Trwa ładowanie...

Jak dbać o łokcie?

Avatar placeholder
05.11.2014 09:24
Jak dbać o łokcie?
Jak dbać o łokcie?

Jak dbać o łokcie? Wbrew pozorom, zadbane, delikatne i gładkie łokcie nie są tak trudne do uzyskania i utrzymania. Wystarczy poświęcić im nieco czasu. Nie trzeba koniecznie inwestować w drogie kosmetyki zmiękczające. Domowe sposoby na ładne łokcie to tanie substancje codziennego użytku, które są wyjątkowo skuteczne w zmaganiach z suchą skórą łokci. Pamiętajmy o tym, że skóra na łokciach potrzebuje nie tylko głębokiego nawilżenia, ale także złuszczenia, aby pożegnać szorstkie łokcie.

spis treści

1. Złuszczanie skóry na łokciach

Głównym problemem z łokciami u większości z nas jest przesuszona, stwardniała, a nawet swędząca skóra. Pierwszym krokiem w pielęgnacji suchych i brzydkich łokci nie jest jednak nakładanie kremu, a złuszczanie. Najpierw pozbywamy się martwego naskórka, który utrudnia zarówno nawilżanie, jak i regenerację zdrowej skóry. Oto, jak zrobić swój domowy peeling do łokci:

  • mieszamy sól morską lub biały (może być brązowy) cukier (3 łyżki) z oliwą z oliwek (1,5 łyżki), aż utworzy się gęsta pasta;
  • do masy możemy dodać dla zapachu olejek waniliowy lub lawendowy;
  • dokładnie wmasowujemy masę w łokcie;
  • pozostawiamy na 10 minut;
  • spłukujemy;
  • nawilżamy.

Równie skuteczny jest domowy peeling cytrynowy, który dodatkowo rozjaśni skórę na łokciach. Stosujemy go podobnie:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • mieszamy sok z jednej cytryny z solą morską lub sodą kuchenną, aż utworzy się gęsta masa;
  • dokładnie wmasowujemy masę w łokcie;
  • pozostawiamy na 15 minut;
  • spłukujemy;
  • nawilżamy.

Identycznie postępujemy w przypadku peelingu miodowego, ale tym razem mieszamy łyżkę cukru z 1/4 szklanki miodu.

Taki naturalny peeling łokci można przeprowadzać kilka razy w tygodniu. Efekty będzie można zobaczyć już za 1-2 tygodnie, jeśli peeling będziemy robić regularnie (na przykład co drugi, trzeci dzień). Dobrą porą na taki zabieg jest wieczór. Oczywiście, w peeling można także zaopatrzyć się w drogerii. Oszczędzamy wtedy czas poświęcony na przygotowanie naturalnego peelingu. Złuszczanie skóry na łokciach można także wzmocnić podczas kąpieli: używając szorstkiej rękawicy lub gąbki i masując okrężnymi ruchami suchą skórę. Po takim „zabiegu” pozwólmy „ochłonąć” skórze, pozostawiając ją w ciepłej wodzie. Pamiętajmy, aby używać delikatnych mydeł do mycia: mydła antybakteryjne pozbawią łokcie naturalnej ochrony i mogą je podrażnić.

2. Nawilżanie skóry na łokciach

Po wieczornym peelingu należy zawsze nawilżyć skórę. Wystarczy zwykły, tłusty krem do rąk albo wazelina. Balsam, składający się w dużym procencie z wody, będzie za mało „intensywny” dla wysuszonej skóry łokci (chociaż w przypadku skóry wrażliwej zapobiegnie podrażnieniom). Peeling i nawilżanie skóry łokci robimy wieczorem, aby móc zastosować dość grubą warstwę kremu, który będzie się wchłaniał całą noc. Aby usprawnić ten proces i uniknąć pobrudzenia pościeli kremem, na noc najlepiej założyć pidżamę z długim rękawem. Można także zrobić „ochraniacze” na łokcie ze skarpetek z odciętymi palcami. Nawilżanie jest możliwe także za pomocą miodu. Nakładamy cienką warstwę na łokcie i spłukujemy po pół godziny. Nawilżamy łokcie także w ciągu dnia, częściej niż robimy peeling. Dobrze jest zrobić z tego nawyk – po każdym myciu rąk czy zmywaniu wmasowujemy krem w ręce oraz w łokcie. Gładkie łokcie będą wtedy tylko kwestią czasu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze