Trwa ładowanie...

Hydrospeed

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Hydrospeed
Hydrospeed

Hydrospeed należy do sportów ekstremalnych i podobnie jak canyoning i rafting, jest to dyscyplina wodna. Sport ten polega na spływie górską, rwącą rzeką za pomocą specjalnej deski. Sprzęt musi być wykonany z bardzo wytrzymałych materiałów, aby deska nie zniszczyła się podczas przepływu na skałach i jednocześnie zapewniała bezpieczeństwo pływającemu. Canyoning i rafting bazują na kontakcie z wodą. Hydrospeed to sport, przeznaczony jest dla osób lubiących ekstremalne wyprawy.

1. Wymagania do hydrospeedu Sport ten został zapoczątkowany we Francji, gdzie jest wiele miejsc sprzyjających uprawianiu tej dyscypliny. Hydrospeed rozwija się intensywnie również w innych alpejskich krajach. W Polsce hydrospeed jest nadal mało popularny, co może być związane z brakiem właściwego miejsca. Jedyna trasa znajduje się w Sromowcach Niższych, gdzie uczestnicy mogą pokonać

spływ rzeką Dunajcem . Niektóre osoby decydują się na uprawianie tego sportu na sztucznie utworzonych torach kajakowych.

Do hydrospeedu konieczne są:

  • Dobra kondycja – spływ rzeką wymaga wiele wysiłku, dlatego przeznaczony jest jedynie dla osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. W spływie nie mogą uczestniczyć dzieci poniżej 14 roku życia.
  • Umiejętność pływania – hydrospeed to sport wodny. Choć nie uprawia się go na głębokich wodach, to jednak umiejętność pływania jest wymagana, gdyż fale często oblewają całe ciało, a uczestnicy nierzadko znajdują się w wirach wodnych.
  • Doświadczony instruktor – szczególnie osoby początkujące powinny mieć swojego instruktora; specjalista od hydrospeedu powinien pojawić się w grupie osób wspólnie pływających. Instruktor powinien dobrze znać trasę i pomagać, gdy ktoś z uczestników zgubi płetwy lub wypuści deskę.
  • Odwaga – podjęcie decyzji o spływie wymaga odwagi. Hydrospeed to ekstremalna wyprawa.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Deska i strój do hydrospeedu

Deska do hydrospeedu ma wyprofilowany kształt z dwoma uchwytami na ręce. Deska ma następujące wymiary: 1 m długości i 65 cm szerokości. Jej waga nie przekracza zazwyczaj 10 kg.

  • Sprzęt ten utrzymuje pływaka na powierzchni wody i można powiedzieć, że działa podobnie do tradycyjnych boi, jakie często spotyka się nad jeziorami.
  • Deska chroni ciało przed obrażeniami. Osoby uprawiające ten sport często narażone są na kontuzje i urazy, które mogą być spowodowane przez kamienie i skały znajdujące się na rzece. Uczestnicy spływu muszą pamiętać, aby nie wypuszczać sprzętu z rąk, gdyż to szczególnie naraża na niebezpieczeństwo.
  • Każda deska posiada określoną wyporność, na przykład do 100 kg.

Należy pamiętać, że deska nie chroni całej powierzchni ciała, mieści się na niej jedynie tułów, a nogi pozostają zanurzone w wodzie i pełnią funkcję steru. Właśnie nogi narażone są na otarcia i trzeba je szczególnie chronić. Na stopy wkłada się płetwy lub specjalne buty. Ten sport ekstremalny wymaga umiejętności prowadzenia deski, tak aby omijać wszystkie niebezpieczne przeszkody. Gdy jednak dojdzie do zderzenia ze skałą, trzeba tak manewrować deską, aby odnieść jak najmniejsze obrażenia. Każdy uczestnik musi zadbać o odpowiedni strój do hydrospeedu. Składa się on z dwuczęściowego kombinezonu neoprenowego, czyli wykonanego z pianki chroniącej skórę przed niską temperaturą górskiej wody. W kombinezonie znajdują się usztywnienia w okolicach kolan i łokci, gdyż właśnie te miejsca są szczególnie narażone na kontuzje. W skład stroju wchodzi kask ochronny na głowę oraz kamizelka asekuracyjna, tzw. kapok i rękawiczki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze