakładać na skórę pach w miarę potrzeby. Dezodorant można zrobić zarówno przed użyciem, jak i przygotować zapas (i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku).

W równie prosty sposób można przygotować domowy dezodorant w spray’u. Do jego wykonania niezbędna jest buteleczka lub pojemniczek z atomizerem, który można kupić w drogerii.

Potrzebna jest także woda destylowana (50 ml), alkohol (50 ml) i olejek eteryczny (kilka kropli). Składniki wystarczy wymieszać i przelać do buteleczki z atomizerem.

Do przygotowania domowego dezodorantu w sztyfcie potrzebne jest:

  • masło kakaowe (1 łyżka),
  • masło shea (1 łyżka),
  • oliwa z oliwek (1 łyżka),
  • wosk pszczeli (1 łyżka),
  • mąka ziemniaczana (2 łyżki)
  • olejki eteryczne (kilka kropli).

Masło kakaowe, masło shea i wosk pszczeli należy włożyć do słoika i rozpuścić je, na przykład w kąpieli wodnej. Kolejnym krokiem jest wsypanie sody oczyszczonej oraz mąki ziemniaczanej.

Po połączeniu składników warto dodać olejek zapachowy. Gdy masa zaczyna tężeć, trzeba ją przełożyć, na przykład do pojemnika po zużytym dezodorancie w sztyfcie i włożyć do lodówki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze