Trwa ładowanie...

Jak ćwiczą kobiety, a jak mężczyźni?

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 10.09.2021 12:15
Jak ćwiczą kobiety, a jak mężczyźni?
Jak ćwiczą kobiety, a jak mężczyźni? (123RF)

Jak ćwiczą kobiety, a jak mężczyźni? Treningi są popularne zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, jednak sposób trenowania i motywacja do wysiłku fizycznego są różne w zależności od płci. Jeśli mężczyzna chce być w dobrej formie, skupia się zwykle na podnoszeniu ciężarów. Z kolei kobiety chętniej uczestniczą w zajęciach jogi lub w takich formach aktywności fizycznej, którym towarzyszy muzyka. Jaki typ ćwiczeń jest bardziej skuteczny? Specjaliści unikają prostej odpowiedzi na to pytanie, ale podkreślają, że obydwie płcie mogą się od siebie nawzajem uczyć.

spis treści

1. Motywacja do ćwiczeń

Zdaniem ekspertów główna różnica pomiędzy podejściem kobiet i mężczyzn do ćwiczeń leży właśnie w motywacji do treningu. Panowie ćwiczą zwykle dlatego, że chcą być więksi. Zależy im głównie na budowaniu masy mięśniowej.

Zwykle mają też plan. Chcą osiągnąć swoje cele, przy czym są one zazwyczaj wyrażone w liczbach. Charakterystyczne jest także ich nastawienie do sportu.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Co więcej, mężczyźni często ćwiczą i uprawiają sport dla przyjemności. Dla nich jest to naturalne – sport to coś, czym zajmują się od dziecka. Ponadto doceniają element współzawodnictwa – lubią stawać do pojedynków i wygrywać, choćby to było tylko więcej wyciśnięć sztangi na siłowni.

Dla kobiet aktywność fizyczna jest sposobem na uzyskanie atrakcyjnej sylwetki. Nadrzędnym celem uprawiania sportu jest więc poprawa wyglądu. Co więcej, kobiety bardziej niż mężczyźni przejmują się tym, jak wyglądają podczas wysiłku fizycznego.

Niewiele kobiet lubi, gdy inni widzą je zgrzane i czerwone. Dla kontrastu, panowie zwykle czują się bardzo dobrze, gdy na pierwszy rzut oka widać, że ćwiczyli. Wspólnym mianownikiem dla obydwu płci jest niewielkie zainteresowanie wpływem ćwiczeń na zdrowie.

2. Trening kobiet a mężczyzn

W porównaniu do mężczyzn, kobiety wybierają bardziej zróżnicowane i zbilansowane programy treningowe, które łączą trening kardio, ćwiczenia siłowe, odchudzające i rozciągające oraz techniki łączące trening ciała i umysłu, jak choćby joga czy tai chi. Częściej szukają pomocy i porad specjalistów oraz sumienniej stosują się do ich wskazówek. Ponadto chętniej biorą udział w zajęciach grupowych.

Mężczyźni z kolei bardziej obawiają się proszenia kogoś o pomoc, gdyż boją się ośmieszenia. Mniej istotny jest dla nich społeczny aspekt ćwiczeń fizycznych, rzadziej więc wybierają zajęcia grupowe.

Ich wybór ogranicza się zwykle do ćwiczeń na tężyznę fizyczną, które nie mają w sobie elementów tańca. Panowie preferują formy aktywności ruchowej, które pozwalają im wykorzystać umiejętności nabyte w przeszłości. Stąd bierze się ich zainteresowanie sportami i grami zespołowymi.

W mniejszym stopniu decydują się na ćwiczenia wymagające lepszej koordynacji ruchowej, zręczności, elastyczności i umiejętności tanecznych. Z reguły jednak to mężczyźni częściej ćwiczą i uprawiają sporty. Wynika to z faktu, iż kobiety w większym stopniu poświęcają się innym, a swoje potrzeby odsuwają na dalszy plan.

Trening w grupie lub na siłowni w obecności innych osób sprawia, że kobiety czują się bardziej komfortowo niż wtedy, gdy ćwiczą same. Z kolei mężczyźni nie przywiązują dużego znaczenia do obecności innych ćwiczących. Koncentrują się na samym treningu. Jednak bez względu na rodzaj ćwiczeń, panie trenują zwykle krócej niż panowie. Przeszkodą do dłuższych ćwiczeń jest zwykle brak czasu.

3. Różnice fizyczne a trening

Na podejście do ćwiczeń wpływ mają także różnice fizyczne między obiema płciami. Specjaliści podkreślają, że w przypadku treningu zasada równouprawnienia nie do końca się sprawdza, ponieważ istnieje różnica pomiędzy możliwościami kobiet i mężczyzn oraz zalecanymi dla nich ćwiczeniami.

Niekiedy konieczne jest wprowadzenie pewnych korekt. Jeśli kobiety robią przysiady ze sztangą, ze względu na większe przechylenie miednicy powinny wykonywać to ćwiczenie nieco inaczej niż mężczyźni.

Aby uniknąć problemów, warto stanąć w większym rozkroku, skierować stopy trochę bardziej na zewnątrz i nie schodzić tak nisko jak mężczyźni. Nie sposób zaprzeczyć, że masa mięśniowa przeciętnej kobiety jest mniejsza niż typowego mężczyzny.

W rezultacie, mimo treningu siłowego większość pań nie jest w stanie wypracować sobie potężnych mięśni. Nie oznacza to jednak, że kobiety mogą bez obaw podnosić duże ciężary. Specjaliści zalecają korzystanie z lżejszych ciężarków niż mężczyźni, by uniknąć urazów.

Kolejna różnica między płciami leży w gibkości. Przyjmuje się, że ciała mężczyzn są mniej elastyczne niż ciała kobiet. Przyczyną takiego stanu jest jednak najprawdopodobniej nie sama fizjologia, a fakt, że panowie z reguły poświęcają mniej uwagi ćwiczeniom rozciągającym.

Z kolei mocną stroną mężczyzn są górne partie ciała. Ma to jednak związek z próżnością panów, którzy usilnie pracują nad wyrzeźbieniem mięśni rąk, klatki piersiowej i brzucha. Dla kontrastu, siła kobiet tkwi zwykle w dolnych częściach ciała.

Specjaliści są zgodni, że obie płcie mogą się od siebie wiele nauczyć w kwestii ćwiczeń. Kobiety powinny przekonać się do treningu siłowego, a mężczyźni do takich form aktywności, jak pilates lub joga.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze