Trwa ładowanie...

Jak często złuszczać skórę twarzy?

Avatar placeholder
05.11.2014 09:32
Jak często złuszczać skórę twarzy?
Jak często złuszczać skórę twarzy?

W obrębie wierzchniej warstwy naskórka znajdują się obumarłe komórki skóry. Naturalne procesy odnowy komórek w obrębie głębszych warstw skóry powodują migrację starszych komórek do wierzchnich warstw naskórka. Po jakimś czasie starsze komórki obumierają i odrywają się z powierzchni skóry (złuszczają się). W celu przyspieszenia tego procesu stosujemy rozmaite peelingi wygładzające skórę. Prawdopodobnie nieraz słyszałaś, że nie powinno się wykonywać takiego zabiegu częściej niż dwa razy w tygodniu.

spis treści

1. Czy częstotliwość wykonywanych peelingów zależy od typu skóry?

W przypadku cery tłustej skóra jest znacznie grubsza niż w przypadku innych typów cery i o wiele lepiej znosi działanie częstych peelingów. Ponadto cerze tłustej towarzyszą często objawy tzw. hiperkeratynizacji. Oznacza to, że procesy naturalnego złuszczania skóry są zaburzone i obumarłe komórki gromadzą się na powierzchni naskórka. Jest to później częstą przyczyną trądziku. Z tego względu niekiedy wymaga ona peelingowania 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli masz cerę wrażliwą lub naczynkową, prawdopodobnie zwróciłaś uwagę, że twoja skóra źle reaguje na peelingi. Z tego powodu nie powinnaś jej zbyt często peelingować. W przypadku tego typu cery zaleca się peelingi raz na dwa tygodnie, a niekiedy nawet raz na miesiąc. Ponadto powinnaś unikać peelingów zawierających granulki, gdyż są one zbyt intensywne dla twojej skóry. Wybieraj peelingi enzymatyczne albo peelingi typu gommage.

W celu dokładnego złuszczenia obumarłych komórek naskórka możesz wykorzystać miękką myjkę, kosmetyki peelingujące lub specjalną szczotkę do mycia twarzy. Stosowanie kosmetyków złuszczających w tym przypadku jest znacznie bezpieczniejsze. W obrębie myjek i szczotek gromadzą się bakterie. Należy je często wymieniać na nowe, gdyż zbyt długo stosowane mogą spowodować stany ropne w obrębie skóry.

Zobacz film: "Domowy peeling cukrowy"

2. Czym różnią się poszczególne peelingi?

Częstotliwość wykonywanych peelingów może zależeć od rodzaju preparatu do złuszczania, który stosujesz. Przykładowo, łagodne peelingi zawierające syntetyczne składniki złuszczające mogą być częściej używane. Silniejsze preparaty, takie jak peelingi zawierające drobinki korundu, łupiny orzechów oraz kwasy, nie powinny być zbyt często stosowane. Maksymalnie dopuszcza się wykonywanie takiego peelingu 1-2 razy w tygodniu. W przypadku peelingów przeprowadzanych w gabinetach kosmetycznych, takich jak mikrodermabrazja i peelingi chemiczne, dopuszczalne jest stosowanie jednego takiego zabiegu na miesiąc. Częstotliwość złuszczania skóry różni się również w zależności od pory roku. W trakcie zimy skóra jest bardziej wrażliwa. Jest to spowodowane działaniem zewnętrznych czynników, takich jak wiatr oraz niskie temperatury. W zimie powinniśmy rzadziej stosować peeling. Z kolei latem, w wyniku działania słońca, w obrębie skóry często możemy zaobserwować łuszczące się obumarłe komórki. W tym czasie można częściej wykonywać peelingi.

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu twojego peelingu. Bez względu na rodzaj twojego peelingu, jeżeli twoja skóra po jego zastosowaniu jest zaczerwieniona i podrażniona, powinnaś odstawić ten kosmetyk.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze