Trwa ładowanie...

Imprezy w Iławie

Iława jest malowniczo położonym miastem na Pojezierzu Warmińsko-Mazurskim u krańca jeziora Jeziorak. Jest ośrodkiem wypoczynkowym, sportowym i turystycznym. I zdecydowanie jednym z najbardziej tętniących życiem miast Polski w sezonie letnim. Kalendarium imprez Iławy przedstawia się imponująco. Na stałe w kulturalny pejzaż Polski wpisały się niektóre festiwale iławskie. Warto dowiedzieć się, jakie i kiedy są organizowane cykliczne imprezy kulturalne w Iławie.

spis treści

1. Imprezy w Iławie wiosną i jesienią

 • Open Air MayDay Lead Festiwal (kwiecień) – całodniowa impreza kulturalna, której główną atrakcją jest wieczorny koncert rockowy znanych artystów polskich lub/i zagranicznych. Program festiwalu obejmuje także turnieje gier komputerowych, a nawet tematyczne projekcje filmowe.
 • Koncert Wiosenny Młodzieżowej Orkiestry Dętej (kwiecień) – coroczny koncert na powitanie wiosny, którego tradycja sięga początków powstania orkiestry (1971 roku). W tym dniu w składzie orkiestry debiutują najmłodsi orkiestranci. Na koncercie można usłyszeć wszystkie rodzaje muzyki od utworów klasycznych po rozrywkowe.
 • Dzień Królowej Holandii (maj) – odbywa się nad Małym Jeziorakiem, głównie w okolicach amfiteatru. Uroczystość ta przywędrowała do Iławy w 2005 roku. Główną atrakcją Dnia Królowej Holandii jest kolorowy rajd rowerowy, w którym udział bierze ponad 400 osób. Jest to impreza dedykowana głównie najmłodszym, dla których przygotowywane są ciekawe zabawy: chodzenie na szczudłach, rzucanie myszami w kota czy pająkami na tulipany i wiele innych.
 • Regionalne Spotkania Pianistyczne (maj) – w iławskim kinoteatrze odbywają się koncerty pianistyczne o puchar oraz regionalne konkursy teoretyczne z wiadomości o życiu i twórczości polskich kompozytorów muzyki współczesnej.
 • Bieg Wiosny (maj) – coroczna impreza sportowa, zrzeszająca sympatyków biegania. Biegi odbywają się na dwóch dystansach, dedykowane są młodzieży i dorosłym.
 • Iławskie Konfrontacje Filmowe „Europa-Azja” (wrzesień) – w kinoteatrze iławskim prezentowane są najlepsze filmy ostatnich lat wielu krajów europejskich i azjatyckich. Królują m.in. filmy z Rosji, Korei Południowej, Hongkongu, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Polski. Maratonowi filmowemu towarzyszą prezentacje dokumentalne sylwetek autorów filmów, spotkania krytyczne i dyskusje.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Imprezy w Iławie latem

 • Dni Iławy (czerwiec) – święto miasta, podczas którego mieszkańcy i turyści Iławy zapraszani są do udziału w koncertach muzyki klasycznej i rozrywkowej, jazzowej i chóralnej. Czerwcowy program Dni Iławy prezentuje trzy dni pełne imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, od koncertów chóralnych po rockowe, od seansów filmowych, przez turnieje w siatkówce i brydżu, po pokazy sztucznych ogni, kiermasze i parady szczudlarzy.
 • Letnie Impresje Teatralne (czerwiec/sierpień) – to festiwal teatralny organizowany w Iławie i cieszący się ogromną popularnością. W czasie kilku dni w Iławie przedstawiane są zarówno najpopularniejsze spektakle teatralne dla dużej publiczności, jak i te kameralne. Na Letnie Impresje Teatralne zapraszani są wybitni aktorzy sceny teatru z całej Polski. LIT jest także okazją do zobaczenia przedstawień niewystawianych w ciągu roku w Iławie, a ponadto do udziału w wielu specjalnie zorganizowanych seansach filmowych w kinoteatrze iławskim.
 • Festiwal „Nad Jeziorakiem” Siemiany (lipiec) – impreza kulturalna gminy Iława, po raz kolejny wpisana została w kalendarz imprez cyklicznych regionu. Celem festiwalu jest popularyzacja, promocja i wspieranie poezji, piosenki artystycznej i kabaretowej, a także konfrontacja twórczości młodych artystów z twórczością uznanych wykonawców. Podczas trwania festiwalu odbywają się debiuty i prapremiery młodych artystów.
 • Jeziorak Szanty Festiwal (lipiec) – iławski festiwal, niegdyś działający pod nazwą „Jeziorak Shanties Meeting”, gromadzi czołówkę światowej szanty klasycznej. To wyjątkowa okazja, by posłuchać pieśni morskiej i żeglarskiej w wykonaniu uznanych artystów. Zabawa w iście marynarskim stylu trwa do białego rana.
 • Jarmark Sztuki Ludowej (lipiec) – jarmark będący przekrojem tradycji iławskiej kuchni, rękodzieła i lokalnej muzyki. W głównym miejscu Iławy pojawiają się stoiska twórców ludowych i pszczelarzy, odbywają się degustacje, zabawy ludowe i wystawy tematyczne.
 • Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej „Viva Musica” (lipiec) – koncerty festiwalowe odbywające się właściwie przez cały lipiec realizowane są na terenie całego powiatu, w salach koncertowych i kościołach. Orkiestry, wokaliści, soliści, kwartety i duety prezentują na najwyższym poziomie repertuar klasyków muzyki światowej. Festiwal powiększa grupę wielbicieli i zbiera coraz lepsze opinie autorytetów muzycznych.
 • Regaty Yellow Cup (lipiec) – impreza organizowana na Małym Jezioraku posiada fantastyczną atmosferę rywalizacji żeglarskiej. Dedykowana mieszkańcom i turystom Iławy w celu propagowania żeglugi na mniej popularnym jeziorze niż Duży Jeziorak. Formuła regat jest wyjątkowa – dorośli ludzi ścigają się na najmniejszych żaglówkach na świecie. Zapisy otwarte dla wszystkich zainteresowanych.
 • Old Jazz Meeting „Złota Tarka” (sierpień) – Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego jest najbardziej rozpoznawalną iławską imprezą cykliczną. Festiwal ma już ponad 40 lat (początek w 1965 r.), w Iławie odbywa się od 1994 roku. W specjalnie zbudowanym na potrzeby festiwalu amfiteatrze iławskim im. Louisa Armstronga przez 2-3 dni odbywają się koncerty jazzowe i konkursy jazzu amatorskiego.
 • Fama Rock Festiwal (sierpień) – wydarzenie kulturalne w Iławie, trwające dwa sierpniowe dni, skupia największych fanów muzyki rockowej. Główną atrakcją są występy najlepszych kapel rockowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Festiwal gościł m.in. Dżem, Riverside, Diamond Head czy East West Rockers. Niesamowity klimat festiwalu co rok gromadzi rzesze wielbicieli ostrych brzmień.
 • Iławskie Spotkania Kabaretowe (sierpień) – dwudniowy maraton kabaretowy w malowniczym miejscu nad Jeziorakiem. Iława zaprasza w te dni do włączenia się w wesołą atmosferę żartów, kpin i parodii w wykonaniu kabaretów sceny lokalnej i ogólnopolskiej. Festiwalowi towarzyszy biesiadna atmosfera.
 • Regaty Turystyczne o Błękitną Wstęgę Jezioraka (sierpień/wrzesień) – iławskie regaty organizowane na Jezioraku na trasie Iława-Siemiany-Iława, mające już swoje stałe miejsce w kalendarium imprez Iławy.
 • Regionalne Święto Ryby (sierpień) – iławska impreza promująca Warmię, Mazury i Powiśle. Patronuje jej polska ryba, której podawanie jest sztuką mistrzowską Iławy. Organizowane są degustacje, konkursy „Na Najlepszą Potrawę Rybną” i występy zespołów muzycznych. Jak się szacuje, w ciągu tego jednego dnia zjada się ponad 1 tonę ryb w różnej postaci.
Imprezy w Iławie
Imprezy w Iławie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.